To fascynujące jak działa nasza pamięć. Z pewnością też byłaś nie raz w takiej sytuacji, gdy bliscy próbowali przywołać u Ciebie jakieś wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa. Opowiadali niestworzone historie o pysznych daniach lub niesamowitych osobach, a Ty nie mogłaś oprzeć się wrażeniu, że rozmawiają o kimś innym. Przecież kompletnie NIC nie pamiętasz z tego, co mówili!
A teraz pomyśl przez chwilę o tym, czego za to nigdy nie zapomniałaś..
Dni, w którym tata zabrał Cię w jakieś wyjątkowe miejsce. Sytuacji, gdy mama przytuliła Cię na pocieszenie i od razu było lepiej. Ważnego momentu, w którym rodziców nie było, nie dotarli na przedstawienie. Nie spełnili obietnicy. Zawiedli.
Dzieciństwo z punktu widzenia dorosłego człowieka jest jak zamglona kraina. Wyłaniają się tylko co poniektóre momenty. Zwykłe chwile, które okazały się mieć wielkie znaczenie i być wartymi zapamiętania na całe życie.
Na własnym przykładzie dobrze wiesz, że maluch nie zapamięta wszystkiego. Tych 7 rzeczy jednak nie zapomni nigdy:
1. Miłych chwil, które spędziliście razem
Twój maluch nie spamięta wszystkich gwiazdkowych i urodzinowych prezentów, a także nie zliczy cukierków, które dostał od Ciebie w nagrodę. Tym co jednak z pewnością nie umknie jego pamięci, będą wszystkie szczęśliwe chwile, które Wasza rodzina spędziła razem. Niedzielne pikniki w parku, wycieczki rowerowe, popołudnia z planszówkami czy niedzielne wizyty w najlepszej lodziarni w mieście. Doceń ten czas, gdy jesteście wszyscy razem. Postaraj się, by był on jak najdłuższy.
2. Momentów, w których komputer i telefon były nieważne
Pamiętam, jak wieczorami z utęsknieniem czekałam, aż mama skończy swoją pracę, przytuli mnie na dobranoc i opowie bajkę o sarence - wówczas moją ulubioną.
Dzieci bardzo cieszą się z momentów, w których to one są ważniejsze niż praca. Oczywiście, nie zawsze tak będzie, bo przecież nie rzucisz wszystkiego, gdy malec zażyczy sobie budyń czekoladowy na teraz. Nauka czekania również jest cenną lekcją. Zwróć jednak uwagę na to, by Wasz wspólne chwile naprawdę były czasem tylko dla Was. Zostaw telefon w drugim pokoju, gdy gracie w planszówkę. Wyloguj się z poczty i uśpij komputer, jeśli umówiliście się na wspólne oglądanie jego ulubionego filmu.
3. Pozytywnych słów, które od Ciebie usłyszało
Nie stroń od pochwał, jeśli Twoje dziecko na nie zasłużyło. Mów o tym wprost, że jesteś dumna. Dokładnie określ czym maluch Ci zaimponował i czego konkretnie sama lepiej byś nie zrobiła. To bardzo ważne, byś za każdym razem doceniała starania dziecka, nawet jeśli końcowy wynik Cię nie zachwycił.
4. Tego, jak pomogłaś mu w trudnych chwilach
Maluch nigdy nie zapomni Ci tego, że coś zignorowałaś, machnęłaś ręką, uznałaś za nieważne. Być może nieraz problemy dziecka wydają Ci się przesadzone, ale one takie będą - infantylne - gdyż maluch ma tylko kilka lat. Zawsze rozmawiaj z dzieckiem o jego negatywnych emocjach. Pomóż mu zrozumieć smutek, żal, złość, poczucie niesprawiedliwości. Nie mów “To nic.”, ponieważ dla dziecka to zawsze będzie “coś”. Szanuj jego odczucia i przy nim bądź. Przytul, pogłaszcz, porozmawiaj. Nawet jeśli Ty uważasz, że nie ma o czym.
5. Chwili, w których Cię zabrakło
Możesz być pewna, że dziecku nie umknie pierwszy mecz, na którym nie było taty albo rodzinny piknik organizowany przez szkołę, na który nie mogłaś znaleźć czasu. Wiadomo, że los płata figle i nie wszystko da się zaplanować, ale postaraj się zawsze dołożyć wszelkich starań, by nie zawieźć malucha. Jeśli to się stanie, nigdy nie zamiataj pod dywan faktu, że nawaliłaś. Porozmawiaj o tym ze swoją pociechą.
Chwile, w których Cię nie było, nie muszą być tylko złe. Maluch zapamięta również te momenty, w których Twoja obecność od początku nie była możliwa, a którymi mógł się później z Tobą podzielić - opowiadając o wszystkim z iskierkami radości w oczach. To bardzo ważne, byś przeżywała z maluchem jego szczęśliwe chwile, dawała mu szansę pochwalić się dobrą kondycją na treningu lub wygranym konkursem plastycznym.
Oczywiście cudownie by było, gdyby dziecko miało możliwość jak najczęściej obserwować jak się kochacie i szanujecie nawzajem. Maluch zapamięta te wszystkie czułe gesty, drobnostki, ciepłe słowa.
Z pamięci nie wymaże również kłótni. Rozstań. Niepewności. Bądź świadoma, że choćbyś nie wiem jak się starała, prawdy przez dzieckiem nie ukryjesz - zarówno tej pięknej, jak i okrutnej.
7. Jak reagowałaś, gdy było bardzo źle
Życie to nie bajka. Twój maluch, w przyszłości, złe momenty może pamiętać nawet lepiej niż dobre. Nie zapomni jak radziłaś sobie z napiętym grafikiem, wybuchałaś płaczem, przeklinałaś szefa, czułaś, że zaraz zwariujesz. Dzieci bardzo przeżywają negatywne uczucia rodziców, nawet jeśli decyzje czy porażki, w ogóle ich nie dotyczą.
Pamiętaj, że maluch obserwuje Cię bacznym wzrokiem przez cały czas. Jesteś dla niego wzorem.