Może zainteresować cię także: Utonąć na sucho, we własnym łóżku. 10 -letni chłopiec zmarł podczas snu
”(…) Chciałabym, żeby ludzie uświadomili sobie, że bezpieczeństwo nad wodą jest priorytetową sprawą. Zadaniem nas - rodziców. Nie ostawiajmy dzieci bez nadzoru nawet na chwilę. Baseny powinny być ogrodzone a dzieciaki powinny korzystać z gadżetów zapewniających bezpieczeństwo podczas pływania. Ale każdy rodzic wie, że nawet po zastosowaniu wszystkich możliwych środków ostrożności wypadki się zdarzają. I powinni też wiedzieć, że dzieci są narażone na niebezpieczeństwo nawet wtedy, gdy zostaną wyciągnięte z wody w pełni przytomne.
Kiedy mój syn stracił przytomność i wszystkie monitory oszalały, nigdy nie zapomnę tej paniki, którą czułam. Patrzyłam na jego słodką buzię i uświadamiałam sobie, że mogę go stracić… Gdybym nie była czujna. Gdybyśmy nie byli w szpitalu.
Chciałabym ostrzec innych rodziców i uświadomić ich, że nawet jeśli po wypadku w wodzie wydaje Wam się, że wszystko w porządku, nie musi tak być.”
”Wtórne utonięcie powstaje na skutek nagromadzenia się płynu w płucach. Nawet niewielka ilość stanowi zagrożenie życia. W wyniku podrażnienia pęcherzyków płucnych dochodzi do niewydolności oddechowej, a następnie niedotlenienia. Zaniepokoić powinny problemy z oddychaniem (nawet do kilku dni po podtopieniu), intensywny kaszel, ospałość, problemy ze złapaniem oddechu. Taki stan jest podstawą do wezwania karetki pogotowia.
Warto podkreślić, że do niebezpiecznego podtopienia, tudzież zachłyśnięcia się wodą może dojść nawet w pozornie bezpiecznych warunkach - w wannie, pod prysznicem czy w dmuchanym baseniku.”