Niejednokrotnie pisałyśmy o tym jak rozmawiać z dziećmi, jakie techniki zastosować by maluchy otworzyły się i chciały porozmawiać o swoich emocjach. Czasem to jednak nie jest takie proste. I choć rodzic dwoi się i troi, po czasie nawet irytuje, dziecko nie zawsze chce go wpuścić do swojego świata.
Tu z pomocą mogą przyjść kartka papieru i kredki. Proste i skuteczne. Bo chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby rysować. A rysować razem z mamą – to na pewno zadziała.
Psychologowie podkreślają, że dzieci często mają problem z nazwaniem tego, co czują. Nie rozumieją tego, co przeżywają, dlatego tak trudno im o tym rozmawiać. Wspólne rysowanie może być impulsem do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem i nazwania tego, z czym malec ma problem i sobie nie radzi.
Nawet jeśli dziecko nie chce rozmawiać o niektórych sprawach zauważono, że potrafi się skupić na nich podczas malowania. Używa odpowiednich kolorów i rysuje konkretne rzeczy w przypadku określonych emocji, których nie umie wyrazić. Specjaliści podkreślają jednak, że każde dziecko jest indywidualistą i rysunki należy oceniać w odniesieniu do niego.
Dlatego bardzo ważne jest umieszczenie dzieła małego artysty w kontekście. Dziecko mogło narysować wampira, ponieważ chwilowo przejawia lęk przed potworami. Mogło jednak wspólnie z rodzicami obejrzeć familijny film o spółce potworów – wówczas rysunek wampira oznaczać będzie coś zupełnie innego. Należy o tym pamiętać interpretując obrazy.
Próbując zrozumieć malca warto wiedzieć co oznacza tych 5 popularnych motywów w dziecięcych rysunkach:
POTWORY
Potwory, wampiry i wszelkiego rodzaju straszne stwory to według psychologów najczęstsze postacie występujące na dziecięcych rysunkach. Jeśli dana postać jest narysowana na środku obrazka, oznaczać to może, że dziecko chce być postrzegane jako silne, jako bohater. Jednocześnie może jednak symbolizować silny lęk i obawę.
Ważny jest także kontekst. Jeśli dziecko zostało poproszone o narysowanie postaci i wybrało potwora, może to oznaczać, że ma słabe poczucie własnej wartości. Jeśli narysowało potwora samo z siebie, być może chciałoby być silniejsze i mieć większy wpływ na rzeczywistość.
DOMKI
To odzwierciedlenie tego, czym dla dziecka jest jego własny dom, ale w kontekście życia rodzinnego. Jeśli w rodzinie panują negatywne emocje, dom może być dla niego więzieniem. Według interpretacji psychologów, w miarę jak dziecko się rozwija rysuje coraz więcej szczegółów, ewentualnie pojawiają się dwu- lub trzypiętrowe konstrukcje. Maluch narysuje raczej kwadrat połączony z trójkątem, czyli klasyczny, dziecięcy domek. Nastolatek z kolei będzie potrafił „wyrazić” więcej.
Ważne będą takie elementy jak ilość okien, fakt czy są zamknięte czy otwarte. Ich większa ilość oznacza, że dziecko jest otwarte na świat, komunikatywne, chce porozumiewać się z innymi i poznawać nowych ludzi. Dzieci, które rozwijają się prawidłowo pod względem społecznym często rysują ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych.
Specjaliści twierdzą, że im bardziej typowy i normalny domek rysuje dziecko, im mniej w nim nietypowych szczegółów, tym bardziej pozytywny obraz rodziny jest utrwalony w jego oczach.
SŁOŃCE
Jeśli jest żółte i uśmiechnięte, oznacza, ze dziecko jest szczęśliwe, zadowolone z tego, co się wokół niego dzieje. Nie wszystkie jednak słońca wyglądają tak samo. Dlatego czasem warto dopytać dziecko, co miało na myśli malując takie, a nie inne słońce (lub inny element obrazka). Często kawałek słońca w górnym rogu obrazka oznacza strach przed czymś lub wewnętrzny niepokój. Częściowo przysłonięte chmurą może zwiastować depresję lub osamotnienie.
Jeśli na obrazku pojawia się tęcza – to bardzo dobry znak. To bowiem oznacza, że dziecko jest pozytywnie nastawione do świata.
RODZINA
Na niektórych obrazkach zobaczyć możemy uśmiechniętą rodzinę w komplecie, często trzymającą się za ręce. Czasem jednak dzieci mamę stawiają w płomieniach, a tata pływa w basenie bez drabinek, dzięki którym można z niego wyjść. Psychologowie podkreślają, że takie symbole mogą na przykład oznaczać lęk przed utratą rodzica. Bardzo często idą w parze z nocnymi koszmarami. Czasem mogą oznaczać, że jedno z rodziców niewystarczająco troszczy się o dziecko. Może nawet oznaczać, że dziecko życzy dorosłemu źle. Dlatego rozmowa może pomóc w rozwiązaniu zagadki.
KOLOR
Jeżeli na rysunku dziecka dominuje jakiś kolor, powinno to zwrócić naszą uwagę. Może on bowiem odzwierciedlać nastrój, czy też ogólne samopoczucie dziecka. Niebieski symbolizuje depresję, czerwony – złość. Ale to tylko zasada, od której są wyjątki. Niektóre dzieci po prostu lubią dany kolor i chcą zobaczyć jak świat wyglądałby np. w zielonych barwach. Czasem jednak warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie nadużywa szarości, bo to może oznaczać problemy neurologiczne lub zaburzenia psychologiczne.