Jak odmówić dziecku bez używania słowa "nie"? Oto 4 proste i bardzo skuteczne kroki

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/26789562170/]Donnie Ray Jones[/url] /[url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/] CC BY[/url]
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY
Mówienie „nie” przychodzi niektórym rodzicom z ogromnym trudem. Brakuje im konsekwencji, boją się reakcji dzieci, uważają, że przeczy to zasadom bezstresowego wychowania... Tymczasem, wychowywanie dzieci bez odmawiania im czegokolwiek nie może doprowadzić do niczego dobrego.


Odmawiać trzeba jednak mądrze i samo „nie, bo nie” nie dość, że niczego dziecka nie nauczy, to jeszcze wywoła u niego gniew i poczucie niesprawiedliwości. A od tego blisko do awantury… Jak nie wpaść w to błędne koło zakazywania- płaczu- ulegania? Zobaczcie, jak powiedzieć dziecku „nie”, nie używając tego słowa. Wydaje się trudne? Przekonajcie się, że wcale takie nie jest. Wystarczy postępować zgodnie z tymi wskazówkami:

1. Przeanalizujcie razem prośbę dziecka
Jeśli twoje dziecko cię o coś prosi, oznacza to, że wydaje mu się to możliwe. Nie bądź zdziwiona, że kiedy w odpowiedzi słyszy tylko „nie”, czuje się zawiedzione. Zanim odmówisz, przeanalizuj prośbę dziecka, czy jest ona uzasadniona, z czego wynika, jakie są przeciwwskazania żeby mu na to pozwolić. Może dojdziesz do wniosku, że pod pewnymi warunkami możesz się zgodzić.

2. Uzasadnij swoją decyzję
Nikt nie lubi, kiedy odmawia się mu bez podania konkretnej przyczyny. Jeśli doszłaś do wniosku, że nie możesz spełnić prośby dziecka, wytłumacz mu co skłoniło cię do takiej decyzji. Nie możesz zgodzić się na kolejnego cukierka, bo martwisz się o jego zdrowie, wytłumacz jak cukier wpływa na organizm i dlaczego trzeba ograniczać jego ilość. Ważne jest, żeby twoja decyzja nie wydawała się dziecku manifestacja władzy albo złośliwością.
3. Podaj alternatywy
Nie pozostawiaj dziecka tylko z odmową, postaraj się pokazać mu pozostałe alternatywy. Nie może zjeść cukierka, ale może za to sięgnąć po jabłko, jogurt albo soczek. Nie może pójść do koleżanki, ale w domu też są różne ciekawe zajęcia. Dzieci, którym daje się możliwość wyboru, czują się docenione i odpowiedzialne.


4. Ustalcie priorytety
Widzisz, że twojemu dziecku bardzo zależy na spełnieniu jego prośby? Powinniście wspólnie ustalić priorytety i sprawy, w których możesz ulec, a w których nigdy się to nie stanie. Jeśli dziecko chciałoby zbyt wiele rzeczy na raz, poproś je, żeby zastanowiło się, czego pragnie najbardziej i powiedz, że jesteś w stanie spełnić tylko jedną, najważniejszą dla niego prośbę. W ten sposób maluch zdobędzie cenną lekcję wartościowania swoich zachcianek, a przy okazji zyska poczucie, że jest osobą ważną i decyzyjną.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE