Wychwalasz dziecko? 12 błędów wychowawczych, które popełnia KAŻDY rodzic. TY TEŻ!

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/kochanie-dziewczyna-stan-u%C5%9Bpienia-1151348/] dagon_ [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / dagon_ / CC0 Public Domain
To frustrujące, prawda? Starasz się być najlepszym rodzicem na świecie, a i tak nie wychodzi? Dziecko dalej rozwydrzone tak jak było, ty poirytowana i zrezygnowana. Narzekasz na jego zachowanie, denerwujesz się, bo nie wiesz, co właściwie robisz źle. Jak to możliwe? Cóż, możliwe. Pewnie popełniasz któryś z 12 typowych błędów. Czasem możesz nawet nie mieć pojęcia, że robisz coś źle. Głowa do góry – wszyscy je popełniamy! Często nieświadomie.

1. Dziecko jako centrum wszechświata
Czy cały harmonogram ustalasz pod dzieci? Ich szkoła, ich basen, ich lekcja muzyki, ich trening, ich zabawa… Oczywiście, dzieci i ich potrzeby są bardzo ważne, jeśli jednak wszystko będzie się kręciło wokół nich, mogą stać się egocentryczne. Poza tym ty, drogi rodzicu, również jesteś ważny. W rodzinie każdy zasługuje na tyle samo uwagi, a ciągłe służenie innym faktycznie może doprowadzić do frustracji.

2. Nieustanne wychwalanie dziecka
„Fantastycznie to zrobiłeś”, „możesz być kimkolwiek chcesz”, „jesteś taki mądry” – jasne, dzieci trzeba chwalić często, ale nie można tego robić non stop! Mogą one popaść w taki samozachwyt, że uznają, iż są w stanie osiągnąć wszystko, bez większego nakładu pracy. A nic co cenne i wartościowe nie przychodzi w życiu lekko.


3. Destrukcyjna krytyka
„Jesteś beznadziejny”, „nic nie umiesz dobrze zrobić”, „czego znowu nie rozumiesz?”, „weź się w końcu do roboty”. Mówisz tak? I pewnie myślisz, że w ten sposób zmotywujesz dziecko do działania? Jesteś w błędzie. Jeśli z pogardą mówisz, że jest nieodpowiedzialne, to nie stanie się nagle cud i mu się odmieni. Waż słowa.

4. Dobre zachowanie dzieci pozostaje niezauważone
Trzeba docenić każde pozytywnie zachowanie ze strony dziecka. Nie chodzi o to, żeby zaraz wyprawić huczną imprezę z powodu posprzątanych zabawek. Wystarczy zwykłe „dzięki, fajnie, że to zrobiłeś”. Taki komentarz pokaże dziecku, że doceniasz jego drobne gesty. A to właśnie one tworzą spektakularne sukcesy.

5. Dziecko jako niespełnione marzenie rodziców
Błąd, który popełnia wielu z nas. Chcemy, by nasze dzieci realizowały to, czego nam nie udało się osiągnąć. A jeśli im nie wychodzi, bądź wcale nie wykazują chęci, okazujemy im dezaprobatę. Brzmi strasznie? Nawet nie wiesz, jak często się zdarza. Każdy człowiek ma swój własny plan do zrealizowania, po prostu pozwól mu żyć w zgodzie ze sobą, bo nawet jeśli zostanie (w ramach twoich, niespełnionych ambicji zawodowych) prawnikiem, to z pewnością nie będzie specjalistą w swoim zawodzie.

6. Wyładowywanie złości na dzieciach
Tak, dzieci powinny być zdyscyplinowane, grzeczne i posłuszne (w granicach rozsądku rzecz jasna!). Ale tej dyscypliny nie powinniśmy uczyć wtedy, gdy z własnych powodów (np. problemów w pracy) mamy gorszy dzień i wyładowujemy swoje emocje na wszystkich wokół
7. Piętnowanie dzieci
Bez względu na to, co zrobiły, nigdy nie wolno ci powiedzieć, którejś z tych rzeczy: „wstyd mi za ciebie”, „przestań zachowywać się jak dziecko”, „nigdy ci tego nie wybaczę”. W takich momentach dziecko czuje się niegodne miłości, dajesz mu do zrozumienia, że jest nieudacznikiem. Poczucie wstydu naprawdę blokuje rozwój!

8. Bycie przyjacielem zamiast rodzicem
Uwielbiacie spędzać czas wspólnie i świetnie się bawicie? Super. Pamiętaj jednak, by zawsze pozostawać w roli rodzica, a nie kumpla. Rodzicielstwo między innymi polega na dyscyplinowaniu, ustalaniu granic, wymierzaniu kar i wyciąganiu konsekwencji. Dzieciom niekoniecznie może się to podobać, ale z czasem zrozumieją, że wszystko to miało na celu przygotować ich do dorosłego życia.

9. Oczekiwanie umiejętności panowania nad emocjami
Życie jest pełne stresu, kłopotów i trudności. Jeśli ty, rodzicu, nie nauczysz dziecka panowania nad emocjami, może mieć ono sporo problemów w przyszłości. Dawaj dobry przykład poprzez umiejętne zarządzanie własnymi emocjami, rozmawiajcie o uczuciach i ich źródłach. To bardzo ważne, by dzieci potrafiły mówić otwarcie o tym, co czują.

10. Porównywanie z innymi
„Nie porównuj” – to chyba podstawowa rada, którą można znaleźć w każdym poradniku na temat wychowywania dzieci. Choć doskonale wiemy, że nie wolno tego robić… kusi. Cholernie kusi. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy porównujesz pociechę z innym dzieckiem wysyłasz komunikat „kochałbym cię bardziej, gdybyś był taki jak on”. Kochaj dziecko takie, jakie jest.

11. Trzymanie pod kloszem
Dzieci muszą ponosić konsekwencje swoich wyborów. Im częściej będą odczuwać skutki, tym szybciej zaczną podejmować mądre i przemyślane decyzje. Oczywiście trzeba reagować, gdy grozi im bezpośrednie niebezpieczeństwo, jednak w każdej innej sytuacji należy pozwolić dziecku spróbować czegoś na własnej skórze.

12. Zaniedbywanie małżeństwa
Dzieci muszą czuć, że je kochacie, ale nie tylko! Ważne też, by widziały, że kochacie siebie nawzajem. One nieustannie obserwują was i wyciągają wnioski, budują swój obraz małżeństwa. Sprawcie, by z dumą brały z was przykład.

Źródło: Yahoo News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE