Jeśli chodzi o rodzicielstwo, nie raz rola mężczyzny intuicyjnie spychana jest na drugi plan. Czy właściwie? Absolutnie nie! Jeśli ktoś ma wątpliwości, istnieją na to naukowe dowody. Dowodzą one, że wpływ ojca na rozwój dziecka jest wyjątkowy. Istnieje wiele procesów związanych z dojrzewaniem malucha, na które mężczyzna ma duży większy wpływ, niż kobieta. Droga Mamo, odetchnij trochę, tatuś przejmuje pałeczkę!
Nie żartuję, uwierz w swojego partnera. Tata będzie lepiej sprawdzał się w swojej roli, jeśli powiesz mu wprost, że jest potrzebny. Zgodnie z wynikami badań, tatusiowie, którzy są wyręczani, bardzo szybko wyuczają się, że grają w rodzicielstwie drugie skrzypce i nie wykorzystują oni w pełni swoich ojcowskich zasobów. Szkoda, bo gdy tata angażuje się w pełni w wychowywanie pociech, to…
Dzieci są posłuszniejsze
Kobieca intuicja od dawna podpowiadała nam, że dzieci są spokojniejsze i rozwijają się w zrównoważony sposób, jeśli dorastają w pełnej rodzinie, gdzie pierwiastek męski i żeński harmonijnie wypełniają się nawzajem. Naukowcy potwierdzili nasze przypuszczenia - maluchy wychowujące się w rodzinach, gdzie tata dużo czasu spędza z pociechami, bawi się z nimi i prowadzi długie dyskusje, wykazują mniej problemów z zachowaniem w wieku szkolnym oraz istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą łamać prawo w dorosłości.
Dzieci są bardziej empatyczne
Najczęściej mamy stawiają dzieciom sztywne granice. Określają zasady, zgodnie z którymi maluch powinien postępować. Kobiety jednak nie są tak dobre w ich egzekwowaniu, jak mężczyźni. Rola mężczyzny, będącego konsekwentnym i twardym strażnikiem reguł, jest bezcenna. Tatusiami nie jest tak łatwo manipulować, jak uległymi mamami. Według badań, dzieci wychowywane przez stanowczych ojców - konsekwentnie pilnujących, by maluch trzymał się zasad - wyrastają na bardziej empatycznych ludzi, liczących się zdaniem innych oraz respektujących ich prawa i opinie.
Dzieci nawiązują lepsze relacje z rówieśnikami
Wyniki badań pokazują również, że dzięki typowo męskim zabawom, wymagającym dużego wysiłku fizycznego oraz mierzenia się ze swoimi słabościami, dzieci nabywają cennych kompetencji społecznych. Dr Warren Farrel zajmujący się badaniami nad płcią, tłumaczy:
Dziewczynki są bardziej rezolutne
Nie bez powodu dziewczynki najczęściej stają się “córeczkami tatusia”. Dzięki ojcom, czują się one bezpieczniejsze i bardziej dowartościowane. Wyniki badań wskazują, że dziewczynki, które wychowywały się bez ojców, są bardziej skłonne podejmować ryzykowne działania w dorosłym życiu. Profesor psychologii edukacji, Linda Nielsen, tłumaczy, dlaczego tak ważna jest obecność mężczyzny w życiu każdej dziewczynki:
Wszystkie umiejętności, które według naukowców są bardziej rozwinięte u dzieci spędzających dużo czasu z ojcami - tolerancja, empatia, opanowanie frustracji, szanowanie zasad - są niezbędne do efektywnego i dobrego funkcjonowania we współczesnej rzeczywistości. Bez dwóch zdań przydają się one w świecie, w którym wiele działań nie przynosi nam natychmiastowej nagrody. Ponadto, umiejętności te są trudne do nabycia dla dzieci, atakowanych z każdej strony atrakcjami dostępnymi tylko i wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości. Dla każdego malucha bezcennym doświadczeniem jest oderwać się od gier i spędzić czas w prawdziwym męskim świecie, mierząc się z problemami twarzą w twarz.
"[Ojcowie] prezentują odmienny styl zabawy - takiej, która zachęca do podejmowania ryzyka i konkurowania ze sobą, popycha dziecko do przekraczania granic psychicznych i fizycznych, prowadzi do tego, że dziecko zarówno więcej wygrywa, jak i traci (zarówno więcej się śmieje, jak również więcej płacze); dzięki takiej zabawie dziecko uczy się rozwijać swoje mocne strony i radzić sobie z porażkami, unikając zemsty, znęcania się oraz nie będąc agresywnym wobec innych. "
Prof. Linda Nielsen
psycholog edukacji
"Dobre relacje między ojcem a córką zwiększają prawdopodobieństwo, że dziewczynka dorastając zbuduje intymny i satysfakcjonujący związek z partnerem. Studentki mające dobre relacje z tatą, bardziej niż dziewczyny nie będące w dobrym kontakcie z ojcem, tworzą związki oparte o komfort emocjonalny i poczucie wsparcia oraz z mniejszym prawdopodobieństwem zostają one “namawiane” na seks, na który tak naprawdę nie mają ochoty. W konsekwencji, dokonując bardziej trafnych wyborów jeśli chodzi o partnerów, kobiety te mają na ogół bardziej satysfakcjonujące i długoletnie małżeństwa. To zaskakujące, ale ojcowie generalnie mają większy wpływ na dorosłe życie ich córek, niż matki.”