W ciąży możesz nawet uprawiać Tai-Chi

[url=http://pixabay.com/pl/ci%C4%85%C5%BCa-pi%C5%82ka-no%C5%BCna-maracana-stadion-335689/]Pixabay[/url] / [url=http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] W ciąży może niekoniecznie trzeba grać w piłkę, ale można się poruszać
Pixabay / CC O W ciąży może niekoniecznie trzeba grać w piłkę, ale można się poruszać
Wiem, że kobiety oczekujące na przyjście świat dziecka może wkurzać stwierdzenie, że ciąża to nie choroba, zwłaszcza, gdy ciężko im już zawiązać buty, a zgaga nie daje spać. Więc może lepiej powiedzieć: - Ciąża to idealny czas na aktywność fizyczną

Chyba w żadnym innym okresie życia kobieta nie skupia się tak na sobie, jak będąc w ciąży. Słucha wtedy swojego organizmu uważniej, pozwala sobie na odpoczynek, relaks, bo wie, że dbając o siebie dba również o swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Jeśli ciąża przebiega bez problemów, a lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań okres ciąży staje się również doskonałym momentem do podjęcie aktywności fizycznej. I nie ma znaczenia czy przed ciążą jedyną aktywnością było wsiadanie do auta i wysiadanie z niego.

Naukowcy dowodzą, że regularne, ćwiczenia poprawiają kondycję kobiety, pozwalają lepiej znosić dolegliwości typowe dla ciąży, poprawiają psychiczne samopoczucie, a co ważne obniżają poziom zmęczenia (a to może bardzo przydać się po porodzie). Jeśli te argumenty są mało przekonujące, to zazwyczaj działa ten: aktywność fizyczna ułatwia trawienie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zbyt dużej nadwyżki kilogramów i nieprzyjemnych zaparć.

Spacer
Zacznijmy od tej najbardziej banalnej formy ruchu. Spacerowanie jest przyjemne i chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać, a spacer w ciąży pozwala wzmocnić mięśnie, poprawić krążenie krwi, a przede wszystkim dotlenia zarówno mamę jak i dziecko. Przy obecnej pogodzie to relaks w czystej postaci. A przy okazji można poobserwować jakie wózki są teraz modne, a jakie wygodne, bo wiosna to czas, kiedy mamy ze swoimi pociechami nieustannie przemierzają parkowe alejki. Jeśli jeszcze przy okazji usiądziesz na ławce z ulubioną książką, to spacer na pewno uznasz za doskonałą formę aktywności, która nie musi jedynie ograniczać się do wyjścia do sklepu po zakupy.

Spacer z kijkami
Trochę bardziej zaawansowana wersja tego, co powyżej. O tym wręcz idealnym sporcie dla kobiet w ciąży już nie raz pisaliśmy. Nordic walking uaktywnia około 90% mięśnie (spacer około 35%), ponadto pozwala spalać o 40% tłuszczu niż podczas zwykłego spaceru. Poprawia kondycję, a przede wszystkim jest sportem towarzyskim. Porozmawiaj z koleżanką, nawet tą która w ciąży nie jest. Umówcie się z instruktorem i ruszajcie na parkowe ścieżki. Ta forma ruchu jest bardzo bezpieczna, co pozwala na jej uprawianie właściwie do samego porodu.

Basen
Tu może być trudno. Choć basen dla kobiety w ciąży to samo dobro. Może warto się przełamać i wcisnąć ciut większe ciało w strój kąpielowy? Basen to przede wszystkim relaks dla kręgosłupa i odciążenie stawów. Wcale nie musisz być wytrawnym pływakiem, wystarczy poleżeć na wodzie, przepłynąć się spokojnie, a wyregulujesz oddech dotleniając organizm. Wodny masaż, który funduje nam basen relaksuje jak żaden inny w ciąży. Jeśli obawiasz się infekcji możesz użyć przed wejściem na basen tampona. Niestety kobiety, które mają do nich skłonność z tej aktywności muszą zrezygnować.

Joga
Za to mogą udać się na zajęcia z jogi. Być może odbywają się te przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. A jeżeli nie, to z pewnością odpowiedni instruktor podpowie jakie ćwiczenia można wykonywać. Plusów uprawiania jogi jest wiele, chociażby zapobiega zaparciom, obrzękom, a nawet żylakom. Pozwala jak w każdym innym wypadku wzmocnić ciało, które dzięki jodze staje się bardzie gibkie i elastyczne. Chodząc na jogę nie powinno się także odczuwać bólów kręgosłupa.

Tai-Chi
Brzmi egzotycznie? Tym bardziej można sprawdzić, co to takiego będąc w ciąży. Są to ćwiczenia, które polegają na wykonywaniu powolnych i harmonijnych ruchów wymagających dużej precyzji, a ponadto koordynacji oddechu i pracy ciała. Uprawiając tai-chi poprawiasz koordynację ruchową, wzmacniasz układ mięśniowy i kostny. A najważniejsze, że dzięki wykonywaniu systemu ćwiczeń masz niepowtarzalną okazję do zrelaksowania się i psychicznego odpoczynku. I ta mina koleżanki, której powiesz: - No wiesz spacer swoją drogą, ale ja teraz chodzę na tai-chi – bezcenna.

Oczywiście poza wymienionymi formami aktywności pozostaje jeszcze aerobik, często organizowany specjalnie dla kobiet w ciąży. Z powiększającym się brzuchem można nawet odwiedzić siłownię, ale tu należy zadbać o opiekę profesjonalnego trenera, by nie zrobić sobie krzywdy.


Aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Pomaga przeżyć w końcu bardzo wyczerpujący dla naszego organizmu (ale także i psychiki) czas. Daje radość i poczucie, że w końcu robię coś dla siebie, a przy okazji dla swojego dziecka. Zachęcamy!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE