Chcesz zapewnić dziecku wszechstronny rozwój? Wyślij je do Przedszkola Leśnego
Dawid Wojtowicz
30 marca 2016, 10:41·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 marca 2016, 10:41
Dzieci są kreatywne z natury, dlatego istotne jest, aby tę zdolność w nich pielęgnować, a umiejętności doskonalić i rozwijać. W naszym przedszkolu nie korzystamy z tablic multimedialnych, tabletów czy komputerów. Najważniejszą formą aktywności dziecka jest zabawa, a podstawą do zdobywania ogólnej wiedzy o otaczającym świecie są bezpośrednie doświadczenia i przeżycia. Obecność różnego rodzaju bodźców zmysłowych i sytuacji praktycznych pomaga zdobyć dzieciom prawidłową orientację w otaczającej rzeczywistości, dzięki czemu czują się bezpieczne i pewne siebie.
Reklama.
Wiosną szukamy jej pierwszych oznak. Obserwujemy kiełkujące z ziemi rośliny, szukamy bazi na wierzbach, pączków na gałązkach, zakładamy hodowle roślin na naszych przedszkolnych parapetach. Jesienią zbieramy spadające, kolorowe liście, orzechy, kasztany, żołędzie. Obserwujemy, jak do zimy przygotowują się zwierzęta, organizujemy ogniska. Z kolei zimą, przez ogromne okna, obserwujemy ptaki w karmnikach.
Staramy się jak najwięcej czasu spędzać w naszym dużym, przedszkolnym ogrodzie. Samo wyjście podczas mniej sprzyjającej aury nie zaszkodzi dziecku – ważny jest ubiór dostosowany do panujących warunków atmosferycznych oraz to, jak ten czas w ogrodzie spędzą przedszkolaki. Rolą wychowawców jest dopilnować, aby dziecko nie zmarzło/nie przegrzało się i nie zamoczyło ubrania. Spacer w deszczu, jeśli dzieci mają kalosze i odpowiednie kurtki, może być wspaniałym doświadczeniem.
Wszyscy wiemy, iż ruch odgrywa fundamentalną rolę w życiu każdego człowieka, a odpowiednia aktywność ruchowa jest dziecku, szczególnie w wieku przedszkolnym, niezbędna do zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego. Kiedy ta potrzeba ruchu jest zaspokojona, nauka przychodzi zdecydowanie łatwiej. Tak więc bawimy się, biegamy, obserwujemy, dotykamy, doświadczamy, ponieważ umiejętne zaspokojenie elementarnych potrzeb dzieci na tym etapie rozwoju daje im solidne fundamenty do osiągnięcia sukcesu w szkole. Sprzyja też prawidłowemu rozwojowi, a przede wszystkim daje im dużo prawdziwej radości.
Bliski kontakt ze zwierzętami i troska o nie wpływają korzystnie na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny dzieci, dlatego w naszych przedszkolach mieszkają zwierzęta: świnka morska, chomik, myszka, żółw i rybki. Dzieci wiedzą, że należy o nie dbać. Wspólnie z wychowawcą karmią je i starają się, aby w ich domkach było zawsze czysto. Nauka odpowiedzialności za zwierzę przekłada się na zachowania w innych codziennych sytuacjach, rozwija empatię i samodzielność.
Ale to nie wszystko. Dostrzegając ważną rolę, jaką w procesie dydaktyczno - wychowawczym spełniają wycieczki i dłuższe wyjazdy, oraz dbając o wszechstronny rozwój dzieci, organizujemy wyjazdy na Zielone Przedszkole. Zdobyte w ten sposób wiadomości, umiejętności, sprawności i wiedza są bardziej trwałe i efektywne. Dla wszystkich te podróże stanowią doskonałą okazję do poznania nowego środowiska społecznego i przyrodniczego, uczenia się życia w grupie czy kształtowania samodzielności. Nauczycielom taki wyjazd daje możliwość poznania wychowanków w różnych sytuacjach, co sprzyja stwarzaniu wyjątkowej atmosfery wychowawczej. Ważna staje się nie tylko zdobyta wiedza, ale również sposób funkcjonowania w grupie i indywidualne predyspozycje.
Istotnym jest też, aby w trakcie wyjazdu rozbudzić wśród dzieci nowe zainteresowania i pozwolić im w sposób naturalny odkrywać otaczający świat. Dzieci mogą poznawać siebie w warunkach innych niż przedszkolne, uczą się przy tym społecznego komunikowania, zacieśniają więzi przyjaźni, jak również zdobywają doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. Oprócz tego uczestnicy wyjazdów uczą się też dbać o bezpieczeństwo własne i innych.
Alternatywą kilkudniowych wyjazdów są przedszkolne noce - to propozycja dla tych dzieci, które nie są jeszcze gotowe na tak długą rozłąkę z rodzicem, a jednocześnie chcą przeżyć niezapomnianą przygodę.
W trosce o pełny, harmonijny rozwój każdego dziecka nie zapominamy również o współpracy z rodzicami. Zachęcamy do udziału w zebraniach, dniach otwartych, spotkaniach indywidualnych, a przede wszystkim zapraszamy na rodzinne spotkania z tradycją – cykliczne warsztaty organizowane: przed Bożym Narodzeniem (pieczenie pierników, robienie kartek i ozdób świątecznych), w okresie karnawału (smażenie faworków, wykonywanie masek karnawałowych), wczesną wiosną (robienie kruchych ciasteczek przez maszynkę, sadzenie roślinek). Takie spotkania przyczyniają się do znaczącego pogłębienia relacji pomiędzy rodzicami i nauczycielami, a także między samymi rodzicami. Dzieciom zaś, poza zdobytą wiedzą i dobrą zabawą, dają dużo radości.
Przedszkole Leśne to miejsce, gdzie nauka i zabawa stają się przygodą.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszych przedszkoli!
Paweł Zawitkowski poleca Przedszkole Leśne
„Ruch w nieograniczonym wymiarze, przebywanie na świeżym powietrzu, możliwość zabaw w grupie odgrywają podstawową rolę w rozwoju dziecka. Nie tylko ruchowym, ale przede wszystkim poznawczym, emocjonalnym i społecznym. Dlatego tak dużym atutem przedszkoli leśnych są własne place zabaw i piękne ogrody, w których dzieci poznają prawa przyrody i biologii. Jestem fizjoterapeutą i wiem, że im bardziej naturalne środowisko rozwoju, tym ten rozwój jest bardziej harmonijny. Dlatego polecam m.in. Przedszkole Leśne z profilem przyrodniczym. Powierzając dziecko personelowi podobnych przedszkoli, możemy mieć pewność, że będzie miało optymalne warunki dla rozwoju swojej osobowości, pasji, zdolności. Będzie uczyło się głodu poznawania, wiedzy, przyrody, nauczy się radzić sobie w różnych sytuacjach” – powiedział w rozmowie z nami, w trakcie spotkania z rodzicami, Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta oraz autor wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka m.in. książek i filmów „Mamo, Tato co Ty na to?”