![Screen z Youtube/ [url=https://www.youtube.com/watch?v=ZrDxwDHaWXg] Akira Polska [/url]](https://m.mamadu.pl/2700ad59348b4ac523bf9883aa644db6,1680,0,0,0.png)
Reklama.
"Jestem gruba, brzydka... Nie zasługuję na przyjaciół... Jestem NIKIM..." To słowa kilkuletniej dziewczynki wypowiadane w Irlandzkim spocie. Celem było pokazanie, jak duży wpływ na dziecko ma to, co do niego mówimy stosując przemoc werbalną. Ile do niego dociera, co zapamiętuję i jak to nie nie wpływa. Odkrywa on tą smutną i okrutną prawdę. Widzimy, jak zniszczone psychicznie jest dziecko, którego bliscy ludzie krzywdzą słowami. A słowo ma wielką moc. Wiele osób zdaje się o tym zapominać i w przypływie gniewu, stanach poczucia bezsilności, złości, nie mówiąc już o najgorszym -wybuchach agresji w stosunku do dziecka - puszczają wszelkie hamulce i można powiedzieć za dużo... A dziecko pamięta. No bo jeśli małemu człowiekowi, młodemu umysłowi ukochana mama powtarza, że jest debilem, kretynem, czy fajtłapą, to zwyczajnie zaczyna za takiego się uważać...
W Polsce w tej sprawie działa Fundacja Dzieci Niczyje. "Słowa ranią na całe życie" było hasłem kampania społecznej z 2012 roku. Jej celem był wzrost świadomości społeczeństwa - w szczególności rodziców - na problem przemocy werbalnej. "Ty gnoju", "ty debilu" , "głupku", "ale z ciebie idiotka"... i wszelkie wyzwiska skierowane do dziecka niosą za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje, wpływające zarówno na obecne, jak i przyszłe życie, funkcjonowanie dziecka.
Jak informuję fundacja: "Wyniki badań dowodzą, że przemoc werbalna jest powszechnie stosowana w kontaktach rodziców z dziećmi, zwłaszcza w okresie dorastania dzieci, kiedy nasilają się konflikty na linii rodzic-dziecko. Połowa nastolatków doświadcza poniżania i innych form przemocy werbalnej ze strony osób dorosłych, głównie rodziców. Większość rodziców zdaje się nie być świadoma, że przemoc psychiczna, w tym przemoc werbalna, czyli m.in. krzyk, kpiny, poniżające, oceniające sformułowania, wulgaryzmy, zwłaszcza kiedy występują w dużym nasileniu i przez dłuższy czas, mogą wywierać negatywny wpływ na rozwój dzieci i pociągać za sobą długofalowe skutki."
Potwierdzone jest, że długotrwały i wysoki poziomu agresji słownej prowadzi do depresji dziecka, czy bardzo niskiej samoocena. Ten rodzaj przemocy jest również przyczyną stosowania przemocy w relacjach z rówieśnikami.
Potwierdzone jest, że długotrwały i wysoki poziomu agresji słownej prowadzi do depresji dziecka, czy bardzo niskiej samoocena. Ten rodzaj przemocy jest również przyczyną stosowania przemocy w relacjach z rówieśnikami.
Może cię zainteresować także: "Kto ci nagadał takich głupot?!" 5 szkodliwych odzywek, których nie wolno mówić do dziecka
"Dzieci narażone na przemoc werbalną często negatywnie postrzegają otaczający je świat, jako nieprzewidywalny, w którym relacje między ludźmi nacechowane są agresją. Często też czują się osamotnione, niezrozumiane. Czasem podejmują próby samobójcze. Wskazuje się też, iż dzieci narażone na przemoc słowną, mają problemy w nauce, wykazują mniejszą wiarę w formułowane przez siebie sądy i opinie, gorzej przystosowują się do otoczenia. Wykazują również większą skłonność do sięgania po alkohol czy środki odurzające" - możemy przeczytać na stronie Fundacji Dzieci Niczyje.
Agresja to nie tylko siniaki, a ta werbalna to nie tylko krzyk. Poniżające zwroty, szantaż czy chłód emocjonalny, porównywanie, ośmieszanie - to wszystko jest PRZEMOC.
Źródło: fdn.pl