W ciąży wizyta u dentysty to duże ryzyko. Zobacz, kiedy nie wolno ci leczyć zębów

Prawo autorskie: kzenon / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: kzenon / 123RF Zdjęcie Seryjne Nie wszystkie zabiegi dentystyczne można wykonywać w ciąży.
Co zęby maja wspólnego ciążą? Wbrew pozorom bardzo wiele. Jeśli planujesz dziecko, nie możesz zapomnieć o wizycie u dentysty. Wyleczenie wszystkich zębów to podstawa.

Chore zęby - co grozi matce i dziecku?
Wydawałoby się, że stan uzębienia nie ma znaczenia dla przyszłej mamy i nie powinien być zmartwieniem przy planowaniu ciąży. Są jednak przynajmniej dwa powody, dla których takie myślenie jest błędne. Pierwszy - stan zapalny w jamie ustnej po prostu utrudnia zajście w ciążę. Badania naukowców potwierdziły, że zepsute zęby mogą bezpośrednio wpływać na obniżenie płodności. Wskazuje się tu na dość banalną przyczynę. Organizm matki jest przystosowany do tego, by stwarzać dziecku jak najlepsze warunki. Jeśli układ odpornościowy wykrywa, że w organizmie rozwija się stan zapalny, reaguje z "zamiarem" ochrony płodu. Zatem szansa na zajście w ciążę będzie mniejsza.


Drugi wymiar problemu z zębami i ciążą to sytuacja, gdy kobieta już spodziewa się dziecka. Próchnicę powodują bakterie, które w przypadku, gdy zęby nie są leczone, mogą przenikać do krwi. Matka i dziecko to jedno, więc bakterie próchnicze znajdą się także w krwi naszej pociechy. Co dalej? Istnieje ryzyko przeróżnych powikłań. Przewlekły stan zapalny u kobiety w ciąży może skutkować m.in. przedwczesnymi skurczami i porodem czy niską wagą urodzeniową dziecka.

Trzeba więc skończyć z fałszywym przekonaniem, że kobieta planująca potomstwo nie powinna leczyć zębów. Przeciwnie - wizyta u stomatologa musi być w takim przypadku obowiązkiem!

Leczenie zębów w ciąży - które zabiegi są bezpieczne?
W idealnej sytuacji przyszła matka troszczy się o uzębienie przed zajściem w ciążę. Ale... Zmiany hormonalne w ciąży nie służą zębom. Powodują zmianę pH śliny, co ułatwia rozwój drobnoustrojów, a tym samym przyspiesza próchnicę, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia. Spuchnięte i krwawiące dziąsła, bolące żeby - to rzeczywistość wielu ciężarnych - nawet tych, które wcześniej leczyły się dentysty. .Dlatego warto wiedzieć, które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży.

Leczenie próchnicy
Trzeba traktować je tak, jak przed ciążą i w przypadku wystąpienia próchnicy jak najszybciej udać się do dentysty. Używane w gabinetach substancje do wypełniania ubytków nie przenikają poza strukturę zęba, nie zagrażają więc matce i dziecku.

Leczenie kanałowe w ciąży
Problemem są prześwietlenia rentgenowskie, których z reguły nie wykonuje się w ciąży, przede wszystkim w pierwszym trymestrze. Warto skonsultować się z lekarzem. Są jednak sytuacje, gdzie takie leczenie będzie koniecznością. Wtedy wykonuje się prześwietlenie, w trakcie którego brzuch jest zasłaniany specjalnym fartuchem. Istnieją także nowoczesne urządzenia do prześwietleń, gdzie dawka promieniowania jest minimalna, a ryzyko uszkodzenia płodu bliskie zeru.

Znieczulenie
Jeśli ubytek nie jest zbyt duży, warto ze znieczulenia zrezygnować. Ale generalnie nie ma przeciwwskazań, by w trakcie ciąży o nie prosić. Generalnie im późniejsza faza ciąży, tym jest bezpieczniejsze. Co ważne, zaraz po wejściu do gabinetu trzeba poinformować stomatologa o swoim stanie. Wtedy zastosuje rodzaj znieczulenia miejscowego bez składników powodujących obkurczanie naczyń krwionośnych (mogłyby powodować skurcze macicy).

Wybielanie zębów
Substancje, których używa się do wybielania zębów, nie zostały przebadane co do ewentualnego wpływu na płód. W trakcie zabiegu, który trwa dość długo, bo nawet ponad godzinę, mogą przenikać do krwi pacjentki, a więc także do krwi dziecka.


Dlatego bezpieczniej będzie unikać wybielania zarówno podczas ciąży, jak w i okresie karmienia dziecka piersią. Tym bardziej, że ma walor estetyczny, więc można z takim zabiegiem poczekać.

Usuwanie zęba
Zarówno znieczulenie, jak i sam zabieg (ryzyko krwotoku), będą bezpieczniejsze dla dziecka w późniejszym okresie. Już od drugiego trymestru można spokojnie decydować się na usunięcie zęba. Nie należy z tym czekać do momentu urodzenia dziecka, bo stan zapalny w jamie ustnej znacznie osłabia organizm kobiety.

Ortodoncja - bezpieczna, ale...
Jeśli przyszła matka nosi aparat ortodontyczny, nie ma problemu, by robiła to także wtedy, gdy spodziewa się dziecka. Prostowanie zębów może też rozpocząć w trakcie ciąży, tyle że musi pamiętać o kilku praktycznych aspektach. Z jednej strony aparat będzie bardziej skuteczny, bo hormony powodują, że zęby łatwiej się przesuwają. Z drugiej - uzębienie jest bardziej wrażliwe i narażone na uszkodzenia. Poza tym trzeba wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej, bo towarzyszące ciąży wymioty niekorzystnie wpływają na szkliwo.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE