Film, który powinien zobaczyć każdy rodzic. "Ellie ma 5 lat, jest mądrą dziewczynką, ale nie wie jeszcze, że..."

Fot. Youtube / [url=https://www.youtube.com/watch?v=6LTxO7u1ztQ]KAZOO magazine[/url]
Fot. Youtube / KAZOO magazine
„To jest Ellie. Ona ma 5 lat.” Tak zaczyna się filmik, który chciałabym wam pokazać. Jednak nie jest on tylko o Ellie. Jest o każdej małej i większej dziewczynce, której przychodzi wychowywać się w obecnych czasach. Posłuchajcie historii, opowiada o waszych córkach.

narrator

Jest mnóstwo rzeczy które Ellie wie. Wie jak umyć zęby, jak założyć buty, jak czytać jej siostrzyczce i jak literować. Wie że jest mądra, szybka i silna. Nie ma na świecie nikogo takiego, jak ona, a jej życie jest przygodą, w której wszystko jest możliwe.

Jednak są też rzeczy, o których nie wie. Nie wie, że świat może być trudnym miejscem dla dziewcząt. Na przykład nie wie, że tylko 11 proc. pracujących w zawodzie inżynierów i jedna piąta szefów kuchni to kobiety. Kobiety stanowią zaledwie 5 proc. artystów w dziale sztuki nowoczesnej New York Metropolitan Museum i żadna kobieta nie była nigdy nominowana do nagrody Academy Award for Best Cinematography. W szkole średniej, dziewczynki mają lepsze oceny z przedmiotów ścisłych, ale są mniej pewne siebie niż chłopcy. Wymaga się od nich, żeby były bardziej ciche i spokojne, niż chłopcy. Ona jeszcze nie wie co to dieta, ale w wieku 11 lat, 30 proc. jej rówieśniczek zacznie jedną z nich. Nie wie też, że 60 proc. dziewczynek zrezygnuje z robienia czegoś, co kocha, ze względu na to jak to wygląda.

Ona jeszcze nie wie tych rzeczy i może nigdy nie będzie musiała się dowiedzieć. Świat zmienia się codziennie. Ellie ma 5 lat, wszystko o co widzi, to możliwości. Postarajmy się, żeby tak zostało.

Film ten, choć przedstawia niezwykle pesymistyczne dla kobiet fakty, niesie też bardzo ważne przesłanie dla rodziców. Nie podcinajmy skrzydeł naszym dzieciom i postarajmy się, żeby rzeczywistość w której żyją pozostała dla nich pełna możliwości, a nie ograniczeń.
To nie jest opowieść o Ellie. To opowieść o każdej dorastającej dziewczynce, której marzeń nie ograniczają jeszcze społeczne stereotypy. Świat nie zmienia się sam, to my go zmieniamy, dbajmy o to, żeby każdy miał w nim równe szanse.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE