To zdjęcie znanej fotograf zapoczątkowało wojnę z Instagramem. Czy słusznie? "Pozwólmy dziecku być dzieckiem"

Zdjęcie zostało przywrócone na konto fotografki. Obecnie każdy samodzielnie może ocenić, czy jego skasowanie było uzasadnione.
Zdjęcie zostało przywrócone na konto fotografki. Obecnie każdy samodzielnie może ocenić, czy jego skasowanie było uzasadnione. Fot. Screen z Instagrama
Cass Bird to znana artystka i fotograf. Jest mamą dwójki uroczych dzieciaków, które złapane w obiektywie mamy, często widnieją na pierwszym planie zdjęć jej autorstwa. Cass nie chowa fotografii swoich pociech do rodzinnego albumu, ale upublicznia je w internecie. Niedawno, jedna z fotografii, ukazująca jej 6-letnią córeczkę Maę, wywołała niemałą burzę. Z jej powodu fotograf weszła w zatarg z Instagramem.

W wywiadzie dla Time Cass powiedziała: "Zależy mi, by moje prace były szczere i proste lub zabawne." Taka właśnie miała być fotografia jej córeczki przedstawiająca dziewczynkę przeglądającą się w lustrze w trakcie przymierzania biustonosza jej mamy. Cass opowiada:
Cass Bird
Fotograf, mama 6-letniej Mae

"Mae spojrzała na siebie w lustrze i wybiegła z pokoju, wracając z dwoma jabłkami, które włożyła do miseczek biustonosza. Po prostu uchwyciłam moment dzieciństwa, którego świadkiem jest większość rodziców."

#childhood

A photo posted by Cass Bird (@cassblackbird) on

Nie wszystkim jednak spodobało się zdjęcie małej Mae. Fotograf pierwszy raz opublikowała je na swoim profilu 29 lipca. Instagram skasował je wtedy 3-krotnie - za każdym razem, gdy Cass publikowała je na nowo. W jednej z wersji zdjęcia oburzona matka chciała umieścić na sutkach córeczki gwiazdki. Jak mówi, to dopiero byłaby z jej strony prowokacja - dodane elementy przyciągałyby uwagę do "problemowego" fragmentu zdjęcia. Zdenerwowana mama kontaktowała się z obsługą serwisu Instagram, jednak nie otrzymała z ich strony żadnego wyjaśnienia dlaczego zdjęcie było wielokrotnie blokowane. Jej interwencja przyniosła jednak inny skutek - gdy po raz kolejny umieściła fotografię córki na swoim profilu, nie została ona jak dotąd ponownie skasowana.

Ja również zastanawiam się dlaczego Instagram uznał zdjęcie Mai za niestosowne. Tym bardziej, że nie jest to pierwsza upubliczniona w serwisie fotografia małej, na której widać jej klatkę piersiową (bo to przecież chyba o nią zrobiło się tyle hałasu):

#leotard

A photo posted by Cass Bird (@cassblackbird) on

Poza tym, w serwisie znajduje się mnóstwo innych zdjęć, które moim zdaniem mogłyby wzbudzać dużo większe wątpliwości, a w ich przypadku portal nie reaguje protestem. Na samym profilu Cass znajdują się takie dzieła:
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE