7 oznak, że wcale nie jesteś silny psychicznie, tylko udajesz. Sprawdź, czy ten tekst jest o tobie

Fot. Pexels / [url=https://www.pexels.com/photo/women-person-balcony-42489/]unsplash.com[/url] / [url=https://www.pexels.com/photo-license/]CC0 License[/url]
Fot. Pexels / unsplash.com / CC0 License
Wydaje ci się, że w obecnych czasach wszyscy są silni psychicznie? Patrzysz na szefa, współpracowników, znajomych i masz wrażenie, że otaczają cię sami ludzie sukcesu? „Skąd oni się biorą?” myślisz, ale nie dajesz tego po sobie poznać, bo przecież sam codziennie udajesz, że jesteś silniejszy niż w rzeczywistości.

Fałszywa pewność siebie
Fałszywa pewność siebie to zmora naszych czasów. Jedni udają, bo tak wypada, bo nie chcą wypaść z wyścigu szczurów, bo boją się okazywać słabość, a innym tak weszły w krew rady internetowych couchów, że udało im się oszukać samych siebie. Prawdziwej siły psychicznej nie mierzy się jednak miarą wygłaszanych haseł, a życiową mądrością, którą kierujemy się w codziennym życiu.

Oto 7 sygnałów, świadczących o tym, że wcale nie jesteś tak silny, jakiego udajesz.

1. Maskujesz niepewność
Mówisz wszystkim, że „jesteś najlepszy” w tym co robisz, choć tak naprawdę czujesz, że zadanie cię przerasta. Silni psychicznie ludzie nie tracą energii na usilne ukrywanie swoich słabości, ale inwestują ją, żeby je naprawiać. Uznają swoje wady i nie udają, że są perfekcyjni, najlepsi i idealni.

2. Uważasz, że porażka nie wchodzi w grę
Nie przygotowujesz się do ewentualnych porażek, zachowujesz się, jakby mogło się to przytrafić każdemu innemu, ale nie tobie. Nie masz w zanadrzu opcji awaryjnych ani planów B. Nie jesteś też zainteresowany zdobywaniem nowych umiejętności, dobrze wiesz jak działać, żeby osiągnąć swój cel.


Ludzie silni psychicznie akceptują zarówno sukcesy, jak i porażki. Wiedzą, że nie da się przeżyć całego życia, ani razu nie przegrywając, starają się to więc traktować jak lekcje i uczyć się na własnych błędach.

3. Twoja samoocena jest kształtowana przez innych
To jak postrzegają cię inni, jest dla ciebie niezwykle ważne. Dbasz o to, żeby zawsze robić dobre wrażenie i za wszelką cenę unikać kompromitacji. Opinia innych wpływa na to, co o sobie myślisz.

Silni psychicznie, wiedzą o tym, że są wartościowymi ludźmi i nie muszą szukać potwierdzenia tej tezy wśród innych. Nie próbują niczego udowadniać, potrafią prosić o pomoc i wsparcie, kiedy wiedzą, że go potrzebują.

4. Tłumisz swoje emocje
„Emocje są dla słabych” powtarzasz sobie i kolejny raz ukrywasz swój smutek czy strach przed innymi. Uśmiechasz się, choć w głębi czujesz jak pochłania cię rozpacz. Czasem wyjątkowo pozwalasz sobie na wybuch gniewu, to przecież wyraz silnej osobowości.

Ludzie, którzy zdobyli prawdziwą psychiczną siłę wiedzą, że emocji nie wolno ignorować. Przyznają, że czasem się boją, a czasem zdarza im się zapłakać. Wiedzą też, że niektóre emocje mogą wpływać na ich decyzje i starają się najpierw dobrze zorientować się w tym, co czują.

5. Ignorujesz ból
Siedzisz w pracy do późnej nocy, nie wysypiasz się, nie uprawiasz sportu, a kiedy zaczynasz odczuwać ból, tłumisz go lekami. Jesteś przecież silny, nie dasz się ludzkim słabościom, twoje ciało to maszyna, która powinna wypełniać twoją wolę. Lubisz chwalić się tym, jak z czterdziestostopniową gorączką zrobiłeś wyśmienitą prezentację.
Jeśli twojej opowieści słuchają ludzie, którzy są prawdziwie silni psychicznie, to nie zaimponuje im twoja wytrwałość. Dobrze wiedzą, że ból jest sygnałem od ciała, który trzeba prawidłowo odczytać i zlikwidować u źródła, zamiast walczyć z jego konsekwencjami.

6. Myślisz, że możesz wszystko
„Nic nigdy mnie nie zatrzyma” myślisz sobie i naprawdę w to wierzysz. Nie, to nie jest zdrowa pewność siebie, to iluzja, która może sprawić ci w przyszłości wiele bólu. Przecenianie własnych zdolności, najpierw prowadzi do katorżniczej pracy, a później do przykrego rozczarowania.

Silni psychicznie, potrafią realnie ocenić własne szanse i możliwości. Respektują przeciwników, zauważają przeszkody. Dzięki temu są lepiej szacują wysiłek potrzebny do osiągnięcia celu.

7. Starasz się kontrolować innych ludzi
Jesteś silny i wiesz co robić, dlatego inni powinni cię słuchać. Jeśli nie robią tego sami z siebie, to znajdziesz sposób, żeby ich do tego zmusić. Podoba ci się to, że posiadasz władze, dlatego czasem prosisz o rzeczy kompletnie bezużyteczne. Dlaczego? Bo możesz!

Psychiczna siła nie czerpie się z uczucia dominacji nad innymi. Silni ludzie nie są zainteresowani kontrolowaniem innych, skupiają się na poznawaniu i regulowaniu swoich własnych procesów psychicznych. To przyda im się bardziej, niż grono służących.

Źródło: psychologytoday.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE