Masz syna? Zastosuj tych 10 wskazówek, a na pewno wychowasz wspaniałego mężczyznę

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/tata-syn-walking-rodzina-ojciec-909510/]Olichel[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Olichel / CC0 Public Domain
Podobno chłopiec zawsze będzie chłopcem. Tyle tylko, że będąc matką, żoną, dziewczyną czy siostrą chciałabyś najbardziej na świecie, żeby w tym powiedzeniu nie było nawet ziarnka prawdy.

Chłopiec nie staje się mężczyzną z dnia na dzień. To bardzo skomplikowany proces, w którym kluczową rolę odgrywasz ty, mamo. Twoim zadaniem jest nauczyć młodego człowieka jak być kochającym i szanujący kobiety mężczyzną. To od ciebie zależy na jakiego faceta wyrośnie. Twoim zadaniem, drogi tato, jest nie tylko instruowanie, ale też wychowywanie na odpowiedzialnego i rozsądnego dorosłego.

Oto kilka prostych rad, które pomogą wam drodzy rodzice, wychować chłopców na wspaniałych mężczyzn.

1. Dawaj dobry przykład
To najprostsze, a zarazem najtrudniejsze zadanie. Bo nie słowa, ale czyny są najważniejsze. Tata powinien pokazywać swojemu synowi jak traktować drugiego człowieka z szacunkiem i uprzejmością. Okazując miłość mamie i dzieciom uczysz syna jak powinien zachowywać się w otoczeniu najbliższych i najukochańszych osób. Przepraszaj, jeśli popełnisz błąd. Mama również jest przykładem dla syna. Jej relacje z mężem i dziećmi kształtują w oczach młodego człowieka wzór do naśladowania.

2. Reaguj na złe zachowanie
Nie toleruj go pod żadnym pozorem. Niech nie przekonuje cię argument, że „ponieważ masz syna, to ma do tego prawo” albo „w końcu jest chłopcem”. Żadne złe zachowanie nie może być akceptowane. Jeżeli uznasz, że twój syn zachował się nieodpowiednio po prostu porozmawiaj z nim, wytłumacz, popraw i wyjaśnij co powinien był zrobić.


3. Traktuj równo
To, jak chłopcy postrzegają siebie w relacjach z kobietami, wynoszą z domu. Jeżeli więc jesteście rodzicami dziewczynki i chłopca, miejcie na uwadze to, by traktować ich równo. By żadne z dzieci nie czuło, że ma przewagę nad płcią przeciwną, że jest w jakiś sposób lepsze. Wiadomo, że nieco inaczej wychowuje się chłopca a inaczej dziewczynkę, że dzieci mają różne obowiązku domowe i inne zadanie, jednak w ogólnym rozrachunku żadne z nich nie powinno czuć się lepsze lub pokrzywdzone.

4. Nie rozpieszczaj
Twój syn nie musi mieć od razu wszystkiego, czego tylko zapragnie. W przyszłości będzie uważał, że wszystko mu się należy. Zamiast tego, naucz go co to znaczy zapracować na coś. Wytłumacz, że praca jest wartością. Że kobiety to właśnie bardziej cenią u mężczyzn. Jak to zrobić? To proste. Niech twój syn zapracuje na to, o czym marzy. Niech wykona określone zadanie i wówczas zdecyduje, czy zarobione pieniądze przeznaczy na to, o czym marzył na początku.
5. Ucz podejmowania decyzji
To bardzo ważna i potrzebna w dorosłym życiu umiejętność. Wymaga jednak wprawy. Pozwól swojemu dziecku nauczyć się podejmowania decyzji już od najmłodszych lat. Na początku to nie muszą być poważne przedsięwzięcia – niech to będą proste, codzienne sprawy.

6. Pokazuj, jak radzić sobie z emocjami
Dzieci muszą nauczyć się radzić sobie z całą masą emocji, które przeżywają. Muszą je zrozumieć i nauczyć się ja nazywać. Pomóż swojemu dziecku rozpoznać, nazwać i zrozumieć to, z czym aktualnie się boryka. Twój syn powinien wiedzieć, że to naturalne i nie jest jedyną osobą, która ma takie problemy. Jednocześnie nauczy się o nich rozmawiać i przekuwać je w coś pozytywnego.

7. Podkreślaj wzorce
To wy, rodzice, jesteście dla waszego syna autorytetami i wzorami do naśladowania. To jednak ważne, abyście pokazywali mu inne pozytywne męskie i żeńskie wzorce. Dzięki temu będzie mu łatwiej zrozumieć zasady panujące w świecie dorosłych i zachowanie osób w jego otoczeniu. Możecie rozmawiać o filmach, książkach, czy zwykłych, ludzkich historiach z życia.

8. Wyznaczaj zadania
Wspominano o tym już w punkcie 3. Bycie odpowiedzialnym za coś buduje między innymi pewność siebie i uczy ponoszenia konsekwencji. Dlatego od najmłodszych lat wasz syn powinien mieć jakieś domowe obowiązki, dostosowane do jego wieku. Wyjaśniaj, że ich realizowanie jest ważne i że twoją rolą nie jest ciągłe przypominanie i pouczanie co i jak powinno być zrobione. Nie zapominaj chwalić i pomagać, jeśli syn cię o to poprosi. Pamiętaj, że dopiero się uczy.

9. Słuchaj uważnie
Wychowywanie syna to również wyzwanie jeśli chodzi o aspekt emocjonalny. Chłopcy są często zamknięci w sobie i nie chcą rozmawiać o swoich emocjach. Waszym zadaniem jednak jest wychować wrażliwego i empatycznego człowieka. Jednym ze sposobów na to jest słuchanie go i nazywanie jego uczuć. To pokaże mu, że to, co mówi jest dla ciebie ważne. I że nie ma nic krępującego w wyrażaniu siebie. W końcu rodzice, jego wzorce, też tak robią.

10. Naucz bycia gentlemanem
Jedyna metoda, to przez właściwe zachowanie. To może być trudne, ale możliwe. Nawet przy założeniu całkowitej równości płci. Tej równości nie narusza bukiet kwiatów, czy otwarcie kobiecie drzwi. Wręcz przeciwnie…

Źródło: smartparenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE