Tych produktów nigdy nie trzymaj w lodówce. O prawidłowym przechowywaniu owoców i warzyw

Cytryny, pomidory czy ogórki nie powinny być przechowywane w lodówce.
Cytryny, pomidory czy ogórki nie powinny być przechowywane w lodówce. Fot. Iakov Filimonov/123rf.com
Zakupy przed świętami, imieninami czy innymi większymi uroczystościami zwykle robimy z wyprzedzeniem, nawet tygodniowym. Jak wiadomo, przy dzieciach dobre planowanie to podstawa.

Im wcześniej tym mniejsze kolejki
¼ Polaków wybiera się na zakupy aż na 10 dni przed planowaną uroczystością. I znowu masę jedzenia wyrzucamy zanim jeszcze zdąży trafić na stół. A przecież wszystko trzymamy w lodówce!

Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin

Często kupujemy za dużo żywności w obawie, aby nam jej nie zabrakło. Później niestety bardzo dużo wyrzucamy – szacunkowo nawet ponad 1/3 tego co kupiliśmy. Jako konsumenci powinniśmy jednak dbać o to, żeby racjonalizować swoje zakupy i odpowiednio przechowywać żywność w gospodarstwach domowych.

Nie zjem, ale i tak kupuję
Dzieci na rodzinnych uroczystościach to sama radość, ale trzeba zapewnić im atrakcje. Baloniki, tańce, słodkości i oczywiście zdrowe przekąski. Banany, pomarańcze, winogrona, może jeszcze kilogram mandarynek. I nektarynki. Tak zwykle wyglądają zakupy. Kupujemy znacznie więcej niż jesteśmy w stanie jeść. I co dalej?


Od zakupów mija tydzień, wyjmujemy owoce z lodówki i oczy zachodzą nam łzami. Część z nich nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. A na dodatek dzieci wolą słodki tort od soczystych mandarynek. Niestety w ten sposób w śmietniku ląduje 1/3 zakupionej żywności. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przed samymi świętami Bożego Narodzenia wydajemy na owoce i warzywa średnio 464 złote, a 150 złotych zwyczajnie wyrzucamy. Ale wcale nie musi tak być. Wystarczy tylko wiedzieć jak prawidłowo przechowywać owoce i warzywa, a wtedy będziemy mogli dłużej cieszyć się ich smakiem.

Gdzie trzymasz swoje warzywa i owoce?
Odpowiedź jest prosta – w lodówce. Jak się okazuje nie dla wszystkich owoców i warzyw jest to właściwe miejsce. Wiele z was pewnie jest zaskoczona i biegnie czym prędzej wyjąć z niej pomidory i ogórki. I jeszcze cytryny. Trzymaliście je w lodówce?

Które produkty przechowujemy w lodówce?

Które produkty przechowujemy poza lodówką?

Nieodpowiednio przechowywane owoce i warzywa szybciej się psują. Te, które zaczęły gnić, nawet tylko w części, powinny wylądować w koszu na śmieci. Podobnie sprawa wygląda z pleśnią. Owoce i warzywa zaatakowane przez grzyby zawierają niebezpieczne dla naszego zdrowia toksyny.
dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

Wyniki badań pokazują, że świadomość konsumentów odnośnie przechowywania owoców i warzyw w domu jest na średnim poziomie. Dobrą opcją byłoby wprowadzenie oznaczenia, zwłaszcza do sieci handlowych, z informacją, które warzywa i owoce są ciepło - a które zimnolubne. Zapewniłoby to optymalne warunki dla zminimalizowania niekorzystnych strat jakościowych podczas przechowywania w domu. Warto podkreślić, że w Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 60% badanych. Dlatego też powinniśmy w sposób racjonalny podejść do naszych planów, zakupów i optymalizować przechowywanie żywności.

Ja porządki w lodówce mam już za sobą. Niestety, część jedzenia musiałam wyrzucić. Resztę zostawiłam w lodówce albo przechowuję poza nią, zgodnie z wytycznymi. Wreszcie wiem, jak przechowywać surowe produkty aby dłużej cieszyć się ich walorami smakowymi. I nie będę więcej marnowała żywności.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE