Delikatne cesarskie cięcie – nowy sposób na udany poród, z wielką korzyścią dla dziecka i mamy

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Naturalny poród jest ważnym doświadczeniem w życiu kobiety. A co jeśli konieczne jest cesarskie cięcie? Niektóre kobiety nie mają z tym żadnego problemu, inne żałują, że nie będzie dane im doświadczyć porodu siłami natury. To właśnie z myślą o nich powstała idea „delikatnego cięcia cesarskiego”. Ma być tak, jakby matka w sposób tradycyjny urodziła swoje dziecko.

Cesarskie cięcie to za mało
Najważniejsze, żeby dziecko urodziło się zdrowe i mama była w stanie szybko wrócić do sił – to jasne. Co więcej, cesarskie cięcie jest równie ważnym doświadczeniem jak poród siłami natury. Łatwo powiedzieć, a trudno pozbyć się poczucia, że coś się traci. „W przypadku cesarskiego cięcia, które odbywa się w odpowiednich warunkach wiele kobiet życzy sobie tak zwanego delikatnego cięcia (z angielskiego: gentle C-section – red.)” – mówi dr Kecia Gaither specjalizujaca się w kwestach związanych z płodnością i położnictwem.

Co to takiego? Tak, wciąż mamy do czynienia z operacją, którą raczej trudno określić „delikatną”. Chodzi natomiast o odpowiednie nastawienie osób zaangażowanych w zabieg poza lekarzem przeprowadzającym operację: położnej, anestezjologa, pielęgniarek. I o to, by stworzyć atmosferę podobną do porodu siłami natury.
Dr Kecia Gaither

„Podczas tradycyjnego cięcia cesarskiego dziecko rodzi się szybko i natychmiast trafia w ręce pediatry. Podczas delikatnego cięcia cesarskiego powoli wyjmuje się główkę dziecka a potem resztę ciała, następnie oczekuje się na pierwszy płacz dziecka. Następnie noworodka układa się na klatce piersiowej mamy, by mogło przyssać się do jej piersi. Nie ma pośpiechu przy przecinaniu pępowiny”

Kontakt z mamą najważniejszy
Istotą jest fakt, że kobieta I dziecko po cesarskim cięciu mogą doświadczyć tak ważnego kontaktu skóra do skóry i od razu rozpocząć karmienie piersią. Na życzenie rodzącej można również puścić jej ulubioną muzykę lub odsłonić zasłonę, by widziała moment wyjęcia dziecka z jej ciała.

Naszym celem nie jest zwiększenie liczby przeprowadzanych cesarskich cięć. Naszym celem jest przekonanie kobiet, by nie traktowały cesarskiego cięcia jak swojej porażki. Jestem zdania, że każda kobieta powinna brać w swoim porodzie tak duży udział, jak to tylko możliwe.” – mówi dr David Garfinkel z centrum medycznego w New Jersey.


Poza ważnym doświadczeniem dla matki dziecka, nowa praktyka zwiększa szanse na udane karmienie piersią i daje obojgu: dziecku i mamie możliwość odbycia cennego kontaktu skóra do skóry. Chyba zatem warto, by zagościła w jak największej liczbie szpitali?

Źródło: Fit Pregnancy and Baby
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE