Też zastanawiasz się jak dobrze dobrać dziecku nowe buty? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

pl.123rf.com
Śpioszki, spodenki, kurtki, koszulki - każdego miesiąca kupujemy dla naszych dzieci kolejne rzeczy. A nasze maluchy rosną tak szybko, że często nie nadążamy z zakupami. Wybierając nowe rzeczy, kierujemy się jakością, wyglądem ubrania, ale przede wszystkim wygodą. Schody zaczynają się, kiedy musimy wybrać dla dziecka buty.


Dlaczego to takie ważne?
Stopy są podstawą naszego ciała. Nie tylko pozwalają nam na chodzenie, ale też chronią wyżej położone narządy ruchu, a przede wszystkim kręgosłup.

JOANNA STODOLNA - TUKENDORF, DYREKTOR MERYTORYCZNY FOOTMEDICA

Stopy są jedną z najbardziej złożonych struktur w naszym ciele. Zbudowane z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł, w przypadku dwóch stóp jest to blisko ¼ wszystkich naszych kości w organizmie. Do szkieletu stopy przyczepia się 20 mięśni. Stopy są podstawą naszego ciała, to dzięki stopom możemy tak naprawdę przemieszczać się płynnie po podłożu, to one dają nam przyczepność, pozwalają pokonywać przeszkody oraz co najważniejsze, pełnią funkcję podporowo-nośną, a także chronią wyżej położone narządy ruchu, w tym kręgosłup. Dodatkowo są narządem receptorowym, kontrolującym „wyczuwanie” podłoża. Przeciętnie pokonujemy około 5000 – 7000 kroków w ciągu dnia. Sam ten fakt powinien tłumaczyć, dlaczego stopa jest tak ważna.

Od ich ukształtowania zależy ustawienie wszystkich kolejnych narządów. Zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Niestety tylko 20 proc. dorosłych taką prawidłową budowę stopy zachowuje. Dlaczego? Między innymi dlatego, że źle dobieramy buty dla naszych maluchów.
Jak mówi Joanna Stodolna - Tukendorf, dyrektor merytoryczny FootMedica - Kliniki Zdrowej Stopy, to właśnie te pierwsze miesiące, kiedy dziecko zaczyna chodzić, mają największy wpływ na rozwój stóp.
Joanna Stodolna - Tukendorf, dyrektor merytoryczny FootMedica

Około 80% dzieci rodzi się z prawidłowo rozwiniętymi stopami, ale nieukształtowanymi. Wszystkie stopy zawierają pewne predyspozycje. Pierwszy rok życia dziecka jest okresem kluczowym dla sprawności psychoruchowej, w tym dla stóp.

Kiedy zacząć się martwić? To normalne, że w pierwszych latach życia stopa malucha jest płaska. Jej podeszwowa część wypełniona jest tkanką tłuszczową, która zaczyna zanikać, gdy dziecko stawia pierwsze kroki. Fizjologiczne, czyli normalne w rozwoju dziecka płaskostopie utrzymuje się do około piątego roku życia. Jeśli po piątych urodzinach stopa dalej jest płaska, warto skontaktować się z dobrym fizjoterapeutą. Powinniśmy odwiedzić go też, jeśli dziecko chodzi na wewnętrznej stronie stóp, na palcach, ze stopami skierowanymi do środka lub kiedy kolana lub kostki układają się w literę "x". Miejscem, w którym prowadzi się diagnostykę i rehabilitację takich wad, są gabinetyFootMedica.
JOANNA STODOLNA - TUKENDORF, DYREKTOR MERYTORYCZNY FOOTMEDICA

Wyróżniamy 3 typy stopy w zależności od długości palców: egipską grecką i rzymską. Budowa i kształt stopy mają wpływ na jakość stawianych kroków, amortyzację i podpór. A co za tym idzie, na powstawanie późniejszych dolegliwości lub ich brak w różnych częściach ciała (od stawów skokowych, kolanowych, przez biodra, kręgosłup, aż po szyję). Niektóre rodzaje stóp sprzyjają powstawaniu zaburzeń w jej obrębie oraz deformacji.

Jak pomóc dziecku?
Przede wszystkim pozwalajmy dzieciom na chodzenie boso po trawie czy piasku. Poza ogromną frajdą będzie to miało dobry wpływ na stopy. Niestety nie zawsze pozwala na to pogoda, a nasze domowe podłogi nie są najlepsze do biegania na bosaka. Tak, to prawda, dziecko w domu powinno nosić buty, ponieważ bez względu na rodzaj parkietu, paneli, kafelków czy dywanów nie jest to naturalne, nierówne, amortyzujące podłoże. Potwierdza to Joanna Stodolna - Tukendorf z FootMedica.
JOANNA STODOLNA - TUKENDORF, DYREKTOR MERYTORYCZNY FOOTMEDICA

Dziecko jak najwięcej powinno chodzić boso po naturalnym podłożu, jakim jest trawa czy piasek. Tylko wtedy stopa ma szansę na trójwymiarową pracę. Natomiast w domu, gdzie podłoga jest twarda, stopa zachowuje się inaczej. Nie ma możliwości na pracę w trzech płaszczyznach, wszystkie reakcje od podłoża np. wstrząsy, które powstają podczas chodu czy biegu, oddziałują negatywnie nie tylko na stawy stóp, ale także kolan i wyższych partie ciała. Odpowiednie obuwie jest ważne przez całe życie, nie tylko w okresie dorastania. Około 80% osób starszych ma problemy w obrębie stóp, u części z nich problemy te pojawiają się właśnie przez noszenie źle dobranego obuwia i co za tym idzie, powodowanie przeciążeń w obrębie wszystkich struktur narządu ruchu.

Brak odpowiedniej amortyzacji bosej stopy negatywnie oddziaływuje na stawy stóp, kolan, a nawet na wyższe partie ciała.
Jak odpowiednio dobrać buty?
Zasada przy dobieraniu dzieciom butów jest jedna - buty mają mieć miekką podeszwę i usztywniony zapiętek. I rozmiar - but musi być dokładnie dopasowany. Jeśli będzie za duży lub zbyt mały, stopa dziecka będzie się deformować.
JOANNA STODOLNA - TUKENDORF, DYREKTOR MERYTORYCZNY FOOTMEDICA

Udając się do sklepu obuwniczego, powinniśmy się zastanowić, do czego potrzebujemy butów. Jeśli do chodzenia po twardych nawierzchniach (beton, chodniki) potrzebujemy obuwia z amortyzującą podeszwą, lub obuwia zaopatrzonego we wkładki ortopedyczne, które posiadają dobrą amortyzacje. Jeśli szukamy butów bardziej do chodzenia po naturalnym podłożu należy pamiętać o twardszym zapiętku, dającym stabilizację stopie. Dobór obuwia dla dzieci zaczynamy, gdy dziecko postawi pierwsze kroki, nie wcześniej. Wtedy szukamy butów z usztywnionym, niesięgającym ponad kostkę zapiętkiem, który będzie stabilizował piętę, a jednocześnie nie będzie utrudniał zgięcia grzbietowego stopy podczas kucania lub klęczenia; z miękką podeszwą, którą da się swobodnie zgiąć trzema palcami na linii palców oraz szeroki czubek, aby paluszki mogły swobodnie pracować.

Tylko jak znaleźć buty, które jednocześnie będą spełniały wszystkie te wymagania i będą po prostu ładne?
Takie pytanie zadała sobie kilka lat temu właścicielka sklepu z butami dla dzieci Kopytko Mamuta, która też jest mamą i szukała dla swoich dzieci odpowiednich butów.
Agnieszka Hryniewicka, właścicielka sklepu Kopytko Mamuta

Doświadczenie nauczyło mnie, że w Polsce na rynku butów dziecięcych wybór jest jeden: albo zdrowie, albo uroda. Obuwie dobrze skrojone musi być brzydkie. To, co mi się podobało, zamiast skóry miało plastik, a podeszwa nie wytrzymywała tygodnia. Odbyłam z dziećmi wielokilometrowe wyprawy od sklepu do sklepu w poszukiwaniu zdrowych butów w dobrym stylu.

Pani Agnieszka Hryniewicka rozwiązała swój problem, otwierając sklep z butami, które są dobre dla dziecięcej stopy i równocześnie ładne. Szkoda, że nie ma wielu takich sklepów i w większości dalej trzeba podejmować decyzję - ładne i mało wygodne, czy porządne i odpowiednie dla stopy dziecka, ale lepiej na nie nie patrzeć. Dobrze, że istnieją mamy z pasją, którym chce się zrobić coś więcej, z czego możemy korzystać i my, i nasze dzieci.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE