Czy jeśli farbuję włosy, to moje dziecko urodzi się rude? Kilka słów o koloryzacji u ciężarnych

Prawo autorskie: kzenon / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: kzenon / 123RF Zdjęcie Seryjne Farby do włosów zawierają substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na przyszłą mamę.
Kwestia farbowania włosów w ciąży od lat budzi kontrowersje. Nie ma jednoznacznej opinii lekarzy co do tego, czy środki używane do koloryzacji włosów szkodzą przyszłej mamie i dziecku, czy też nie. Nie ma badań potwierdzających, że składniki farb do włosów przedostają się do krwioobiegu i łożyska.


Są jednak badania potwierdzające, że niektóre składniki środków do koloryzacji włosów, poprzez ich wdychanie dostają się do organizmu matki i oddziaływują na nienarodzone dziecko, co w przyszłości może skutkować alergią u malucha.

Farby do włosów zawierają substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na przyszłą mamę. Wdychanie oparów farby, zwłaszcza takiej, która zawiera amoniak może mieć zły wpływ na mamę i jej dziecko, zwłaszcza w I trymestrze ciąży, kiedy płód jest wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Amoniak jest najbardziej szkodliwą substancją, którą zawierają farby do włosów.
W jaki sposób amoniak może zaszkodzić przyszłej mamie?
Ma on intensywny, drażniący zapach, dlatego może przyczynić się do nasilenia nudności u kobiety w ciąży i być przyczyną złego samopoczucia. Jeśli koloryzacja włosów u kobiety w ciąży to tylko po ukończeniu I trymestru - twierdzą lekarze.

Pomimo kontrowersji wokół tego, czy stosować koloryzację w ciąży, czy też nie - nie rezygnuj z dbania o siebie! Jeśli masz ochotę i potrzebę - zmień kolor włosów, ale zrób to ,,z głową". Lepiej ,,dmuchać na zimne", tak więc wstrzymaj się z koloryzacją do ukończenia I trymestru.


Jeśli zdecydujesz się farbować włosy w ciąży:
1. wybierz farbę, która nie zawiera amoniaku (na rynku jest mnóstwo farb naturalnych, a także takich, które powstały z myślą o kobietach w ciąży),

2. Stosuj tylko farby z atestem.

3. Poinformuj fryzjera o ciąży.

4. Idąc do fryzjera wybieraj takie gabinety, które są klimatyzowane i wentylowane,
nie powtarzaj zabiegów koloryzacji zbyt często.

5. Nie przebywaj bez potrzeby zbyt długo w salonie fryzjerskim, gdzie unoszą się opary różnych środków fryzjerskich, jeśli musisz poczekać w kolejce - wyjdź np. na spacer.

6. Pamiętaj, że ciąża ma wpływ na Twoje włosy i skórę. Farba, którą do tej pory stosowałaś może inaczej pokryć włosy, może wystąpić reakcja uczuleniowa - pamiętaj o zrobieniu testu skórnego przed przystąpieniem do koloryzacji.

Nie musisz obawiać się, że koloryzacja włosów wpłynie na kolor włosów Twojego dziecka. To mit! Nie ma żadnego związku pomiędzy kolorem włosów dziecka, a koloryzacją włosów jego matki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...