"Pedał, brudas, szmata, ciapaty" to może być nowe imię twojego dziecka. Które wybierasz?

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
„Brudas, pedał, szmata, ciapaty”, myślałaś kiedyś o tym, że ktoś może tak nazwać twoje dziecko? Dziecko, które w twoich oczach jest takie małe, kochane, bezbronne i niewinne. Internetowi hejterzy nie mają litości, nie przejmują się tym, że ich słowa mogą wyrządzić krzywdę, mogą dotkliwie zranić, właśnie dlatego nie możemy być wobec nich obojętni.Plakaty wypuszczone przez agencję VLM, start-up SzybkaPapuga.pl oraz inicjatywę HejtStop mogą szokować, przedstawiają bowiem zdjęcia niemowląt, które na zwyczajowej szpitalnej opasce z imieniem, mają napisane wulgarne określenia, na jakie notorycznie możemy natknąć się w Internecie. Podpis pod zdjęciem działa na wyobraźnię, brzmi on:

„A jeśli kiedyś nazwą tak Twoje dziecko?”
To ważne pytanie, na które każdy powinien sobie odpowiedzieć, zanim zamieści w sieci kolejny, obraźliwy dla kogoś, komentarz. Kampania wzbudziła wśród Internautów wiele kontrowersji, niektórzy uważają, że jej przekaz jest zbyt mocny, a zestawienie zdjęć małych dzieci z tak obraźliwymi określeniami przekracza granice dobrego smaku. Zwolennicy projektu przekonują, że tylko w ten sposób uda się uświadomić ludziom skalę problemu jakim jest internetowy hejt.
Organizatorzy akcji nie pozostawiają nas tylko z tą mrożącą krew w żyłach refleksją. Dają nam też narzędzie do walki z internetową nienawiścią. Jest nim dostępny na stronie hejtstop.pl formularz, poprzez który każdy Internauta może anonimowo w 3 sekundy, zgłaszać do prokuratury wszystkie przypadki mowy nienawiści.
Joanna Grabarczyk
Projekt: Polska, współorganizatorka akcji

Hejt w sieci stał się powszechnym zjawiskiem. Wydawałoby się, że zadomowił się on w internetowej przestrzeni na dobre i nie ma na niego sposobu. A przecież nawoływanie do nienawiści w Internecie jest przestępstwem, tak samo jak w prawdziwym świecie. Dlatego stworzyliśmy realne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby wyeliminować taki język z otaczającego nas świata. Teraz każdy anonimowo może wskazać krzywdzącą treść, którą my zgłosimy organom ścigania. Razem zablokujemy mowę nienawiści!

Jak to działa? Wchodzimy na stronę i wysyłamy link lub screen ekranu. Następnie sprawą zajmują się już prawnicy, jeśli stwierdzą, że wskazana treść łamie przepisy prawa, przygotowują zgłoszenie do prokuratury.

Proste? Proste!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE