Nie pozwól dziecku spać w samochodzie! Naukowcy apelują: To może być niebezpieczne!

Niebezpieczny sen dziecka w foteliku samochodowym
Niebezpieczny sen dziecka w foteliku samochodowym phbcz / 123RF
Pozawalasz dziecku spać w samochodzie? Narażasz jego życie! Tak wykazały najnowsze badania.

Uśpienie noworodka niejednokrotnie graniczy z cudem. Próbujemy różnych sposobów, by w domu zapadła chwila ciszy. Jako mama trójki dzieci doskonale znam magiczną moc, z jaką podróże samochodowe działają na sen dziecka. Kółka wokół bloku o 1.00 w nocy z niemowlakiem na siedzeniu obok pamiętam, jakby to było wczoraj. Najnowsze badania dowodzą jednak, że nie powinno się pozwalać niemowlakami spać w samochodzie.

Sen niemowlaka a podróż samochodem – wyniki badań
Najnowsze badania wykazały, że pozwalanie dziecku na sen w foteliku samochodowym może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Przewożenie śpiącego niemowlęcia w pozycji, którą wymusza fotelik samochodowy, jeśli podróż trwa ponad godzinę, może spowodować trudności w oddychaniu dziecka.

Naukowcy z „Great Western Hospitals NHS Foundation” przebadali 40 dzieci poniżej 2. miesiąca życia. Analizowali tętno, oddech oraz saturację krwi tlenem (nasycenia krwi tętniczej tlenem) u dzieci leżących w nachylaniu 40-stopniowym w fotelikach samochodowych umieszczonych w symulatorze pojazdu, który naśladował drgania jadącego samochodu. Wyniki pomiarów porównano z pomiarami wykonanymi u dzieci, które spały leżąc płasko w łóżeczku. Dzieci śpiące w fotelikach samochodowych miały oznaki potencjalnie groźnych skutków zaburzeń krążenia. Oznacza to, ich tętno wzrosło, oddech był przyspieszony, podczas gdy zmniejszał się poziom tlenu we krwi.

„To było wyjątkowe badanie pilotażowe — pierwsze spojrzenie na wpływ drgań w fotelikach samochodowych na niemowlęta” - powiedział Peter Fleming z „University of Bristol’s School of Social and Community Medicine”.
Peter Fleming

Jeśli to możliwe rodzice powinni unikać długich podróży (trwających ponad godzinę). Foteliki samochodowe nie mogą być stosowane jako alternatywa dla łóżeczka.

Spanie niemowląt w fotelikach samochodowych może być groźne!
Badania dotyczące zagrożeń, jakie niesie spanie niemowląt w fotelikach były już prowadzone. Nie tak dawno "The Journal of Pediatrics" opublikowało wyniki takich badań, które wykazały, że spanie niemowląt w fotelikach samochodowych czy dziecięcych huśtawkach może prowadzić do obrażeń, a nawet śmierci.
Naukowcy przeanalizowali przyczyny śmierci 47 dzieci w wieku do dwóch lat, z których wszystkie miały miejsce, gdy dziecko spało w urządzeniu wykonanym do siedzenia lub przenoszenia.


Niedotlenienie było przyczyną śmierci w 46 przypadkach. 2/3 tych zgonów nastąpiło podczas snu dzieci w fotelikach samochodowych. 52% zgonów spowodowanych było uduszeniem przez ramiączka urządzeń, w których spały dzieci.
Eksperci alarmują: „Najlepszym miejscem do snu dla dziecka jest łóżeczko”.

Źródło: netmums.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE