"Być całym światem dla dziecka". Za te 8 rzeczy kochamy macierzyństwo!

Prawo autorskie: oksun70 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: oksun70 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Bez względu na to, czy w świat bycia rodzicem wkroczyłeś z pełną świadomością, czy wprost przeciwnie – informacja o tym, że za kilka miesięcy na świecie pojawi się twoje dziecko zaskoczyła cię, musisz być przygotowany. Czeka cię najpiękniejszy czas w twoim życiu, ale i najtrudniejszy.

Przed tobą bowiem trudne zadanie: wychowanie dziecka na odpowiedzialnego i świadomego siebie dorosłego. Na swojej drodze spotkasz pewnie niejedną przeszkodę, ale…uda się! Bo bycie rodzicem jest po prostu wspaniałe. Dlaczego? Właśnie dlatego:

Kochasz miłością bezwarunkową
Nie wiedziałeś, że można tak kochać? Można. Bez względu na wszystko, nieważne co się stanie, swoje dziecko będziesz kochać zawsze. I będzie to najwspanialsze uczucie jakiego kiedykolwiek doświadczysz.

Poznajesz siebie na nowo
Nie przypuszczałeś, że można aż tak o kogoś troszczyć się, bać się o niego, o jego przyszłość, o jego życie. Uświadamiasz sobie, jak wiele jesteś w stanie zrobić dla dziecka, ile poświęcić, jak bardzo zmienić swoje życie.
Jesteś lepszym człowiekiem
Uczysz się wrażliwości, odpowiedzialności, a w twoim życiu nie ma już miejsca na egoizm. Dziecko jest całym twoim światem i mimo że często musisz rezygnować z siebie, robisz to z uśmiechem na ustach i wiesz, że podejmujesz słuszną decyzję.

Przestrzegasz zasad
Każdy z nas ma zasady, którymi stara się kierować w życiu. Czasem to się udaje, a czasem zbaczamy z dobrze znanego i obranego przez nas toru. Gdy zostajemy rodzicem, naszym obowiązkiem jest zaszczepić w dziecku zasady, którymi będą kierowały się w dorosłym życiu. Ale żeby to się udało, musimy stanąć na wysokości zadania i być dla dziecka wzorem.


Doceniasz każdą chwilę
Zanim na świecie pojawiło się dziecko, nie zastanawiałeś się nad upływającym czasem. Byłeś tylko ty i to, co jest tu i teraz. To dzieci uświadamiają nam jak szybko leci czas. Patrząc na nie widzimy jak się zmieniają i jak szybko uczą się nowych rzeczy. Chcielibyśmy te chwile zatrzymać, uczymy się więc doceniać każdą z nich.

Jesteś dla kogoś całym światem
Dla tego małego człowieka jesteś wszystkim. To do ciebie przybiegnie, gdy po raz kolejny stłucze sobie kolano. To tobie opowie o swoich rozterkach i problemach. To w twoich oczach będzie szukało wsparcia. To w twoje bezpieczne ramiona przybiegnie, gdy ktoś po raz kolejny zadrwi z jego uczuć.

Wymagasz od siebie więcej
Nie jesteś już sam na świecie. Masz obok osobę, która cię kocha i o którą musisz zadbać. Musisz więc więcej wymagać od siebie. Musisz nauczyć się cierpliwości, wyrozumiałości. Musisz też wiedzieć kiedy i jak reagować. Rodzicielstwo to nie tylko piękne chwile. To masa sytuacji, w których nie będziesz wiedział jak się zachować.

Znów jesteś dzieckiem
A przynajmniej w tych kilku momentach, kiedy dziecko ciągnie cię za rękę i mówi: „Pobaw się ze mną”. Budowanie zamku z klocków? Malowanie? Zabawa w szkołę? Żaden problem, a nawet…z przyjemnością. Świat dziecka to piękny świat. Nie zapominajmy o nim.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE