Starasz się zajść w ciążę? Musisz kontrolować swoją wagę

Kontrola wagi jest istotna przed zajściem w ciążę.
Kontrola wagi jest istotna przed zajściem w ciążę. puhhha/123rf
Jeżeli starasz się zajść w ciążę lub dopiero zamierzasz zacząć się starać, to musisz wiedzieć, że twoja waga może mieć ogromny wpływ na problemy z poczęciem dziecka. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą być czynnikami zaburzającymi płodność. Nie chodzi o to, żeby mieć idealną figurę i wpisywać się w tabelki dietetyków, tylko o uświadomienie sobie, że prawidłowa waga ciała jest dowodem na to, że organizm jest w dobrej kondycji. Zgodnie z badaniami lekarzy najlepsze do zajścia w ciążę BMI, czyli współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach, wynosi pomiędzy 19 a 24.

Nadwaga powoduje podwyższenie poziomu estrogenów
Jeżeli ważysz zbyt dużo, to musisz wiedzieć, że estrogen jest produkowany głównie w jajnikach, ale nie tylko. Wytwarzany też jest w komórkach tłuszczowych. Jeśli masz nadwagę, to dodatkowe komórki tłuszczowe produkują więcej estrogenów niż to konieczne. Zbyt dużo estrogenów może faktycznie uniemożliwić regularną owulację. 30 do 40 procent kobiet otyłych ma nieregularne cykle miesiączkowe, co zmniejsza ich szansę na zajście w ciążę.

Kolejne zagrożenia
Dodatkowo nadwaga może także prowadzić do zwiększenia produkcji męskich hormonów i powodować wahania poziomu cukru we krwi. Nadmiar testosteronu i insulinoodporność dodatkowo utrudniają poczęcie dziecka. Te czynniki są dobrymi argumentami za tym, aby przed zajściem w ciążę postarać się zgubić kilka zbędnych kilogramów. Na dietę warto przejść razem z partnerem. U mężczyzn nadwaga negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną i produkcję plemników, a także podnosi temperaturę jąder. Według badań każde dodatkowe 10 kg, które nosi na sobie mężczyzna, zmniejsza szansę na spłodzenie dziecka o 10 procent.

Niedowaga też groźna
Równie poważnym problemem bywa niedowaga. Kobiety z bardzo niskim BMI zwykle skarżą się na nieregularne cykle. Nieregularne cykle oznaczają nieregularną lub nieistniejącą owulację . Wydawać by się mogło, że nic łatwiejszego – wystarczy przytyć i problem z głowy. Jednak zanim zaczniemy zjadać 6 zalecanych posiłków dziennie, to warto także poszukać przyczyny niskiej wagi i np. zbadać funkcjonowanie tarczycy. Jeżeli niedowaga jest jedynie kwestią diety, to może należy poradzić się dietetyka. Bardzo szczupłe kobiety wiedzą, jak trudno jest przytyć i jakiej regularności ten żmudny i długi proces wymaga.


Na zakończenie raz jeszcze warto podkreślić, że każdy organizm jest inny, a płodność zależy od bardzo wielu czynników, ale prawidłowa dieta i utrzymywanie zdrowego ciała z pewnością pomaga w zajściu w ciążę i urodzeniu zdrowego dziecka.

Weź udział w naszym plebiscycie!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE