"Miłość jest cierpliwa, łaskawa i nie unosi się gniewem" To bzdura! Przestańcie się oszukiwać i czekać na cud

Prawo autorskie: teksomolika / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: teksomolika / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jest ich pełno. Młodych, sfrustrowanych, zagubionych, próbujących ułożyć sobie jakoś życie, bezładnie obijających się od siebie nawzajem. Lądują w różnych miejscach w zależności od złego wyboru, którego tym razem dokonali, niektórzy w dyskotekowych toaletach, inni na salach sądowych. Łączy ich jedno, po wszystkim czują tylko rozczarowanie.

Żyli długo i nieszczęśliwie
Naoglądali się bajek (najczęściej Disney’a), naczytali książek, nasłuchali starszych i uwierzyli, że miłość to magiczne zaklęcie, które rozwiąże wszystkie ich problemy. Sama rozwiąże, bo przecież jest szlachetna i potężna. Siedzą więc na dupie i czekają, a ich rzeczywistość jeszcze bardziej się komplikuje. Któregoś dnia dawny ukochany pakuje walizki i odchodzi, a oni ze zdziwienia otwierają szeroko usta. „To nie mogła być miłość” stwierdzają i dalej popełniają te same błędy, dalej brną w to samo bagno, dalej biernie czekają na cud. A cudu jak nie było, tak nie ma.

Coś wam powiem. Cudów nie ma. Możecie uznać za cud to, że na siebie trafiliście, że między wami zaiskrzyło i oboje jednogłośnie zechcieliście kontynuować tę przygodę. Na tym cuda się kończą, kończy się „magiczna moc” i w pewnym momencie kończą się też hormony, które pchały was w swoje objęcia. Zostajecie tylko z tym, co udało się wam wypracować, możecie zostać z miłością i przyjaźnią, możecie zostać z pustką. Wybór należy do was.

Koniec bajki
Wiecie dlaczego bajki kończą się w momencie, kiedy bohaterowie zaczynają być razem? Bo w życiu też kończy się wtedy piękna historia i zaczyna praca. Nie musi to być praca nieprzyjemna, nawet nie powinna, ale niestety, żeby coś dostać, trzeba coś od siebie podarować. Życie, a szczególnie wspólne życie, to szuka kompromisów, których część z was nie potrafi wypracować.


Związek nie jest magiczną łąką na której pasą się jednorożce. To zetknięcie się dwóch ludzi z których każdy ma inne nawyki, zwyczaje, poglądy, doświadczenia, historie. To dwa odrębne światy, które trzeba umieć połączyć w jeden, wspólny. Taki, w którym obie osoby się odnajdą i dobrze poczują.

Psalm o rozstaniu
Każdy z nas zna psalm o miłości, która jest cierpliwa, łaskawa, nie unosi się gniewem i nie pamięta złego. Miłości która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje. Tak, to piękne, niestety żeby było prawdziwe nie wystarczy wziąć ślubu i czekać. Powie wam to każda para na rozprawie rozwodowej. A tych par niestety jest coraz więcej, bo wskaźnik rozwodów (ich proporcja w stosunku do nowo zawartych małżeństw) wynosi ponad 36 proc.
Miłość doskonale pamięta to co złe, wszystkie zdrady, oszustwa, kłamstwa i kryzysy. Miłość nie raz unosi się gniewem, kiedy nasze potrzeby nie są zaspokajane, gdy ktoś nas zawodzi, robi nam na złość. Miłość bywa niecierpliwa, gdy rozłąka tak się przedłuża, że zapominamy już, jak to jest być ze sobą blisko. Miłość może ustać, może nie przetrzymać przemocy, bólu, żalu, odległości...

Miłość, wierność i partnerstwo
Dlaczego nie ślubujemy sobie partnerstwa? Tego, że oprócz darzenia się uczuciem, będziemy o nie dbać, będziemy się starać, żeby nigdy nie ustało. Tak, tak, to zależy tylko i wyłącznie od nas. W związku trzeba umieć być partnerem drugiej osoby, wspierać ją, słuchać, odpowiadać na jej potrzeby ale i nie zapomnieć o swoich. Nie, on się „nie domyśli” jeśli mu nie powiesz, ona „nie zgadnie” jeśli nie dasz jej wskazówek. Jesteśmy tylko ludźmi, uczymy się siebie przez całe życie. Musimy stawiać czoła wyzwaniom i problemom, nie umywać rąk, nie uciekać, tylko mierzyć się ze wszystkim, nawet z tym co bolesne, trudne lub wstydliwe.

Kobieto, która czekasz na księcia, mężczyzno, który czekasz na księżniczkę! Oni nie przyjdą. Nie będzie białego konia, długiego warkocza ani rycerskiej zbroi. Któregoś dnia przyjdzie do was drugi człowiek, może tak samo stęskniony i przestraszony jak wy. I zechce z wami napisać własną bajkę, której chwilami bliżej będzie do dramatu czy horroru, jednak będą też chwile rodem z romansu i komedii. Jak dużo? To zależy tylko od ciebie. Musisz o tym pamiętać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE