"Wyjmij palucha z buzi". Pozwól dziecku ssać palec i nie rób z tego afery

Ssanie kciuka jest zachowaniem rozwojowym tylko do pewnego wieku.
Ssanie kciuka jest zachowaniem rozwojowym tylko do pewnego wieku. Prawo autorskie: lopolo / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie panikuj, jeśli twój maluszek wyjątkowo lubi ssać kciuka
Nie porównuj swojej pociechy do innych dzieci, u których po nawyku tym nie widać ani śladu. Ssanie palca to naturalny etap rozwoju, który u niektórych trwa dłużej, u innych krócej - na każdego przyjdzie czas. Oduczać tego zachowania należy tylko w niektórych przypadkach.

"Wyjmij palucha z buzi!"

Spokojnie, może to jeszcze nie czas?
Odruch ssania wykształca się jeszcze wtedy, gdy maluszek przebywa w brzuchu mamy - ok. 15. tygodnia. Nie dziwmy się więc, gdy już chwilę po porodzie bobas próbuje włożyć sobie paluszki do ust.

Dlaczego to robi?

Działa to na niego uspokajająco. Na początku rodzice nie widzą w tym nic złego. Ich obawy zwiększają się, gdy maluszek rośnie, ma kilka miesięcy, roczek, a ssanie kciuka zamiast wygaszać się - występuje coraz częściej.

Jest coraz przyjemniej

Warto pamiętać o tym, że u niemowlęcia ssanie kciuka wraz z czasem będzie pojawiało się coraz częściej. Czasami nawyk ten dopiero pojawia się w wieku 3-4 miesięcy
Wtedy bobas najczęściej wkłada sobie paluszki do buzi po zakończeniu karmienia piersią - przedłuża sobie relaksującą czynność ssania matczynej piersi. Bardzo często ssanie paluszków jest też oznaką narastającego głodu i stanowi sygnał: "Mamusiu, chcę jeść!" Nie należy również przejmować się tym, że maluch ssie w tym okresie palec także o innych porach dnia - nie tylko tych związanych z posiłkiem.

Reaguj ze spokojem

Często można spotkać się z opinią, że ssanie kciuka ustępuje w okolicach 18 miesiąca życia. Jeśli po upływie tej umownej granicy, u danego dziecka nawyk ssania wciąż trwa rodzice zaczynają się martwić.

Zdania co do szkodliwości smoczka są podzielone
Gdy dziecko ssie palce w wieku 2, 3 lub 4 lat psycholodzy i psychiatrzy uspakajają i polecają, by dziecko obserwować, w jakich sytuacjach pojawia się ssanie. Pediatrzy twierdzą, że nawyk ten jest nieszkodliwy to pojawienia się stałego uzębienia. Niektórzy dentyści się zgadzają, inni polecają, by starać się osłabiać nawyk ssania, ponieważ może mieć on wpływ na wady zgryzu.
Nie panikuj
Jeśli w wieku 2 - 3 lat dziecko nadal ssie palec można reagować, ale nie powinno się bić na alarm. Szczególnie jeśli ssanie nie występuje często i nie jest intensywne. Pod żadnym względem nie jest dobrym rozwiązaniem dawanie dziecku smoczka, by przestało ssać palec. Jest to substytut, od którego może nam być nawet trudniej odzwyczaić malucha w przyszłości. Ssanie kciuka staje się problem, gdy występuje u 4 letnich dzieci nie tylko w nocy, ale również w dzień. Dzieciom w wieku 5 i 6 lat nawyk ten może bardzo utrudniać prawidłowe funkcjonowanie społeczne - dzieci mogą się z naszej pociechy po prostu śmiać.

Jak mądrze oduczyć dziecko nawyku ssania kciuka?

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest słowne upominanie dziecka: "Wyjmij ten palec z buzi!" - ten sposób po prostu nie działa. Dziecko nie pozbędzie się nawyku ze strachu przed naszymi upomnieniami. Dodatkowo, poczuje się zawstydzone i naznaczone. Niwelowanie ssania kciuka zamiast walką z nawykiem powinno się nazwać dyskretnymi próbami odwracania uwagi dziecka.

Oto co powinnaś zrobić, krok po kroku:

1. Zaobserwuj, kiedy dziecko ssie palec. Być może dzieje się to tylko w nocy? Jeśli również w dzień - w jakich sytuacjach? Tylko w domu? W przedszkolu?

2. Jeśli dziecko ssie palec podczas zasypiania, usiądź obok jego łóżeczka i delikatnie głaszcz rączkę, którą wkłada do buzi. Jeśli ssie palec również w nocy, gdy to zauważyć, również delikatnie wyjmuj rączkę.

3. Stymuluj buzię i usta dziecka - wykonuj maluchowi masaż policzków, warg, podniebienia. W aptekach dostępne są specjalne szczoteczki do masażu z różnymi wypustkami.

4. W sytuacjach stresowych, kiedy widzisz, że dziecko ssie kciuk wręczaj mu piłeczki sensoryczne, gniotki do gniecenia, plastelinę lub ulubioną zabawkę - odwracaj uwagę malucha od relaksującego go ssania.

5. Gdy dziecko ma 5 lub 6 lat, wytłumacz mu, dlaczego ssanie palca jest szkodliwe. Na spokojnie porozmawiaj z nim, gdy jest zrelaksowane. Możecie narysować bakterie, które są na rączkach lub rozrysować, co się dzieje z ząbkami, gdy naciskają na nie palce.


6. Gdy widzisz, ze dziecko ssie kciuk podejdź do niego i porozmawiaj jak się czuje, co się dzieje. Nie zwracaj uwagi na ssanie, w razie potrzeby bez słowa wyjmuj mu rączkę z ust. Przytul i dostarcz mu uwagi.

7. Bądź konsekwentna. Gdy maluch wkłada rękę do ust i nie jest to sytuacja stresowa, w której mogłabyś go przytulić, zawsze delikatnie wyjmuj mu palce z ust. Bez komentarza.

8. Zadbaj o zróżnicowaną dietę podając dziecku pokarm o różnej strukturze i twardości, by przeżuwając go, mógł ćwiczyć mięśnie żuchwy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE