"Jesteś pewna, że to nie bliźniaki?" Czyli czego NIE WOLNO mówić kobiecie w ciąży

Prawo autorskie: forewer / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: forewer / 123RF Zdjęcie Seryjne
Gdy świat dowiaduje się, że spodziewasz się dziecka, jesteś stawiana w centrum jego zainteresowań. Nie ma co się łudzić, że ktoś ze znajomych nie zauważy lub pominie w rozmowie Twój stan. Pytanie “Który to miesiąc?” jest na porządku dziennym.

Oczywiście, to bardzo miłe, gdy wiele osób życzy mamie i maluszkowi zdrowia oraz powodzenia. Niestety jednak niektórych pytań i komentarzy kobieta w ciąży wolałaby nigdy nie usłyszeć.

To niesamowite do jakich przemyśleń i wniosków prowadzi niekiedy widok ciążowego brzuszka. Oto 12 zdań, których pod żadnym pozorem nie wolno mówić przyszłym mamom:

1. Ojej! To było zaplanowane?!
Jeśli przyszła mama dzieli się z Tobą nowiną o ciąży, robi to po to, by przekazać Ci dobrą nowinę i podzielić się z Tobą radością z oczekiwania na narodziny maleństwa. Naprawdę w tym momencie to jest takie ważne, czy kobieta przed zajściem w ciążę liczyła swoje dni płodne czy też przypadkiem zapomniała wziąć tabletki antykoncepcyjnej? Nie, to nie ma żadnego znaczenia.

Nie próbuj wcielić się w ciążowego detektywa, wystarczy, że powiesz: “Gratulacje!”.

2. Jesteś pewna, że to nie bliźniaki?

Jeśli ktoś tak kiedyś powiedział i przeżył, jestem pełna podziwu dla przyszłej mamy.

Równie dobrze można by było powiedzieć: “Ale jesteś gruba!”. Każdy ciążowy brzuszek wygląda inaczej, niektóre są mniejsze, a inne większe. Rozmiar naprawdę nie świadczy o tym, czy mama spodziewa się jedynaka czy też dwójki dzieci.

Poza tym, czy naprawdę uważasz, że Twoja koleżanka w ciąży nie monitoruje jej przebiegu, nie miała robionego USG i wciąż może nie wiedzieć ile dzieci jest w drodze?

3. Czy masz odpowiednią wagę?
Nawet jeśli zadając to pytanie nie masz niczego złego na myśli, przyszła mama na pewno się czegoś niemiłego doszuka. Zapamiętaj, podejmowanie tematu wagi zawsze jest krokiem dość ryzykownym.

Może Ci się wydawać, że mówiąc kobiecie w ciąży: “Ale masz malutki brzuszek!” lub “Jesteś bardzo chuda, mimo ciąży” prawisz jej komplementy. Jednak nie każda przyszła mama chciałaby to usłyszeć. Niekiedy taka opinia może wpędzić ciężarną w zakłopotanie lub bardzo ją zmartwić.

Jeśli zauważyłeś lub zauważyłaś, że Twoja koleżanka jest wyjątkowo szczupła będąc w ciąży, powiedz po prostu: “Świetnie wyglądasz!”.

4. Myślę, że to będzie…
Pomyśl zanim to powiesz. Każda kobieta w ciąży zna teorię co do płci malucha, przekazywaną z pokolenia na pokolenie: “Jeśli to chłopiec, mama w ciąży wygląda pięknie i promienieje. Jeśli dziewczynka, kobieta wygląda brzydko, bo córeczka “odbiera” jej urodę.”


To co, chciałeś lub chciałaś może powiedzieć, że to będzie dziewczynka?

5. Och, czy mogę dotknąć Twojego brzucha!
Zadając to pytanie stawiasz ciężarną w bardzo trudnej sytuacji. Czy powinna się czuć winna, że chciałaby swój brzuszek zostawić tylko dla siebie i przyszłego tatusia? Oczekiwanie na narodziny maleństwa jest cudownym, OSOBISTYM przeżyciem.

Jeśli maluszek akurat zacznie kopać i przyszła mama będzie chciała, abyś to poczuł/poczuła, to uwierz mi, sama chwyci Twoją dłoń i położy ją sobie na brzuchu.

6. Będziesz karmić piersią, tak?
To dziwne pytanie. Do czego przecież mogłaby się komuś przydać taka wiedza?

Jeśli zadasz takie pytanie to trochę jakbyś próbował lub próbowała się upewnić czy przyszła mama będzie dawać jedzenie swojemu maluszkowi. Naprawdę myślisz, że mogłaby planować je zagłodzić?

7. Pójdziesz do pracy, gdy narodzi się dziecko?
Ta zagwozdka może przyprawić kobietę w ciąży o ogromny dyskomfort. Czy Ty planujesz sprawdzić, czy Twoja znajoma na pewno będzie dobrą matką? To pytanie zdaje się być bardzo osądzające, a co więcej, nie ma na nie dobrej odpowiedzi.

Przyszła mama może przecież musieć wrócić do pracy ze względów finansowych albo też będzie chciała kontynuować rozwój kariery zawodowej. Chcesz tym pytaniem wzbudzić w niej poczucie winy? A co jeśli odpowie: “Nigdy. Nie chcę, aby ktoś inny wychowywał moje dziecko.” Powiesz wtedy mamie, że jest mało ambitna?

Zwykle, gdy kobieta w ciąży podejmuje kwestię pracy po ciąży, słyszy od rozmówcy “Aha, no tak”. Ciekawe co ma sobie wtedy niby pomyśleć…

8. Chciałabyś aby to była dziewczynka, prawda?
Takie pytanie jest niebezpieczne, ponieważ sugeruje, że jeśli narodziłby się chłopiec, mama nie cieszyłaby się tak bardzo. To przecież niedorzeczne. Każda mama marzy o tym, aby jej niemowlę było po prostu zdrowe. O tym możesz wspomnieć - życz im zdrowia.

Z drugiej strony, jeśli zadasz takie pytanie kobiecie, która ma już jedno dziecko i jest to syn, możesz sprawić wrażenie jakbyś straszył bądź straszyła koleżankę, że może to być kolejny chłopiec. Myślisz, że ona i jej partner nie są zadowoleni z pierwszego dziecka?

9. No! Najwyższy czas!
Mówiąc coś takiego, sugerujesz kobiecie, że jest… stara. A to druga najgorsza rzecz po powiedzeniu jej, że jest gruba.

Każda kobieta ma swój plan na macierzyństwo, a nieraz też jest tak, że los ma własną wizję na to, jak potoczy nam się życie. Lepiej nie wchodź na ten grunt i nie licz mamie lat. To śliski temat i niektóre mamy może bardzo zranić. Nigdy nie wiesz jak długo tak naprawdę Twoja koleżanka starała się o zajście w ciążę.

10. Zagryzasz lody kiszonymi ogórkami?

Oj uważaj, nigdy nie wiesz na co dana kobieta w ciąży ma zachcianki, a jakie potrawy wywołują u niej mdłości. Chyba nie chcesz spowodować u niej wymiotów?

Naprawdę, ciężarnej nie potrzeba, aby “problemowe” jedzenie podstawić jej pod nos, aby poczuła się źle. Czasem wystarczy wypowiedzieć jego nazwę.

11. Nie możesz tego jeść/pić!
Nie musisz wcielać się w “policję ciążową”, jeśli widzisz, że Twoja znajoma zamawia kawę w kawiarni. Przecież to może być wersja bezkofeinowa, prawda?

Każda przyszła mama sama bardzo dobrze wie na co może sobie pozwolić, a na co nie. Jeśli będzie miała jakieś wątpliwości, z pewnością spyta Cię o zdanie.

12. To kiedy będziecie starać się o kolejne?
Może lepiej pomóżmy przyszłej mamie skupić się na chwili obecnej zamiast wybiegać tak daleko w przyszłość. W głowie kobiety w ciąży tworzy się i tak zbyt wiele różnych scenariuszy - zarówno kolorowych, jak i czarnych. Oszczędźmy jej zamartwiania się na przyszłość.

Ponadto, pomyśl jak wielki ból sprawiłbyś przyszłej mamie, gdyby po narodzinach jej maluszka okazało się, że nie może one mieć już więcej dzieci.

Jeśli chcesz w miły sposób zareagować na wieści, że Twoja znajoma jest w ciąży (i przeżyć!) powiedz po prostu “Gratulacje! Bardzo się cieszę. Życzę Wam dużo zdrówka”. Tymi słowami na pewno nie sprawisz przyszłej mamie żadnej przykrości.

Pamiętaj, że kobietę w tym stanie dużo łatwiej urazić - przecież hormony buzują!

Źródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE