10 życiowych umiejętności, których powinnaś nauczyć dziecko, zanim skończy 10 lat

123rf.com
Pracując z dziećmi nie raz czuję się, jakbym była zacofana. Naprawdę, nie żartuję. Gdyby nie moi mali pacjenci, nie odkryłabym aplikacji na telefon, które codziennie ułatwiają mi życie, a także nie zainstalowałabym sobie na komputerze idealnego programu do obróbki zdjęć. Współczesne dzieciaki nie mają najmniejszego problemu, by obsłużyć smartfon, tablet, komputer czy nawigację samochodową.

Z tego co jednak zauważyłam, wiele maluchów nie posiada praktycznych umiejętności, które potrzebne są każdemu człowiekowi na co dzień. Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej bardzo często nie radzą sobie z samodzielnym ubraniem się (ja wcale nie żartuję), zrobieniem sobie kanapki czy powieszeniem prania. Okazuje się, że moje obserwacje nie są teorią wyssaną z palca.

Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez AVG Digital Diaries ujawniły, że 85 % amerykańskich dzieci w wieku 3 i 5 lat z łatwością obsługuje smartfon, podczas gdy mniej niż 15 % potrafi samodzielnie przygotować sobie śniadanie. Ten wynik przeraża i powinien dać rodzicom wiele do myślenia.

Zanim Twoja pociecha ukończy 10 lat, musisz nauczyć ją jak..

1. Przyrządzić mały posiłek
Ta cenna umiejętność przyda się nie tylko twojemu dziecku, ale również tobie. Pomyśl tylko, przestaniesz być na każde zawołanie z rodzaju: "Mamo, jestem głodny!". Każdy maluch będąc w wieku szkolnym powinien umieć zrobić sobie kanapkę czy przygotować musli z mlekiem.


2. Orientować się na mapie
Jak wiadomo, nawigacja czasem nawala a umiejętność posługiwania się mapą jest w takich momentach niezbędna. Orientację w terenie można ćwiczyć z dzieckiem podczas codziennych zakupów w centrum handlowym. Niech od dzisiaj to twoja pociecha szuka sklepu na planie, nie ty.

3. Opatrywać małą ranę
Za każdym razem, gdy twoje pociecha rozbije kolano, nie panikuj i nie mów "Mamusia przyklei plasterek." Twoje dziecko powinno nauczyć się samodzielnie opatrywać rany. Chociaż przemycie rany i naklejenie plasterka nie zdaję się być żadną filozofią, wiele dzieci wciąż nie ma pojęcia jak to zrobić.

4. Sprzątać własny pokój
Dzieci muszą być angażowane w obowiązki domowe. 10-latek powinien potrafić samodzielnie zetrzeć kurze w pokoju, poskładać ubrania do szafy, pościelić łóżko czy zamieść podłogę. Co najważniejsze, dziecko w tym wieku powinno samo bałagan zauważać.

5. Robić zakupy z głową
Podczas codziennych zakupów naucz dziecko porównywać ceny oraz zwróć uwagę na to, czy maluch potrafi rozsądnie zarządzać swoim kieszonkowym.

6. Zapakować paczkę
Niestety, nierzadko umiejętności manualne 10-latków, mówiąc wprost, leżą. Dzieciaki nie potrafią wykonać tak prostej czynności, jak owinięcie pudełka papierem, nie mówiąc już nawet o zawiązaniu kokardki ze sznurka. Warto przećwiczyć z maluchem tę umiejętność. Prędzej czy później każdy przecież musi w końcu wysłać na poczcie swoją pierwszą w życiu paczkę. Ponadto, nie wszystkie podarunki, które wręczamy innym np. na urodziny, mieszczą się w papierowych torebkach.
7. Napisać krótki listWarto to przećwiczyć w trakcie wakacji. Na każdym rodzinnym wyjeździe piszcie wspólnie pocztówki do bliskich. Niech rola Twojego dziecka nie ogranicza się jedynie do "machnięcia" podpisu.

8. Zrobić listę zadań
Planowanie zadań do wykonania to umiejętność, która przydaje się na całe życie. Zadbaj o to, by Twój maluch już od najmłodszych lat był zorganizowany i potrafił sprawnie zarządzać swoim czasem. Przykładowo, w weekendy, kiedy możesz poświęcić dziecku nieco więcej czasu, planujcie zawsze rano plan na cały dzień - co będziecie robić godzina po godzinie.

9. Robić pranie
Każdemu dziecku przyda się umiejętność prania skarpetek na szybko, pod strumieniem wody lecącej z kranu. Wszyscy przecież nie raz robiliśmy to na koloniach. Najczęściej przy użyciu żelu pod prysznic, bo proszku nigdy nie było. Przypomnij sobie!

10. Zasadzić roślinkę
Niby nic takiego, a jednak - wiele dzieci ma z tym problem i kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty w doniczkach żyją i wymagają naszej opieki. Pielęgnacja roślin to świetna okazja do nauczenia dziecka systematyczności i poczucia odpowiedzialności za otrzymywane zadania. Mianuj swoją pociechę domowym ogrodnikiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE