Kiedy powinnaś odwiedzić ginekologa? Oto lista objawów, które wskazują na poronienie

Nie lekceważ objawów mogących świadczyć o utracie ciąży.
Nie lekceważ objawów mogących świadczyć o utracie ciąży. Fot. Richard Umkehrer/123rf.com
Jeśli obserwujesz u siebie plamienia, skurcze czy inne objawy utraty ciąży, nie panikuj. Być może nie dzieje się nic niepokojącego. Ale na pewno skontaktuj się z lekarzem żeby wykluczyć poronienie.

O poronieniu mówi się przed zakończeniem 20 tygodnia ciąży. Jeśli widzisz u siebie jakieś jego oznaki, najgorszą decyzją będzie szukanie odpowiedzi w internecie. Powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Często podobne objawy nie świadczą o niczym złym, jednak dla własnego spokoju należy je skonsultować. Lekarz medycyny Mark Perloe, opowiedział na łamach parenting.com o najczęstszych przyczynach poronienia.

Krwawienia i plamienia
Pierwszą oznaką poronienia jest krwawienie. Rozpoczyna się od lekkiego plamienia, jest coraz bardziej obfite. Możesz zauważyć jasnoczerwoną krew. Wiele kobiet krwawi na początku ciąży i jest to normalne, jednak warto taki epizod skonsultować z lekarzem.

Skurcze
Jeśli czujesz skurcze, może to oznaczać, że rozciągają się twoje więzadła. Jednak może to być też oznaka poronienia. Skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli są coraz silniejsze, a ból jest mocniejszy niż w trakcie miesiączki, zlokalizowany jest z jednej strony lub towarzyszy mu krwawienie.


Ból pleców
Skurcze mogą przybrać także formę tępego bólu w dole pleców. Jeśli towarzyszy mu krwawienie, na pewno powinnaś skontaktować się ze swoim ginekologiem.

Upławy
Nietypowe upławy, podbarwiona krwią wydzielina, tryskający płyn mogą być objawem utraty ciąży. Zwróć też uwagę na zapach wydzieliny, szczególnie jeśli powoduje ona podrażnienie pochwy. Jeżeli pojawiają się szare tkanki i krew, koniecznie zbierz próbkę w celu zbadania i jak najszybciej udaj się do lekarza.

Objawy utraty ciąży
Jeśli miałaś mdłości i nagle ustały, może to oznaczać, że unormował się poziom hormonów. Jednak może to też świadczyć o utracie ciąży, szczególnie jeśli towarzyszą temu inne objawy. Wtedy skonsultuj się z lekarzem.

Negatywny test ciążowy po pozytywnym
Strach przed poronieniem sprawia, że niektóre kobiety powtarzają test ciążowy, nawet jeśli poprzedni był pozytywny. Jeśli ten następny wyjdzie negatywny, to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie gabinetu ginekologicznego.

Źródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE