Prawo autorskie: jaysi / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: jaysi / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
Nie oszukujmy się. Dzieci to radość i kłopoty. Przy całej opiece i pielęgnacji noworodka dochodzą nieraz alergie, problemy z cofaniem pokarmu, ze skórą, a nawet z wyjazdem na wakacje. A gdy mamy już przedszkolaka? Co chwilę infekcję, przeziębienia i mokra pościel o poranku co jakiś czas. Ale bez paniki, wszystko to minie. Oczywiście, że zamiast tych, pojawią się nowe problemy na różnych etapach rozwoju twojego dziecka, w końcu większość rodziców doświadcza buntu nastolatka. Jednak nie ma co się martwić na zapas i cieszmy się tym, że niebawem pewne dolegliwości odejdą w zapomnienie.
Atopowe zapalenie skóry
Pojawić się może już w pierwszych tygodniach życia dziecka, lub tuż przed jego drugimi urodzinami. Najczęściej zmiany chorobowe na skórze występują w okolicach twarzy, szyi, zgięciach kończyn. Zdarza się, że jest objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Z większości postaci dziecko wyrasta.
Alergia
Niektóre alergie zanikają samoistnie. "Większość alergii na mleko czy jaja ustępuje z czasem, większość alergii na orzeszki ziemne i orzechy nie ustępuje nigdy. Proces zaniku alergii na mleko może trwać od kilku miesięcy do 8 lub 10 lat (...) Wraz z wiekiem oraz prawidłowo prowadzonym leczeniem i profilaktyką można obserwować albo całkowicie ustąpienie objawów (wyrastanie z alergii), albo poprawę stanu klinicznego chorego (złagodzenie objawów), albo zmianę formy dotychczasowej manifestacji klinicznej (jest to tak zwane zjawisko marszu alergicznego). Rozpoznanie i właściwe leczenie wpływa na naturalny przebieg choroby. Alergia, z której najczęściej się wyrasta, to alergia pokarmowa – dotyczy to prawie 90% dzieci." - na pogromcymitowmedycznych.pl, opisuje lekarz.
Choroba lokomocyjna
Prawdziwie utrapienie dla tych, którzy do tej pory bardzo lubili podróżować. Z malcem, który cierpi i męczy się w czasie wyjazdów to istny koszmar, dla niego i rodziców. Nudności, wymioty, bóle i zawroty dają się we znaki nawet na bardzo krótkich trasach. "Z tej choroby w większości przypadków się wyrasta, ale nie w każdym. Często zależy to od środka lokomocji - inaczej choroba daje o sobie znać w samochodzie a inaczej na statku" - mówi pediatra na edziecko.pl
Choroba refluksowa
Między drugim a ósmym miesiącem życia ulewa około 50% niemowląt, a między dziesiątym a dwunastym - już tylko 5%. W miarę wzrastania dojrzewają mechanizmy zapobiegające refluksowi. "U noworodka, ze względu na odmienną budowę połączenia przełykowo-żołądkowego, nie funkcjonuje prawidłowy mechanizm zapobiegający cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku. Ponadto, ze względu na intensywny wzrost i przyrost masy ciała, noworodki i niemowlęta spożywają duże ilości pokarmu w stosunku do masy ciała. Ich żołądek jest natomiast niedojrzały pod względem czynnościowym, a dwunastnica ma fizjologicznie słabą motorykę - stąd zaleganie pokarmu w żołądku. Ulewaniu sprzyja dodatkowo pozycja leżąca niemowlęcia, ułatwiająca powrót treści żołądkowej do przełyku" - czytamy na forumzdrowie.pl
Refluks najczęściej szybko ustępuje i nie wymaga leczenia, jeśli tylko nie zaburza rozwoju dziecka, nie hamuje przyrostu masy ciała, oraz nie towarzyszą mu nawracające zapalenia płuc.
Moczenie nocne
Większość dzieci przestaje się moczyć gdy kończy 4-5 lat. W innym wypadku wymaga to konsultacji z lekarzem specjalistą, gdyż potrzebne będzie odpowiednie leczenie. Na szczęście jest to niewielki procent przypadków. A póki co dobrze, że mamy nieprzemakalne maty na materac, czy pieluchomajtki w różnych rozmiarach.