Chcesz dobrze wybrać szkołę lub przedszkole dla dziecka? Na początek odpowiedz na te 8 pytań

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/chalkboard-blackboard-sketch-chalk-1264200/]Prawny[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Prawny / CC0 Public Domain
Rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do przedszkola lub szkoły, mają coraz większą liczbę alternatyw. To bardzo dobry trend, że oprócz tradycyjnych, państwowych placówek, możemy wybrać też te mniej standardowe- pracujące metodą Marii Montessori lub oparte na idei szkoły demokratycznej.

Tak samo jak różne są podejścia do edukacji, tak różne są dzieci. Jedne znakomicie odnajdą się w tradycyjnym systemie, inne rozwiną swoje skrzydła dopiero w placówce, która będzie stosowała niestandardowe metody nauczania. Jaki rodzaj edukacji będzie odpowiedni dla twojego dziecka? Zanim zdecydujesz, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Czy twoje dziecko ma trudności w relacjach z rówieśnikami?
Niektórym dzieciom nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami przychodzi łatwo, dla innych jest to trudne doświadczenie. Jeśli wiesz, że twój maluch ma tendencje do wycofywania się w sytuacjach społecznych, powinnaś rozważyć wysłanie go do placówki, gdzie będzie czuł się zauważony i zaopiekowany.

2. Czy twoje dziecko ma trudności w uczeniu się?
Trudności z nauką, a w szczególności takie jak dysleksja czy dysgrafia, wymagają dużo indywidualnej pracy z uczniem. W tradycyjnej szkole może nie wystarczyć na to czasu, dlatego dziecko może nie nadążyć z opanowaniem zaplanowanego przez program nauczania materiału.


3. Czy twoje dziecko ma specjalne potrzeby?
Sporo jest dzieci, które posiadają specjalne potrzeby, które nie pasują do oferowanych przez państwo form edukacji. Nie są w stanie nadążyć za rówieśnikami w tradycyjnej placówce, jednak są w stanie pracować szybciej i efektywniej niż robi się to w szkołach specjalnych. Wybór alternatywnej formy nauczania może być dla nich idealnym rozwiązaniem. Część z takich placówek posiada w swojej ofercie konsultacje z psychologiem, terapię mowy czy terapię zajęciową.

4. Czy twoje dziecko ma duży temperament?
Wyjątkowo ruchliwe i żywiołowe dzieci, mogą nie poradzić sobie z tradycyjnym modelem edukacji. Zamiast wykorzystywać ich potencjał, nauczyciele uciszają je i karcą za „niegrzeczne” zachowanie.

5. Czy twoje dziecko potrafi się skupić przez dłuższy czas?
Niestety, tradycyjny model edukacji zakłada siedzenie w ławkach i słuchanie nauczyciela. Jeśli twoja pociecha nie potrafi się niczym zająć na dłużej niż kilka minut, nie wyniesie zbyt wiele z lekcji. Warto pomyśleć o szkole, która przewiduje dużo zajęć ruchowych i praktycznych.

6. Czy twoje dziecko jest niepełnosprawne fizycznie?
Sporo tradycyjnych szkół, wciąż nie jest dobrze przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto to sprawdzić, zanim zapiszecie do nich dziecko!

7. Czy twoje dziecko potrafi wykonywać polecenia?
Szkoła opiera się na zasadach, jeśli więc twój maluch jest wyjątkowo buntowniczy, to przygotuj się na częste wizyty u wychowawczyni. Alternatywna edukacja, bardzo często zakłada wspólne ustalanie zasad i wymyślanie konsekwencji ich nieprzestrzegania. Dzieciom łatwiej jest zgodzić się na reguły, których powstawania były uczestnikami.

8. Czy twoje dziecko dobrze znosi rutnę?
Tradycyjna szkoła oparta jest na tych samych schematach, przerwy, lekcje, przerwy, lekcje… Wyznaczony czas na zabawę, naukę, jedzenie. Jeśli twojemu maluchowi, taka rutyna pozwala poczuć się bezpiecznie, to powinien dobrze odnaleźć się w tradycyjnym szkolnictwie, jeśli go nuży, może mieć on problem z dostosowaniem się do tego rytmu.
Odpowiedź na te pytania, powinna dać ci ogląd na to, czy zdecydować się na tradycyjną placówkę czy zainteresować się alternatywnym szkolnictwem.

Jeśli już wpadnie ci w oko jakaś szkoła, warto sprawdzić następujące rzeczy:
• Dowiedz się ile dzieci przypada na jednego opiekuna klasy lub grupy. Dzięki temu będziesz widziała, czy potrzeby twojego dziecka będą w porę zauważone.
• Odwiedź wybraną placówkę, przyjrzyj się współpracy nauczycieli z uczniami
Przyjdź ze swoim dzieckiem na dni otwarte, niech samo sprawdzi, czy to miejsce mu się podoba.
• Dowiedz się jakie zajęcia dodatkowe oferuje placówka, czy jest możliwa nauka jakiegoś języka, czy są zajęcia muzyczne, ruchowe. Zapytaj też ile czasu dzieci spędzają na świeżym powietrzu.
• Przyjrzyj się dokładnie wystrojowi i wyposażeniu placówki- czy na ścianach wiszą obrazki dzieci, czy widać jakieś przejawy ich aktywności, czy widzisz jakieś pomoce naukowe, czy na podwórku znajdują się piaskownica i huśtawki.

Wybór odpowiedniej placówki dla dziecka nie jest łatwy, jest to jednak jedna z najważniejszych dla niego decyzji. Przez kolejne lata będzie tam nawiązywało pierwsze przyjaźnie, zdobywało wiedze i życiowe doświadczenie. Rodzic powinien zadbać o to, żeby było to miejsce przyjazne i pozwalające maluchowi w pełni rozwijać swój potencjał.

Źródło: smartparenting.com.ph
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE