Genetyczna ruletka. 5 cech, które na pewno dziedziczymy po rodzicach

Prawo autorskie: rawpixel / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: rawpixel / 123RF Zdjęcie Seryjne Które cechy dzieci dziedziczą po rodzicach?
W dziedziczeniu cech jest jedna najważniejsza zasada - rodzaj genu. Chodzi dokładnie o to, który gen jest recesywny, a który dominujący. Te drugi będzie nosicielem cechy, która u danej osoby będzie widoczna. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana jeśli chodzi o nos, czy oczy. A co dokładnie dziedziczymy po rodzicach?

1. Włosy
Wszystko odbywa się na zasadzie logiki. Ciemne włosy to zawsze geny dominujące, jasne recesywne. Jednak uwaga - jeśli rodzice dziecka oboje mają jasne lub ciemne włosy, to nie oznacza, że ich dziecko będzie miało takie same.

Każdy z nas ma w swojej puli genów dwa allele - jeden po mamie, jeden po tacie. Istnieją cztery możliwe warianty, bo każdy allel może się zestawić w parę z innym. W sytuacji, gdy dwa recesywne allele zestawią się w parę, wtedy cecha niewidoczna u rodziców uaktywni się u dziecka.


Jest jeden wyjątek, rude włosy. Naukowcy uważają, że odpowiada z niego gen recesywny MC1R - który daje jasną cerę i rude włosy. Prawdopodobnie jest to cecha, która powstała na skutek przystosowania się do niesprzyjającego klimatu, gdzie nie było słońca. Jasna i cienka skóra lepiej przyswaja witaminę D.

2. Oczy
Tu podobnie jak w przypadku włosów, ciemne są dominujące, a niebieskie recesywne. Oczy o kolorze zielonym powstają na bazie alleli brązowych i niebieskich. Za kolor oczu odpowiedzialna jest melanina, barwnik.

Należy jednak pamiętać, że rodzice o niebieskich oczach nie będą mieli dziecka o oczach brązowych. Dzieje się tak dlatego, że oba geny są recesywne, tylko wtedy ten kolor jest widoczny. Sytuacja jest zupełnie inna w przypadku brązowych oczu, tu dziecko może mieć niebieskie, ponieważ wystarczy jeden gen dominujący w parze, żeby ta cecha była widoczna.


3. Uszy
Czasem mówimy, że dzieci są identyczne jak ich rodzice. Nie tylko w zachowaniu, ale także z wyglądu. I jest w tym wiele prawdy. Nasza twarz jest zbiorem cech, które posiadają nasi rodzice. Nawet wygląd uszu jest determinowany przez geny. Dokładnie chodzi o płatek ucha, który może być odstający od skóry - cecha dominująca, lub przyrośnięty - cecha recesywna.

4. Nos
Tu dziedziczenie jest... mało przyjemne. Ponieważ osoby z dużym, garbatym nosem posiadają allel dominujący, a więc cecha ta ma duże szansę na odziedziczenie, a dokładnie jest to 75 proc. prawdopodobieństwa, że dziecko też będzie miało taki kształt nosa.

5. Wzrost
W tym przypadku ciężko jest jednoznacznie określić jakie będzie dziecko. Portal tylkonauka.pl podaje wzór, który określa możliwy wzrost potomka.

wzrost dziewczynki = (wzrost mamy + wzrost taty - 13) : 2
wzrost chłopca = (wzrost mamy + wzrost taty +13) : 2

Jednak jest to jedynie przypuszczenie i nie można określić prawdopodobieństwa w procentach. Tu naukowcy zwracają uwagę, że poza genami ważniejsza jest nasza dieta, zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze, a zwłaszcza wapń, odpowiedzialny za nasze kości. Wpływ mają także choroby, których doświadczymy w dzieciństwie.

Podsumowując, nie jesteśmy w stanie zgadnąć jak będzie wyglądało nasze dziecko, możemy jedynie domyślać się jakie cechy odziedziczy po nas. W kilku przypadkach możemy na pewno wiedzieć, czego nie odziedziczy potomek lub jak wysokie jest prawdopodobieństwo. Naukowcy mówią, że rodzice przekazują nam także w genach choroby psychiczne, inteligencję i cechy temperamentu.

Źródło: tylkonauka.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE