10 sposobów na wychowanie inteligentnego dziecka. Nie jest za późno, możesz zacząć już dzisiaj

Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Poziom inteligencji nie jest jedynie kwestią genów, zależy też od trybu życia i wykonywanych ćwiczeń intelektu. To zarówno dobra, jak i zła wiadomość, ponieważ daje ona nadzieję na ciągły rozwój, ale i zabiera prawo do umysłowego rozleniwiania się.

Biorąc pod uwagę ten fakt, rodzice którzy marzą o wychowaniu potomstwa o wysokim poziomie inteligencji, powinni czym prędzej wspomóc naturę i o to zadbać. W jaki sposób? Zaraz wam podpowiemy!

Muzyka
Na temat wpływu muzyki na rozwój intelektualny powstało już wiele badań i teorii. Jedną z nich jest popularny „efekt Mozarta”, który polega na tym, że po wysłuchaniu utworu Mozarta następuje poprawienie funkcji intelektualnych, szczególnie zdolności przestrzennych, trwające 10 do 15 minut. Ponadto udowodniono, że dzieci uczące się śpiewu lub gry na keyboardzie były wszechstronnie bardziej inteligentne i wypadały lepiej we wszystkich skalach testu na inteligencję.

Rozwój fizyczny
Rozwój fizyczny idzie w parze z rozwojem psychicznym. Mówią, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Czas spędzony na aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu pozwala na zwiększenie zdolności poznawczych.

Czytaj z dziećmi
Kiedy dzieci są małe dużo czasu poświęcamy na czytanie im książek, w miarę upływu czasu warto zamienić czytanie dzieciom na czytanie z dziećmi. Dzięki temu pomożemy im rozwinąć umiejętność czytania i kojarzenia faktów.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Badania pokazują, że dzieci, które pozbawione są odpowiedniej ilości snu gorzej radzą sobie w szkole, są mniej aktywne i trudniej im skupić uwagę.

Ćwiczcie samodyscyplinę
Według ekspertów siła woli jest najważniejszym narzędziem w osiąganiu sukcesu. Ludzie, którzy mają z nią problemy nie potrafią skutecznie układać planów i osiągać obranych celów. Pamiętacie słynny test z piankami Marshmallow? Jeśli nie, koniecznie musicie o nim poczytać, a potem poćwiczyć wraz z dzieckiem!
Uczcie się aktywnie
Nauka w XXI w. to nie tylko książki i zeszyty. Do dyspozycji mamy gry, programy, filmy, kreskówki. Coraz więcej centrów nauki i muzeów organizuje też dla dzieci specjalnie zajęcia czy festyny edukacyjne. Warto korzystać z tych możliwości, ponieważ dzieci najchętniej uczą się waśnie podczas zabawy.

Zdrowe odżywianie
Zdrowie jedzenie, tak jak sen i ruch są gwarantami sprawnej pracy umysłu. Nie oczekuj od zapchanego cukierkami dziecka, że ochoczo i skutecznie przysiądzie do ćwiczeń czy nauki. Ogranicz przetworzony cukier i wzbogać dietę malucha w warzywa i owoce.


Szczęśliwe dzieciństwo
Nie bez kozery dużo mówi się o szczęśliwym dzieciństwie. Wczesne lata życia są częstym tematem w gabinetach psychologów i psychoterapeutów. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości odniosło sukces, zadbaj o to, żeby jego wspomnienia z dzieciństwa były jak najbardziej pozytywne.

Towarzystwo
Dzieci potrzebują towarzystwa rówieśników. Pozwala im to na rozwój kompetencji społecznych i wymianę doświadczeń. Kontakt z innymi pozwala też na rozwijanie zdolności językowych i komunikacyjnych, które są ważnym elementem określania ilorazu inteligencji.

Wzór
Historia lubi się powtarzać dlatego dzieci pochodzące z domów, gdzie czyta się książki częściej sięgają w przyszłości po lekturę. Tak samo z innymi pozytywnymi (bądź negatywnymi) nawykami! Jeśli całe wieczory spędzasz wpatrując się w telewizor, nie licz na to, że twoje dziecko samo z siebie będzie wybierało ambitniejsze rozrywki. Stając się rodzicem, automatycznie stajesz się też wzorem do naśladowania, musisz się z tym liczyć.

Źródło: parentingnation.in
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE