Prawo autorskie: nruboc / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: nruboc / 123RF Zdjęcie Seryjne
REKLAMA
Co więcej nawet jeśli kobieta w ciąży wspaniale funkcjonuje - roznosi ją energia i dobry nastrój, to powinna pamiętać, że jednak istnieją pewne ograniczenia – między innymi dotyczące uprawianych sportów. Niestety o kilku dyscyplinach sportowych powinnaś na kilka najbliższych miesięcy zapomnieć.

Sporty zabronione

Sporty ekstremalne
Z pewnością w ciąży należy unikać wszelkich ekstremalnych rozrywek w tym także i aktywności sportowych gwałtownie podnoszących adrenalinę. Nawet jeśli uwielbiasz skoki ze spadochronem lub kajakarstwo górskie czy motocross, to przez najbliższe 9 miesięcy możesz być tylko kibicem.
Sporty urazowe
Każda aktywność wiążąca się z ryzykiem upadku i uprawiana w trudnych warunkach stanowi zagrożenie dla Twojej ciąży. Na czarnej liście są więc jazda konna, narciarstwo, rolki, łyżwy, wspinaczka.
Sporty utrudniające dopływ tlenu
Nie warto ryzykować niedotlenieniem płodu nurkowanie czy wycieczki wysokogórskie muszą poczekać.
Sporty zmuszające do gwałtownych skoków
W ciąży nie powinnyśmy ćwiczyć skoków do basenu, sprawdzać naszych możliwości na trampolinie, a nawet podskakiwać na aerobiku – zmiana środka ciężkości w Twoim ciele zwiększa ryzyko upadku.

Sporty niewskazane

Wszystkie sporty kontaktowe i gry zespołowe są niewskazane. Jeżeli nie możesz żyć bez tenisa czy siatkówki, to zawsze, ale to zawsze, zapytaj lekarza o zgodę. Oczywiście jeśli do tej pory regularnie grywałaś na kortach Wimbledonu, to nic się nie stanie jak poodbijasz piłkę o ścianę garażu, ale już pójcie na squasha jest głupotą.
Większość specjalistów zaleca ostrożność w jeździe na rowerze, a część zdecydowanie tej aktywności nie poleca ze względu na ryzyko upadku. Jeśli byłaś dotąd zapalonym cyklistą, to ostrożna przejażdżka po równym terenie jest za zgodą lekarza dozwolona, ale wyprawa w górskie trasy raczej nie. Podobnie z wiosłowaniem – wyczynowe jest zabronione, ale rekreacyjne pływanie łódką czy kajakiem raczej nie wyrządzi szkody. Tak jak zawsze chodzi o zachowanie rozsądku.

Sporty dozwolone warunkowo

Oczywiście każda aktywność w ciąży wymaga zgody lekarza – pamiętaj, aby pytać go o zgodę na uprawianie sportu podczas każdej wizyty. Uważnie obserwuj swoje ciało i nie forsuj się. Istnieją ogólne zasady, których warto przestrzegać. Jeżeli nigdy nie biegałaś i nie należysz do wysportowanych, aktywnych fizycznie kobiet, to nie jest to najlepszy moment, aby zaczynać jogging – lepiej postawić na regularne marsze. Jeśli każdy dzień zaczynasz od 5 lub 8 km sprintem, to pewnie lekarz pozwoli Ci ten zwyczaj kontynuować zalecając zmniejszenie tempa do truchtu.
Nawet jeśli jesteś fitmamą i rosnący brzuch nie stanowi przeszkody dla Twojej aktywności fizycznej, to tylko do 5 miesiąca dozwolone są ćwiczenia wymagające leżenia na plecach. Po tym terminie dużych rozmiarów macica może wywierać ucisk na naczynia krwionośne. Na szczęście, nie trzeba o tym pamiętać, bo po prostu w pewnym momencie nie da się w tej pozycji zbyt długo wytrzymać.
Regularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na organizm w ciąży o prawidłowym przebiegu. Jednak należy pamiętać, że ciąża to stan szczególny, podczas którego dbamy nie tylko o siebie i dlatego trzeba zachowywać większą ostrożność i bardzo uważnie słuchać swojego ciała.