Chcesz mieć inteligentne i zdrowe dziecko? Musisz urodzić w odpowiednim wieku

Prawo autorskie: tiumentseva / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: tiumentseva / 123RF Zdjęcie Seryjne
Odpowiednim to znaczy jakim? Tym właśnie zajęli się ostatnio naukowcy i odkryli, że wiek kobiety, podczas gdy rodzi swoje pierwsze dziecko, ma znaczenie i wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny malucha już od pierwszych chwil życia.


Naukowcy zbadali 18 tysięcy pierworodnych dzieci, które ukończyły 5 lat. Wyniki opublikowane w „Biodemography and Social Biology” szokują. Okazało się bowiem, że dzieci, których matki w dniu porodu mały ukończone 30 lat, są bardziej inteligentne od swoich rówieśników, których matki rodziły przed trzydziestką. To jeszcze nie wszystko. Urodzenie dziecka w wieku między 30 a 39 lat sprawia, że maluchy szybciej uczą się – mowa tu o tzw. pozytywnych efektach poznawczych i behawioralnych. Te czynniki mają wpływ na inteligencję. Porównywano w tym przypadku dzieci urodzone przez matki w wieku od 23 do 29 lat.
Naukowcy sugerują, że dzieci starszych mam są bardziej inteligentne z kilku powodów. Kobiety rodzące po trzydziestce zakończyły już proces edukacji, posiadają odpowiednią pozycję zawodową, unormowaną sytuację rodzinną i mieszkaniową. Bardzo często mają również wyższe dochody. Dzięki temu, zdaniem naukowców, są bardziej świadome i wrażliwe na potrzeby malucha w ciąży i tuż po jego urodzeniu. Podobno te kobiety mają większą szansę bezstresowo dbać o to, by rozwijającemu się i rosnącemu dziecku niczego nie brakowało. Starsze matki dobrze sobie radzą z wychowywaniem dzieci, są mniej impulsywne i spokojniejsze niż ich młodsze koleżanki.

Inne badania pokazały, że oprócz tego, że dzieci starszych mam są inteligentniejsze, to dodatkowo cieszą się lepszym zdrowiem. Podczas konferencji The Royal College of Paediatrics and Child Health w Glasgow zaprezentowali wyniki swoich badań z udziałem 1100 dzieci matek po 40. roku życia oraz 38000 dzieci młodszych matek. Okazuje się, że dzieci starszych mam są zdrowsze, inteligentniejsze, rzadziej ulegają wypadkom oraz wymagają opieki szpitalnej niż ich rówieśnicy, których mamy są młodsze.

Źródło: sosrodzice.pl, zdrowie.dziennik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć