Przedszkole pod gołym niebem? Kto by się spodziewał, że jest takie miejsce w Polsce

Beztroskim, długim zabawom na powietrzu mówimy głośne TAK!
Beztroskim, długim zabawom na powietrzu mówimy głośne TAK! Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Niezależnie od pogody, czas spędza się na powietrzu. Dzieci przede wszystkim mają się bawić, uczyć dbania o florę i faunę a przy okazji, nabywać odporności, by żaden wirus im nie zaszkodził.

Tutaj koncepcja edukacji jest zupełnie inna od tej tradycyjnej. Dzieci przychodzą i zajmują się tym, co je interesuje, natomiast dorośli im tylko towarzyszą. Z założenia nie przeszkadzają, nie ingerują. Chyba, że pogoda nie sprzyja albo opiekunowie wyczują ich wyraźne znudzenie, wtedy proponują jakąś wspólną formę zabawy. Ale czy wszyscy będą chcieli wziąć w niej udział? O tym też dzieci decydują same.

Zamiast budynku jest ogród
W Niemczech i Skandynawii to nie nowość, u nas jeszcze oryginalne miejsce. Tutaj wolno głośno krzyczeć, bujać się na hamaku, budować w piasku, bawić się w drewnianym domku.
Owoce nie pochodzą ze sklepu
Niektórym to może wydawać się szokujące, ale wiele dzieci nie ma pojęcia skąd się biorą warzywa i owoce. Podobnie jak pieniądze: „no, z bankomatu”, tak jabłka – „ze sklepu”. Na co dzień nie mają możliwości do bliskiego kontaktu z naturą, jak i takiej swobody w badaniu terenu, dotykaniu, próbowaniu prosto z drzewa. Bez sztywnych ram, „o tej godzinie to, a potem tamto, o 13 obiad”. Tutaj nie ma ustalonego czasu na posiłek. Dzieci jedzą, jak zgłodnieją.

Elżbieta Stewart z Ogrodu Edukacyjnego w Wołczkowie dla Radia Szczecin mówiła, że w przyszłości ma nadzieję, że będzie to przedszkole, tylko nieco inne niż wszystkie. Na razie ma to formę „ogrodu edukacyjnego”, w którym od września dzieci będą mogły spędzać czas codziennie, po ok. 4, 5 godzin dziennie.


Kapitalny pomysł, ale rodzi kilka obaw. Czas, jaki spędzają tam dzieci, jest zbyt krótki, by rodzice mogli pójść na 8 godzin do pracy. Poza tym jak miałoby to wyglądać zimą, przy srogich mrozach?
Niemniej jednak, w czasie wakacji sama bym z chęcią wysłała tam swoje dzieciaki.

Źródło:radioszczecin.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE