Wstrzymaj się, zanim wstawisz wodę na herbatę. Większość osób popełnia przy tym groźny dla zdrowia błąd

Prawo autorskie: dedivan1923 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dedivan1923 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jak każdego dnia przygotowujecie kawę i herbatę? Czy dolewacie wodę do czajnika nigdy go nie opróżniając? To błąd, który może powodować niebezpieczne komplikacje.


Przygotowanie herbaty? Nie żartujmy, nie ma nic prostszego. Nalewamy wodę do czajnika, gotujemy, zalewamy herbatę wrzątkiem. Okazuje się jednak, że jest to całkiem poważny błąd. Jeśli kilkakrotnie podgrzewasz wodę w czajniku (czy nie każdy z nas tak robi?), warto jak najszybciej zmienić nawyki.

Wydawałoby się, że to nie tylko nieszkodliwe, ale i dobre. Nie marnujemy wody, a kilkakrotnie ją gotując pozbywamy się z niej wszelkich bakterii. Tymczasem zawarte w wodzie związki i minerały poddane wielokrotnej obróbce termicznej mogą stać się toksyczne. Co więcej, ponowne gotowanie wody może również sprzyjać powstawaniu groźnych dla ludzkiego zdrowia substancji: azotanów, arsenu i fluorków.

Przy wyjątkowo dużym stężeniu substancje te mogą przedostawać się do organizmu.

"Za każdym razem, gdy ponownie gotujesz wodę szkodliwe azotany, arsen i fluorki coraz bardziej koncentrują się. A naprawdę nie chcecie, by trafiły one do waszych organizmów" - przestrzega zdrowotna ekspertka Julie Harrison.
Szkody dla organizmu o jakich mówimy, rzeczywiście mogą być poważne. Wspomniane substancje mogą przyczynić się do rozwinięcia takich chorób jak białaczka, czy chłoniak i inne nowotwory. Arsen może również przyczynić się do ataku serca bądź niepłodności. Dla dzieci szcególnie niebezpieczny mogą okazać się fluorki, które mogą zaburzyć rozwój układu nerwowego.


Jak zatem obchodzić się z wodą? Najlepiej będzie filtrować ją tuż przed użyciem by uniknąć długiego przechowywania jej w plastikowym pojemniku. Po jednokrotnym zagotowaniu niezużytą wodę należy wylać.

Źródło: The Sun
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...