Wiatr wpływa na jakość snu dziecka
Wiatr wpływa na jakość snu dziecka crprin / 123RF
REKLAMA
Choć nie ma zawiei śnieżnych, to nie tak dawno pojawiły się uciążliwe mgły (część z nich to niebezpieczny smog), a teraz przyszedł czas na silny, sztormowy (na północy kraju) wiatr. Jego siła w porywach może osiągnąć prędkość do 100 km/h.
Jaki związek ma pogada ze snem naszych dzieci?
Dwie ostatnie noce przyniosły mi bezsenność. Niestety nie tylko ja kiepsko spałam, ale i moja córka. Jej sen był niespokojny i przerywany częstymi pobudkami. Co ciekawe jej siostra bliźniaczka spokojnie pochrapywała jak mały niedźwiadek.
Meteoropatia, czyli zjawisko wpływu pogody na organizm człowieka, zostało zauważone już 400 lat przed naszą erą. To wtedy Hipokrates zorientował się, że niektóre dolegliwości występują sezonowo. Choć konwencjonalna medycyna podchodzi do tego sceptycznie, wiele badań wykazało związek między gwałtownymi zmianami w pogodzie a samopoczuciem (nie tylko zaostrzeniem objawów fizycznych w postaci, chociażby bólów głowy, ale i tych związanych z obniżeniem nastroju, niepokojem o raz zaburzeniami snu).
To, kto i jak bardzo odczuwa nadciągające zmiany pogody, zależy od wielu czynników. Do grupy największych „wrażliwców” meteorologicznych zalicz się głównie kobiety, osoby z niskim ciśnieniem, osłabionym układem odpornościowym, poddane długotrwałemu stresowi oraz osoby starsze i dzieci, szczególnie te małe.
wyborcza.pl

…ograniczamy coraz bardziej kontakt z przyrodą. Jest nam za ciepło, za wygodnie, za bardzo monotonnie pod względem termicznym, za sucho. Specjaliści podkreślają, że ludzi cierpiących z powodu zmian pogodowych będzie przybywać.

Niestety w związku z ociepleniem klimatu coraz częściej spotykamy się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Wiąże się to ze wzrostem ludzi (w tym dzieci) wrażliwych na zmiany pogodowe.