Sanepid ostrzega przed kąpielami w fontannach - lista zagrożeń jest długa. Warto tak narażać dziecko?

Prawo autorskie: Glory2045 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: Glory2045 / 123RF Zdjęcie Seryjne

Niewielkie miasto na północy kraju. W środku pięknego parku – fontanna. Gdy tylko robi się upalnie, tłumy dzieci chlapią się w niej, pluskają, ganiają. Niektóre maluchy mają na sobie kostiumy kąpielowe – widać, że była to zaplanowana wycieczka, jakby wybierali się na basen. Kilometr, półtora dalej, pod budynkiem Urzędu Miasta, jest kolejna przestrzeń pokaźnych „wodospadów”, a dzieci przemoczonych do suchej nitki - całe mnóstwo.

Gdy żar leje się z nieba i wszyscy marzymy o chwili ochłody, rodzice często nie mają nic przeciwko, by ich dziecko skorzystało z możliwości zabawy w fontannie. Ci bardziej ostrożni pozwalają na zmoczenie stópek, dłoni, schlapanie karku czy czoła, ale inni, nie mają nic przeciwko by ich dziecko biegało w samej bieliźnie, albo i bez…
Drodzy rodzice, Sanepid nie kontroluje czystości wody w fontannach. Nie sprawdza tego nikt, więc pozwalając dziecku w niej się chlapać, robicie to na własną odpowiedzialność. Tylko czy zdajecie sobie sprawę z tego ile zagrożeń czyha na wasze dziecko? Nie jest tak, że przejrzysta woda jest niegroźna i czysta. Prócz zwierzęcych odchodów są one pełne mikroorganizmów, które mogą doprowadzić do poważnych chorób. Ona jest zwyczajnie brudna i niebezpieczna dla zdrowia.
edziecko.pl

„Epidemiolodzy ostrzegają, że w miejskich zbiornikach wodnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Na pozór niewinna zabawa może się zatem skończyć szpitalem.”

Nie tylko narażamy własne dziecko na swędzącą wysypkę, ale również możemy zafundować mu zapalenie płuc, spojówek, uszu, grzybice stóp, schorzenia dróg oddechowym, zakażenie gronkowcem, paciorkowcem, co może doprowadzić do zapalenia gardła, oskrzeli, migdałków, czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Pamiętajmy, że kąpiele w miejskich fontannach są najczęściej zabronione, więc bądźmy przygotowani, że możemy dostać mandat, a w najgorszym wypadku może nam grozić nawet sąd rodzinny.


Źródło: edziecko.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...