7 produktów dla niemowląt, które zawierają toksyczne substancje. Na pewno masz je w swoim domu!

Fot. Flickr / [url=http://bit.ly/1WUtP0K]Dean Wissing[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Dean Wissing / CC BY
Niektórzy nazwą to eko-terrorem, inni konsumencką świadomością, niezaprzeczalnie jednak współczesne akcesoria do pielęgnacji dzieci oprócz tego, że są zdecydowanie bardziej wygodne, są też zdecydowanie bardziej toksyczne niż ich starsze odpowiedniki.

To prawda, że przeznaczone dla dzieci produkty przechodzą wiele badań i testów zanim trafią do rąk konsumentów. Niestety, tysiące substancji chemicznych, z których są one zrobione, nigdy takich testów nie przechodziło. Portal countryliving.com przygotował listę 7 powszechnie stosowanych w pielęgnacji niemowląt produktów, które mogą zawierać toksyczne substancje. Warto się z nią zapoznać!


1. Przewijaki
Niedawno wykazano, że część z nich posiada w sobie poliuretanową piankę, która zawiera w sobie potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne, mające zmniejszyć jej palność. Naukowcy nie są zgodni w kwestii tego, czy faktycznie poprawiają one bezpieczeństwo pożarowe, jednak przez lata substancje te łączono z bezpłodnością, nowotworami i trudnościami w nauce. Poleca się unikać przewijaków, zawierających oznaczenie „TB117”.

2. Materacyki do łóżeczek i kołysek
Niektóre materacyki, szczególnie te do łóżeczek turystycznych i kołysek posiadają znaczne ilości chloru, który jest składnikiem środków zmniejszających palność. Środki te związane są z trudnościami w uczeniu się, niepłodnością i problemami endokrynologicznymi. Niestety, mimo tych powiązań, wciąż są powszechnie stosowane. Jeśli chcecie ich uniknąć, wybierajcie produkty oznaczone „TBT117-2013” a unikajcie tych z certyfikatem „TB117”.


3. Poduszki do karmienia
Chociaż nie są one objęte standardami dotyczącymi palności, część producentów zapobiegawczo stosuje w nich ww. chemikalia. Są one wstrzykiwane albo znajdują się w wypełnieniu, zawierającym tę samą piankę poliuretanową, co przewijaki. Sposób, żeby tego uniknąć? Szukajmy poduszek, które są wolne od środków chemicznych zmniejszających ich palność!
4. Winylowe zabawki do kąpieli
Wydają się być całkowicie bezpieczne bo są wodoodporne i elastyczne, są jednak wykonywane z chlorku winylu, który ma właściwości rakotwórcze, szczególnie szkodliwe dla pracowników fabryk i mieszkańców terenów w których się znajdują. Zabawki te posiadają też ftalany, które źle wpływają na układ hormonalny.

5. Puder dla niemowląt
Amerykańska Akademia Pediatrii odradza stosowanie pudru, ponieważ jego maleńkie cząsteczki, unoszące się w powietrzu, mogą podrażniać płuca dziecka i jego opiekunów. Puder na bazie talku może być skażony azbestem, który ma działanie rakotwórcze. Jednak nawet te bezpieczniejsze produkty, tworzone na bazie mąki kukurydzianej, podrażniają układ oddechowy. Dużo lepiej zdecydować się na specyfiki do pielęgnacji w kremie.

6. Oliwka dla dzieci
Głównym problemem z oliwką dla dzieci są substancje zapachowe, które są do niej dodawane. Mogą one powodować alergie, podrażnienia płuc i wpływać na układ odpornościowy. Nawet jeśli podczas stosowania nie występują reakcje alergiczne, skóra dziecka może w przyszłości być na nie bardziej podatna. Jak się przed tym uchronić? Najlepiej wybierać kosmetyki, które nie zawierają substancji zapachowych.

7. Antybakteryjny żel do rąk
Wiele antybakteryjnych żeli i chusteczek zwalcza bakterie za pomocą Triclosanu, środka chemicznego, który bywa łączony z nowotworami i zaburzeniami hormonalnymi. To kuszące, żeby w kilka sekund mieć odkażone ręce, ale dużo zdrowiej będzie umyć je w ciepłej wodzie z mydłem (zwykłym!). Jak łatwo przewidzieć, umyte antybakteryjnym żelem rączki dziecka, bardzo szybko znajdą się w jego buzi, dlatego należy uważać na to, co się na nich znajduje.

Źródło: countryliving.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE