9-letnia dziewczynka zakopała się w piasku. Niewinna zabawa na plaży może skończyć się tragicznie

Fot. Screen z Facebooka
Fot. Screen z Facebooka
Kiedy myślimy o potencjalnych zagrożeniach na plaży, kopanie w piasku wydaje nam się jedną z bezpieczniejszych form spędzania czasu nad morzem. Prędzej obawiamy się, że dziecko może nam zniknąć z pola widzenia, że za głęboko wejdzie do wody, że większa fala może spowodować utratę jego równowagi. A piasek? Jasne, że dłubanie łopatką przez malucha, który siedzi blisko nas, nie zwiastuje dramatu, a może dać mu mnóstwo radości. Nie chcę tutaj popadać w paranoję, ale na zabawy starszaków powinniśmy być bardziej wyczuleni. Dlaczego?

Piasek, słońce, tłumy ludzi. Rodziny z dziećmi w różnym wieku pluskają się w wodzie, opalają, grają w piłkę, konsumują jagodzianki, a niektórzy budują zamki. Do niedawna nie sądziłam, że tak dużym zagrożeniem może być kopanie w piasku. Nie, jeśli obok są rodzice, jeśli robicie to razem, ale gdy kilkuletnie dziecko bawi się w budowanie tunelu, pozbawione opieki dorosłego, to może się źle skończyć. Przypomniała mi się pewna historia, która wydarzyła się jakiś czas temu w Lincoln City w stanie Oregon.

"Słyszeliśmy krzyki” – dla CNN mówiła Tracey Dudley, która przebywała w pobliskim hotelu, gdy wydarzyła się tragedia. -"Na początku myśleliśmy, wiesz, że to dziecięce zabawy". Potem dopiero dotarło do niej, że to przeraźliwe, nieustające wołanie o pomoc.
9-letnia Isabel grace Franks bawiła się na plaży kopiąc dołki w piasku. Udało jej się wykopać naprawdę głęboki dół. W pewnym momencie, gdy była w środku, piasek ją zasypał. Próbując się uwolnić, jeszcze bardziej się zakopywała. Rodzeństwo Isabel starało się ją odkopać, ale bez skutku. Gdy przybyli ratownicy, minęło ponad 5 minut, odkąd dziewczynka była pod górą piachu. Nie udało jej się uratować.
sierż. Brian Eskridge,
Policja Lincoln City dla CNN

"Nie jest niczym niezwykłym, że dzieci budują zamki z piasku i dziury, ale wiele osób nie rozumie, że to się może zapaść. Trudno jest ludziom zrozumieć, jak trudno jest się dostać do zasypanego człowieka."

Podobna historia miała miejsce w Belgii, gdzie 14-letni chłopiec omal nie udusił się przysypany ponad metrową górą piachu. Bawił się na wydmach – budował tunel, który się załamał. Trafił do szpitala, ale jego stan był krytyczny.


W czerwcu 2007 roku New England Journal of Medicine opulikowało list do redakcji dr. Bradley Maron z Harvard Medical School. Pojawiły się w nim bardzo niepokojące statystyki. Na 52 przypadki, gdzie człowiek nagle zostaje zasypany piaskiem w wyniku, z pozoru, niewinnej zabawy, 31 okazało się śmiertelnych.

Źródło:edition.cnn.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE