"Moja córka chodzi na palcach!" Dlaczego dzieci tak robią i czy to normalne?

„Moja córka ma 14 miesięcy i powoli zaczyna stawać na własne nogi. Niepokoi mnie jednak, że gdy próbujemy chodzić, ona zamiast stawiać całe stopy na podłożu, staje na palcach. Czy to normalne?” – pyta Marzena.

Na wstępie uspokajamy: Jeśli to pierwsze kroki dziecka, nie powinnaś się martwić. Wspinanie się na palce jest bowiem całkowicie naturalne i pomaga dziecku utrzymać równowagę. Maluch dopiero zaczyna poznawać świat z tej nowej, nieznanej mu wcześniej perspektywy. Jego pierwsze kroki są nieporadne, niezgrabne i szybko kończą się upadkiem. I choć obserwujemy je z uśmiechem na ustach i wielką dumą, to zrozumiałe, że czasem mogą wzbudzać nasz niepokój.

Jeśli chodzenie na palcach trwa zbyt długo
A jeśli moje dziecko nie rozwija się prawidłowo? A jeśli to jakieś neurologiczne zaburzenia? Spokojnie, etap chodzenia na palcach może trwać nawet do połowy drugiego roku życia. Dlaczego dziecko porusza się w ten sposób? Odpowiedź jest wręcz banalna: jest mu po prostu wygodniej. Co ty możesz zrobić? Przede wszystkim chwalić dziecko i podziwiać jego każdy kolejny krok.

Jeśli jednak mijają kolejne miesiące, a twoje dziecko wciąż chodzi na palcach i za nic ma twoje uwagi, masz prawo do niepokoju. W tej sytuacji powinnaś skontaktować się z lekarzem i dowiedzieć się, dlaczego dziecko odmawia stawiania stóp od pięt. Być może okaże się, że wymaga rehabilitacji, a ta zaczęta jak najwcześniej pozwoli szybko zniwelować wszelkie nieprawidłowości.
Przeciągające się chodzenie na palcach może, ale NIE MUSI świadczyć również o poważniejszych chorobach, jak na przykład dziecięcym porażeniu mózgowym, lub zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Konieczna jest więc wizyta u specjalisty, który rozwieje wszystkie wątpliwości rodziców.


Przede wszystkim powinnaś uważnie obserwować dziecko
Bo może zdarzyć się i tak, że twój kilkulatek raz wspina się na paluszki, a zaraz potem kroki stawia prawidłowo. Co robić? Przede wszystkim nie denerwować się, bo to również naturalny objaw. Po drugie, możesz zwracać dziecku uwagę i namawiać go na prawidłowe stawianie stóp. A po trzecie, twoje dziecko w ten sposób może wyrażać swoje podekscytowanie i radość, a wtedy naprawdę nie ma się czym martwić.

Źródło: Parenting
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE