"Dzieci powinny pić soki " 10 mitów związanych z dietą dziecka, w które na pewno wierzysz

Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne


Doprawdy, można się pogubić w tych wszystkich wskazówkach dotyczących dobrej diety dla dziecka. Jedni mówią: “do picia lepsza jest woda zamiast soków, bo ma mniej cukru” podczas gdy inni doradzają, że soki są zdrowe i maluch powinien pić ich jak najwięcej. Niektórzy zalecają, by dawać brzdącowi do próbowania potraw o różnej konsystencji, ale nie raz można też usłyszeć przestrogę “Uważaj, bo się zakrztusi!”. Jak to w końcu jest?


Teorii jest wiele. Niektóre bardziej popularne, inne mniej. Trudno wybrać najlepsze. Wiemy już jednak, jakie rady warto sobie odpuścić.

Oto 10 mitów obalonych przez ekspertów żywienia dzieci:

1.“Dzieci powinny zjadać wszystko z talerza”
Bez przesady. Specjaliści podkreślają, że rolą rodzica jest zapewnienie dziecku zróżnicowanej diety i umożliwienie mu wyboru ile, i co chce ono jeść. Nakazywanie dzieciom zjadania wszystkiego, co jest na talerzu może prowadzić do wystąpienia u maluchów zaburzeń odżywiania i otyłości.
2. “Dzieci nie powinny jeść soi”
Soja jest bardzo cennym źródłem białka bogatego w błonnik. Szczególnie doceniają ją za to wegetarianie. Dzieci z powodzeniem mogą spożywać produkty sojowe, mleko z soi i tofu. Róbmy to z umiarem, ale nie rezygnujmy z tak cennego składnika diety. Szczególnie w przypadku dziewczynek, gdyż spożywanie soi zmniejsza ryzyka zachorowania na raka piersi.

Obawiasz się GMO? Kupuj tylko organiczne produkty sojowe. One są w pełni bezpieczne.
3. “Wybredne niejadki dostawać specjalne posiłki”
Uważaj, gdyż postępując tak, bardzo szybko staniesz się kucharzem na specjalne zamówienie. Zamiast przygotowywać specjalne dania dla niejadka, oferuj całej rodzinie posiłki w formie bufetu - rozstawiasz różne potrawy na stole i każdy wybiera sobie to, na co ma ochotę. Niech zawsze w ofercie znajdzie się coś, co niejadek lubi najbardziej. Zachęcaj go do próbowania kolejnych propozycji smakowych. Na pewno wkrótce coś przypadnie mu do gustu.
4. “Lepiej ukrywaj warzywa!”
Pamiętaj, jesteś dla Twojego maluszka wzorem. Szanse na to, że Twój maluch polubi warzywa, wzrosną wtedy, gdy jak najczęściej sama będziesz je przy nim jeść.


Jeśli wciąż ukrywasz w daniach warzywa przed dzieckiem, Twój maluch nie ma szansy przekonać się, że zielenina tak naprawdę mu smakuje!
5. “Jedzenie dla malucha powinno nosić miano jedzenia dla dzieci”
Dlaczego tak bardzo uparliśmy się, żeby oddzielać menu dla dzieci od menu dla dorosłych? Jeśli będziesz maluchowi podawać paluszki rybne zamiast filetu rybnego i panierowane skrzydełka zamiast piersi z kurczaka w ziołach, i maluch będzie widział, że rzeczywiście on ma specjalne jedzenie dla dzieci różne od Twojego, nie będzie chciał jeść w przyszłości niczego innego. Rodzina powinna jeść wspólne posiłki, TE SAME dania, ale po prostu podawana w różnych proporcjach.
6.”Dzieci nie lubią przypraw”
Nic bardziej mylnego! Najnowsze badania pokazują, że wczesne dzieciństwo to czas, kiedy mali ludzie najchętniej próbują nowych smaków. Nie bój się dać dwulatkowi do spróbowania dań doprawionych ziołami lub czosnkiem. Odważ się podać mu coś cierpkiego lub gorzkiego. Twój maluszek wcale nie musi lubić tylko tego, co jest delikatne w smaku. Jedynymi ograniczeniami są alergie pokarmowe lub inne, specjalne zalecenia dietetyczne związane z problemami zdrowotnymi.
7. “Robiąc zakupy dla rodziny powinnaś wybierać tylko świeże produkty”
A właśnie, że nie. Szczególnie w okresie zimowym lepiej jest sięgać po mrożonki, gdy świeże warzywa i owoce nie są ani smaczne ani bogate w wartościowe składniki. Zawierają one produkty, które dojrzewały w słońcu i są one o wiele bogatsze w cenne składniki odżywcze i witaminy, niż zimowa "świeżyzna" dojrzewające w szklarniach.
8. “Jajka to zło”
Dawno i nieprawda. Strach przed szkodliwymi żółtkami i cholesterolem to już historia. Jajka można jest codziennie. Warto jest je wykorzystywać do urozmaicenia diety dziecka. Z jajek możesz przecież przyrządzić pyszne omlety z owocami i frittaty.
9. “Dzieci powinny dostawać przekąski”
W przekąskach dla dzieci nie ma nic złego pod warunkiem, że nie jest ich wiele w ciągu dnia. Warto uczyć malucha, że zaspokajamy głód głównymi posiłkami. Najlepiej, by maluszek dostawał w ciągu dnia tylko jedną przekąskę, np. między obiadem i kolacją. Idealną przegryzką byłby owoc lub warzywa, np. chrupiące marchewki baby lub słodkie winogrona.
10. “Dzieci powinny pić soki”
Pewnym jest, że maluchy powinny po prostu jeść dużo owoców, niekoniecznie w formie płynu. Specjaliści proponują, by jak najczęściej podawać dzieciom owoce do jedzenia. Soki warto rozcieńczać wodą lub całkowicie je na nią zamieniać. Maluch jeśli pije duże ilości soku, nawet świeżo wyciskanego, spożywa jednocześnie mnóstwo cukru.

Źródło: Parents

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...