"Chcesz znaleźć męża? Musisz być od niego głupsza". Mężczyźni boją się kobiet, które są od nich mądrzejsze

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/bw-mc-dziewczyna-%C5%82%C3%B3d%C5%BA-zegar-934485//]LisaLiza[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / LisaLiza / CC0 Public Domain
Na pewno znasz takie kobiety- piękne, inteligentne, samodzielne, zaradne i… samotne. Robią kariery naukowe albo zdobywają coraz lepsze stanowiska w swoich firmach, a jednak ich życie uczuciowe to pasmo porażek. Kiedy tylko uda im się spotkać interesującego faceta, po dwóch randkach delikwent ucieka gdzie pieprz rośnie. Dlaczego tak jest?

Głupsza czyli lepsza?
„Mama zawsze mówiła mi, że jeśli chcę znaleźć męża, powinnam udawać, że jestem od niego nieco głupsza. Denerwowałam się wtedy i uważałam to za seksistowskie brednie, ale dziś coraz częściej myślę, że miała rację…” – to słowa Sary, pracownicy naukowej, która spełnia się poszerzając swoją wiedzę i kwalifikacje.

Sara wspomina też mężczyznę, którego poznała na jednym z randkowych portali. „Wiedział, czym się zajmuję, ponieważ pisałam o tym na swoim profilu, jednak kiedy w rozmowie poruszył temat bliski moim badaniom, a ja odpowiedziałam mu fachowymi informacjami, mina mu zrzedła. Chwilę po tym, powiedział że bardzo się zasiedział, a potem słuch po nim zaginął.”

Przypadek Sary nie jest odosobniony… Stereotyp, według którego ładne i głupiutkie kobiety są bardziej atrakcyjne, jest mocno zakorzeniony we współczesnej kulturze. Co więc robimy, kiedy łapie nas drogówka? Recytujemy wszystkie znane nam drogowe przepisy, próbując zaimponować policjantowi wiedzą, czy uśmiechamy się niewinnie nieśmiało sugerując, że nie wiedziałyśmy, że na tej drodze jest ograniczenie prędkości?


Atrakcyjność potwierdzona naukowo
Za zależność między kobiecą atrakcyjnością a inteligencją postanowili wziąć się naukowcy. Kto wie, może mieli dość kobiecego narzekania, a może chcieli ratować swą męską dumę i udowodnić, że wcale nie interesują ich mało błyskotliwe partnerki… Tak czy siak, średnio im to wyszło. Wyniki badań były bowiem bezlitosne.

Psychologowie z Uniwersytetu w Buffalo, odkryli ciekawe zjawisko dotyczące relacji między mężczyznami a „mądrzejszymi” od nich kobietami. Okazuje się, że inteligentne kobiety, owszem, pociągają mężczyzn, ale tylko na odległość. W przypadku konfrontacji z nimi, panowie oceniali je jako mniej atrakcyjne zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jak udało się dojść do takich wniosków?
W pierwszym z badań, studentów płci męskiej poproszono o wyobrażenie sobie sytuacji, że mają w grupie kobietę, która jest od nich lepsza lub gorsza w matematyce lub angielskim. Następnie zostali poproszeni o ocenę jej w zakresie ciepła, życzliwości i tego czy wyobrażają sobie wejść z nią w długoterminowy związek. Wnioski były nadzwyczaj optymistyczne, większość panów wyobrażała sobie, że mogłaby z taką kobietą stworzyć związek. Brawo panowie, co więc idzie nie tak w prawdziwym życiu?

Więcej światła rzuca na tę sprawę drugie badanie, podczas którego grupie mężczyzn została przedstawiona kobieta. Część z nich usłyszała, że jest ona liderem drużyny, a część, że stanowi jej najsłabsze ogniwo. Następnie, cała grupa pisała test. Po teście i rozdaniu jego wyników, naukowcy zapytali mężczyzn czy przedstawiona im kobieta jest atrakcyjna i czy mieliby ochotę zaprosić ją na randkę. Okazało się, że ci, którzy uwierzyli, że poradzili sobie z testem gorzej niż kobieta, byli mniej chętni do ponownego spotkania jej. Czyżby odezwały się kompleksy?

Podsumowując, mężczyzn pociągają kobiety, które wydają się być mądrzejsze i bardziej kompetentne w zadaniach intelektualnych niż oni, ale tylko pod warunkiem, że kobiety te znajdują się w znacznej odległości od nich. Kiedy dochodzi do konfrontacji, mężczyźni preferują kobiety, które nie są tak inteligentne. Ups...

Męskość w niebezpieczeństwie
Ostatni z przeprowadzonych eksperymentów miał za zadanie zbadać przyczyny tego zjawiska. Badacze, sprawdzili poczucie męskości u mężczyzn, którzy zostali pokonani w jakiejś dziedzinie, albo przeciwnie, okazali się być lepsi niż kobieta, która wzbudzała ich zainteresowanie. Wyniki wcale nie były zaskakujące. Fizyczna, bliska obecność kobiety, która przewyższała mężczyzn w jakiejś dziedzinie, stanowiła swoiste zagrożenie dla ich poczucia męskości.

Czy więc mama Sary nie miała, choć odrobiny racji? Jak świat światem, kobiety często zaniżają swoje umiejętności, po to aby osiągnąć wybrane przez nie cele. Gra w głupszych i mądrzejszych, bardziej lub mniej kompetentnych, zaradnych i mniej zaradnych wpisała się już na stałe w schemat międzyludzkich relacji. Jak widać, obie strony dobrze znają jej zasady, nie wszyscy jednak chcą się do nich dostosować...

Źródło: psychologytoday.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE