"Nie! Nie założę tego! Nie pójdę tam!" Czyli jak poradzić sobie z małym uparciuchem

Fot. maximkabb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fot. maximkabb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie! Nie założę tego!
Nie, nie pójdę tam!
Nie!Nie!Nie!


Te słowa (i wiele innych) możemy usłyszeć z ust każdego małego dziecka. Mina w podkówkę, szkliste oczy, założone na piersiach ręce i ta stanowczość w głosie kilkulatka! Nasze przekonywania, nawet kategoryczne nakazy mogą doprowadzić do płaczu, krzyku, a nawet ataku histerii. Jak poradzić sobie z uporem dziecka? Podpowiadamy!

Poznaj jego racje
Dowiedz się, dlaczego twój kilkulatek tak bardzo upiera się przy swoich racjach. Zapytaj, dlaczego właśnie na tym tak bardzo mu zależy. Bo jeśli nie zadamy sobie trudu i nie będziemy chcieli poznać jego argumentów, to dlaczego mamy oczekiwać, że dziecko posłucha nas?

Odpuść czasem
Maluch upiera się, że na plac zabaw weźmie cały worek zabawek, mimo że ty doskonale wiesz, że będzie się bawił jedną, no może góra dwiema? A twoje tłumaczenia puszcza mimo uszu i upiera się przy swoim? Wiesz co? Odpuść!
Oczywiście, w tak ważnych sprawach jak założenie czapeczki, nie odpuszczaj nigdy. Przecież to zdrowie twojego malca jest najważniejsze.
Wytłumacz
Spokojnie, ale stanowczo powiedz, dlaczego nie spełnisz zachcianki dziecka. Przypomnij zasady, które panują w waszym domu. Daj dziecku jasno do zrozumienia, że jego zachowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.


Chwal, kiedy trzeba
Dziecko bardzo chce postawić na swoim, ale nie wykorzystuje do tego płaczu i krzyku? Doceń to i... pochwal go! Powiedz, jak bardzo cieszysz się, że potraficie spokojnie rozmawiać. A może te jego racje wcale nie są takie złe? :-)

Bądź konsekwentna
Gdzieś między sklepowymi półkami twój kilkulatek ŻĄDA, żebyś kupiła mu wypatrzoną zabawkę. Ty mówisz NIE i tłumaczysz swoją decyzję. To ani trochę nie podoba się twojemu szkrabowi, więc zaczyna zabawę z wymuszaniem. Płacze, krzyczy, rzuca się na ziemię i czeka na twoje: „Dobrze, kupię ci. Tylko się uspokój”. NIE! Wiemy, że to niełatwe, ale musisz przetrzymać jego atak szału. Gdy dziecko stwierdzi, że swoim uporem i zachowaniem nic nie wskóra, szybko odpuści.

Złość zamień na uśmiech
„Oj, nie bądź już taki uparty jak osioł!” – możesz zażartować. Spróbuj rozładować negatywne emocje dawką śmiechu. Żart, wygłupy, łaskotki, na pewno pomogą! A potem, gdy już oboje będziecie w świetnych humorach, porozmawiajcie o tej sytuacji.

Bądź dobrym przykładem
Dzieci uważnie obserwują rodziców i często zachowują się podobnie jak oni. Bądź zatem dla niego przykładem. Swoim zachowaniem pokaż, że czasem trzeba odpuścić i pójść na kompromis.

Miej świadomość, że upór to część osobowości twojego dziecka. Nie zmieniaj go na siłę. I pamiętaj, że z małego uparciucha może wyrosnąć mądry i asertywny dorosły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE