Pozwalasz dziecku zasypiać w foteliku samochodowym? A czy wiesz, że to może prowadzić do jego śmierci

Fot. mathom / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fot. mathom / 123RF Zdjęcie Seryjne
Na jednym z amerykańskich portali natrafiłam na artykuł „Parents whose baby died warn: Don't let babies sleep in car seats”. W pierwszej chwili pomyślałam, że to głupi żart, bo dlaczego mielibyśmy zabraniać dzieciom drzemki w samochodzie, skoro to jedna z najpopularniejszych metod usypiania dziecka stosowana przez wielu rodziców? Po chwili jednak zreflektowałam się, bo czy ktoś mógłby żartować ze śmierci dziecka?

Ta historia wydarzyła się kilka miesięcy temu w Oklahomie
Shepard miał zaledwie 11 tygodni, kiedy osoba opiekująca się nim w żłobku pozostawiła go bez nadzoru śpiącego w foteliku samochodowym. Chłopiec miał zapięte jedynie pasy na piersi, dolne pozostawały odpięte. Dziecko śpiąc zsunęło się, a pasy ucisnęły mu szyję, co spowodowało uduszenie. Opiekunka odkryła, że Shepard nie żyje dopiero po...2 godzinach. Chłopiec był ofiarą spotykanego tzw. "uduszenia pozycyjnego", zjawiska, które dotyczy noworodków i niemowląt. Dzieci duszą się we śnie przez nieodpowiednie ułożenie ciała.

Zrozpaczeni rodzice postanowili ostrzec innych, aby już nigdy nie dopuścić do podobnej sytuacji. Przekonują, jak bardzo niebezpieczne jest pozostawienie śpiącego dziecka w foteliku samochodowym.
Mając świadomość jak wielu rodziców pozostawia swoje śpiące dzieci w fotelikach samochodowych bądź nosidełkach, szukam dalej. Natrafiam na badania naukowców z centrum medycznego Milton S. Hershey w Pensylwanii, którzy przeanalizowali śmierć 47 dzieci, które w czasie gdy doszło do tragedii były w nosidełkach lub fotelikach samochodowych. Wszystkie, poza jednym przypadkiem, to skutek uduszenia lub niedotlenienia. Do dwóch trzecich z nich doszło, gdy dzieci były w fotelikach samochodowych i były niewłaściwie przypięte pasami - donosi rmf24.pl.


Co zrobić, aby podobny scenariusz nigdy nie dotyczył naszych dzieci? Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

1.Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki, nawet wtedy, gdy siedzi odpowiednio przypięte w foteliku samochodowym i teoretycznie (!) nie powinno grozić mu niebezpieczeństwo.

2. Małe dziecko nie powinno nigdy bez nadzoru dorosłych (!) spać w foteliku samochodowym, a jedynie w miejscach, gdzie może swobodnie leżeć na plecach, a jego ruchy nie są skrępowane.

3. Fotelik powinien spełniać normy bezpieczeństwa: być dopasowany do wzrostu dziecka, jego wieku i wagi, a pasy powinny być prawidłowo zapięte.

4. Fotelik musi mieć certyfikat, który dopuszcza go do użytku dla dzieci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE