"Inteligentne kobiety nie decydują się na dzieci". Czym to grozi? Zaskakujące wnioski z badań naukowców

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/writing-write-table-pen-paper-1170141/]dangquocbuu[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / dangquocbuu / CC0 Public Domain
Wiemy już, że na decyzję o posiadaniu dziecka wpływa szereg różnych czynników, od dojrzałości psychicznej po sytuację materialną. Najnowsze badania wskazują jednak, że jest jeszcze jeden, dotychczas niepodejrzewany o to aspekt, a mianowicie poziom inteligencji.

Napisał o nim w swojej nowej książce naukowiec Satoshi Kanazawa i wywołał tym spory skandal, ponieważ według niego wysoka inteligencja wcale nie idzie w parze z chęcią posiadania potomstwa.

Inteligentne i bezdzietne
Książka Kanazawy nosi znaczący tytuł: „Paradoks inteligencji: dlaczego inteligentny wybór nie zawsze jest mądrym wyborem?”. Znajdują się w niej wyniki badań, według których na każde 15 punktów IQ więcej, o 25 proc. spada chęć posiadania dziecka. Wynika z tego prosty wniosek- im bardziej inteligenta kobieta, tym mniejsza szansa, że będzie chciała mieć dzieci. Zależność ta była już niejednokrotnie potwierdzana, nie tylko w badaniach Kanazawy.

Teza wzbudza dużo kontrowersji, przede wszystkim dlatego, że Kanazawa jako psycholog ewolucyjny, wskazuje na możliwe konsekwencje tego stanu rzeczy. Według niego rozmnażanie się jest ewolucyjnym obowiązkiem inteligentnych kobiet, ponieważ w przeciwnym razie doprowadzą do tego, że społeczeństwo będzie coraz głupsze.

Społeczna odpowiedzialność?
Satoshi Kanazawa

Jak wiadomo, generalnie inteligencja jest w wysokim stopniu dziedziczna… geny które mają na nią wpływ znajdują się na chromosomie X… oznacza to, że mężczyźni dziedziczą poziom inteligencji jedynie po matkach, a dziewczynki po obojgu rodzicach. Tak więc to kobiety mają wpływ na ogólny poziom inteligencji przyszłych pokoleń, znacznie bardziej niż mężczyźni.

Jak wiadomo, dążenie do reprodukcji jest jednym z najbardziej pierwotnych ewolucyjnych mechanizmów. Świadome decydowanie się na bezdzietność, jest więc czymś nowym i nieznanym w naturze. Wynika to z tego, że ludzie posiadają dużo większe zdolności do rozwiązywania złożonych problemów, analizowania i samorozwoju niż inne gatunki.
Według Kanazawy, inteligentne kobiety wyrządzają ludzkości niedźwiedzią przysługę, nie decydując się na posiadanie dzieci. Nie bierze on jednak pod uwagę, mnóstwa innych czynników, które wpływają na podejmowanie przez nie takiej, a nie innej decyzji. Rodzicielstwo samo w sobie nie jest przecież gwarancją szczęśliwego życia, wpływa na to jeszcze wiele innych aspektów, takich jak wsparcie bliskich czy stan zdrowia. Nic dziwnego, że decyzja ta, często jest odwlekana...


Źródło: elitedaily.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE