"Kąpiel i mycie głowy to koszmar!" Podpowiadamy, co zrobić, aby zamienić je w dobrą zabawę

famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
„Nie mam już siły. Gdy pomyślę o zbliżającym się wieczorze podnosi mi się ciśnienie, zaczynam się denerwować i kombinować co tu zrobić, żeby wieczornymi rytuałami obarczyć mojego męża. Wiem, to przykre, ale mam już dość sprzeciwu i płaczu mojej córki. Co mam zrobić, aby wreszcie wieczorna kąpiel była dla niej przyjemnością?”.

Ania, gdy o tym mówi ma w oczach łzy. Widzę jej rezygnację i obawę, czy nie jest złą matką. Obawę całkowicie bezpodstawną, bo ilu rodziców każdego dnia ma ten sam problem? Ilu rodziców każdego dnia bezskutecznie próbuje namówić dziecko na kąpiel, umycie zębów i kilka innych pielęgnacyjnych, niezbędnych zabiegów?

To, że kąpiel, mycie zębów, głowy, a nawet mycie rąk dziecka budzą jego sprzeciw, jest całkowicie naturalne. Kilkulatek nie rozumie, że te czynności pozwolą mu zachować zdrowie. Często bezradni i zmęczeni ciągłym sprzeciwem dziecka rodzice, odpuszczają mówiąc „Ok., dziś dzień dziecka”. W ten sposób dają jasny sygnał, że kąpiel wcale nie jest konieczna i da się bez niej żyć. Owszem, da się, ale pamiętać musimy, że niemyte zęby bardzo szybko się psują, niedbanie o higienę intymną może prowadzić do wielu groźnych chorób, a niemycie rąk może mieć przykre konsekwencje.


A gdyby tak każdą z tych czynności zamienić w dobrą zabawę? Sprawić, że dziecko podczas ich wykonywania będzie dobrze się bawiło i będzie miało wyłącznie dobre wspomnienia? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy pomysłowość, kreatywność i trochę chęci. Podsuwamy wam kilka pomysłów, przetestujcie je, naprawdę działają!
Czas na kąpiel
Tak, wiemy, że czasu w wannie wypełnionej wodą najmłodsi nie doceniają, a starsi wprost przeciwnie. Możemy jednak sprawić, że dla najmłodszych będzie to prawdziwa frajda. Pozwól dziecku uczestniczyć w procesie przygotowywania kąpieli. Niech napuści wody do wanny, niech wraz z tobą sprawdza jej temperaturę. To o wiele lepsze niż szybkie rozebranie i wsadzenie dziecka do wody.

Przygotujcie również odpowiednie zabawki. Na rynku jest ich cała masa np. gumowe kaczuszki. Duże, małe, kolorowe, tańsze i droższe. A jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy, to też nie problem! Wystarczy miseczka czy plastikowy kubek do przelewania wody. A może trochę płynu do kąpieli? Każde dziecko uwielbia zabawę z bąbelkami.

Ciekawym pomysłem jest także wyposażenie się w specjalne kredki do kąpieli, którymi dzieci bezpiecznie będą mogły malować po płytkach. Podczas kąpieli pamiętajmy jednak przede wszystkim o bezpieczeństwie, nie zostawiajmy dziecka samego nawet na chwilę.

Mycie rąk
Świetny i niezawodny sposób to…puszczanie statków! Napuszczamy do umywalki wodę wraz z odrobiną mydła i do dzieła! Możecie również zorganizować zawody i sprawdzić, czyj statek dotrze jako pierwszy do wyznaczonego celu.
Dobrym rozwiązaniem jest także robienie piany. Pokaż dziecku jak przy pomocy mydła ją zrobić, a przy każdym następnym myciu rąk przypominaj o niej dziecku. Możesz także dać maluchowi plastikową lub gumową zabawkę i poprosić, aby ją dokładnie umyło, dzięki czemu przy okazji umyje swoje ręce.

Mycie zębów
Przede wszystkim porozmawiaj na ten temat z dzieckiem. Wytłumacz, dlaczego warto myć zęby, opowiedz o bakteriach, których szybko trzeba się pozbyć. Przeczytaj dziecku bajkę o prawidłowym myciu zębów, lub obejrzyjcie ją w internecie.

Bardzo ważne, aby dziecko samo wybrało szczoteczkę i odpowiadającą mu pastę. To już połowa sukcesu! Aby dziecko odpowiednio długo myło zęby, włącz jego ulubioną piosenkę. Umówcie się, że zęby myjecie od pierwszego do ostatniego dźwięku. I wcale nie musicie stać przy tym nieruchomo! Podrygiwanie w takt muzyki jest jak najbardziej wskazane.

Myj zęby w tym samym czasie co dziecko. Niech wie, że nie tylko on musi to robić, że tę czynność wykonuje zarówno mama, jak i tata. Albo…myjcie sobie zęby wzajemnie. Dla dziecko to będzie świetna zabawa, a ty będziesz miała pewność, że zęby twoje dziecka są doskonale wyszorowane.

Mycie głowy
Jak przekonać dziecko, że mycie głowy to dobra zabawa, gdy po twarzy leje mu się woda? No właśnie, to trudne. Jedyny sposób, aby do oczu dziecka nie dostała się woda i piana, to odchylenie dziecku głowy. Ale jak najmłodszy ma wytrzymać w tej pozycji?

Dobrym rozwiązaniem, stosowanym przez wielu rodziców jest rondo kąpielowe, które wykonane jest z miękkiego i elastycznego tworzywa. Dodatkowo jest kolorowe i wygodne, zabierz więc dziecko do sklepu i poproś, aby wybrało to, które podoba mu się najbardziej. Opowiedz mu do czego służy i kiedy będziecie mogli je wykorzystać. Możecie również wybrać się do sklepu sportowego i kupić specjalne okularki bądź maskę do nurkowania. Świetna zabawa gwarantowana!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE