Jesteś w ciąży? Bądź ostrożna – 5 chorób, które są naprawdę groźne dla przyszłych mam

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/katya_alagich/8433908115/]Alagich Katya[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC[/url]
Fot. Flickr / Alagich Katya / CC
Kiedy jesteś w ciąży ty i twój maluch jesteście ze sobą najbardziej połączeni. Dziecko odczuwa twoje emocje, odżywa się ty co jesz i reaguje na twoje problemy ze zdrowiem. Dlatego zawsze, kiedy dopada cię przeziębienie staraj się zwalczyć je naturalnymi metodami.

Są jednak choroby, w przypadku których powinnaś być szczególnie ostrożna.

1. Różyczka
Różyczka może nieść ze sobą ryzyko poronienia, spowodować przedwczesny poród, urodzenie martwego dziecka lub dziecka z syndromem różyczki wrodzonej (CRS, który powoduje wady wrodzone i problemy rozwojowe). Największe ryzyko występuje jeśli kobieta złapie wirusa w pierwszych 12tu tygodniach ciąży.

Jeżeli przeszłaś tę chorobę jako mała dziewczynka, to prawdopodobnie masz w organizmie odpowiednie przeciwciała i nic nie grozi tobie ani dziecku. Jednak w razie wątpliwości lepiej to zweryfikować. Możesz wykonać specjalny test i poprosić lekarza o podanie przeciwciał.
Będąc w ciąży lepiej unikaj kontaktów z osobą chorą na różyczkę. Jeśli jednak spotkałaś się z kimś chorym, jak najszybciej udaj się do lekarza. Podejmie działania mające na celu ochronę ciebie, ale przede wszystkim dziecka.

2. Ospa wietrzna
Jej skutki mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Może powodować wrodzone wady w postaci blizn skórnych, zniekształconych kończyn oraz problemów natury neurologicznej. Największe ryzyko występuje między 13 a 20 tygodniem ciąży.

Pomyśl o przyjęciu szczepionki przynajmniej na miesiąc przed podjęciem starań o zajściu w ciążę. Niektórzy lekarze twierdzą, że ryzyko zachorowania na ospę wietrzną pociąga za sobą ryzyko zachorowania na zapalenie płuc, które również może być groźne dla dziecka.
3. Zapalenie wątroby typu B
Jeśli przyszła mama zachoruje dziecku może grozić niska waga urodzeniowa. Poza tym wśród komplikacji wskazuje się przedwczesny poród, cukrzycę ciężarnych i ciężkie krwawienie na późniejszym etapie ciąży. Kobiety, które są nosicielkami wirusa, mogą przekazać go dziecku.
Pamiętaj, że będąc nosicielką możesz nie mieć żadnych objawów, jednak choroba może powodować poważne uszkodzenia wątroby. Lekarz oceni jak leczyć zapalenie, dostosuje leki w zależności od tego, jak poważnie rozwinęła się choroba.


Dziecko w ciągu 12 godzin życia powinno otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B.

4. Bakteryjne zapalenie pochwy
Może grozić przedwczesnym porodem, niską wagą urodzeniową dziecka, a w skrajnych przypadkach nawet poronieniem. Tworzy również „podatny grunt dla chorób przenoszonych droga płciową, takich jak chlamydia czy rzeżączka. Należy również pamiętać, że te choroby mogą być przekazane dziecku podczas porodu, dlatego należy o nich poinformować lekarza.

Jest to najczęstsza infekcja bakteryjna u kobiet w wieku rozrodczym. Jeżeli miałaś wcześniej stany zapalne lub przechodziłaś infekcje, powinnaś kontrolować, czy nie „złapałaś” bakteryjnego zapalenia pochwy. Jeżeli wynik jest pozytywny lekarz powinien podać ci odpowiedni antybiotyk. W okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zdecydować się na zabezpieczenie podczas współżycia i być bardziej wyczuloną na wszelkie niepokojące sygnały, jakie wysyła twój organizm, zwłaszcza tam, na dole.

5. Denga
Jest najczęstszą chorobą wirusową przenoszoną przez owady w tropikalnych częściach świata. To jednak nie oznacza, że nie może przytrafić się w naszym klimacie. Albo podczas wyjazdu na wakacje. Ponieważ kobiety w ciąży raczej nie powinny przyjmować szczepionki, dlatego lepiej uważaj na ukąszenia, osłaniaj ciało i unikaj miejsc, w których występuje choroba.

Ponieważ wirus może uszkodzić płód istnieje ryzyko porodu martwego dziecka lub porodu przedwczesnego. Malec może mieć też niską wagę urodzeniową.

Źródło: smartparenting.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE