Zapalenie płuc lub oskrzeli. Oto najczęstsze przyczyny śmierci dzieci na świecie - eksperci alarmują

Fot. nenovbrothers / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fot. nenovbrothers / 123RF Zdjęcie Seryjne
7,7 miliona – tyle dzieci i nastolatków poniosło śmierć na całym świecie w ciągu roku. Właśnie ukazał się raport, który podaje zarówno tę smutną liczbę, jak i główne przyczyny śmierci dzieci.

Dane odnoszą się do 2013 roku i są to najbardziej aktualne dostępne informacje zebrane w całościowy raport. Właśnie został on opublikowany w The Journal of the American Medical Association.

Najmniejsze dzieci najbardziej zagrożone

Zdecydowana większość odnotowanych w raporcie przypadków śmierci dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia – aż 6,3 miliona. Poza tym odnotowano 480 tysięcy zgonów wśród osób pomiędzy piątym i dziewiątym rokiem życia, oraz 970 tysięcy wśród dzieci i młodych osób pomiędzy dziesiątym a dziewiętnastym rokiem życia.

Główną przyczyną śmierci dzieci do piątego roku życia były choroby dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Odebrały one życie 900 tysiącom dzieci na świecie. Wśród kolejnych przyczyn śmierci dzieci do piątego roku życia znalazły się: komplikacje związane z przedwczesnym porodem, encefalopatia po urazie okołoporodowym, uduszenie, malaria i choroby biegunkowe.

W przypadku starszych dzieci najczęstszą przyczyną śmierci były choroby biegunkowe. Tego typu przypadki miały miejsce z reguły w krajach trzeciego świata i wiązały się z brakiem podstawowej higieny i brakiem dostępu do wody pitnej. Brak obu tych czynników jest przyczyną śmiertelnych infekcji biegunkowych. Problem ten najczęściej występuje w Indiach, Demokratycznej Republice Konga, Pakistanie, Nigerii i Etiopii.


Twórcy raportu zwrócili uwagę na ogromne różnice dotyczące przyczyn śmierci dzieci w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Oczywiście w Ameryce Północnej, Australii, większości krajów europejskich i południowoamerykańskich wśród najczęstszych przyczyn śmierci nie wskazano malarii, czy problemów z dostępem do wody pitnej a wrodzone anomalie. Ponadto w samych Stanach Zjednoczonych jako wiodącą przyczynę śmierci dzieci powyżej pierwszego roku życia wskazano nieumyślne wypadki, takie jak wypadki samochodowe, utonięcia, przypadki postrzelenia. W przypadku młodych dorosłych z kolei najczęstszą przyczyną śmierci były wypadki drogowe.

Różne kraje, różne choroby
Raport nie ograniczył się do samego wskazania przyczyn śmierci, a wskazał również działania, które mogą w najbliższej przyszłości zmniejszyć śmiertelność wśród młodych ludzi na całym świecie. Tutaj za najważniejsze przedsięwzięcie na najbliższe lata wskazano poprawę jakości powietrza i wody pitnej (wraz ze zwiększeniem dostępu do niej).
Ponadto autorzy raportu przeanalizowali również wiodące choroby występujące wśród dzieci i młodych dorosłych do dziewiętnastego roku życia. Tutaj również główny problem odnosi się przede wszystkim do krajów rozwijających się, a jest nią anemia wywołana niedoborem żelaza. Problem ten najczęściej występuje w Indiach, Chinach, Nigerii i Afganistanie.

Kolejnym w kolejności problemem są choroby skórne. U młodszych i starszych dzieci najczęściej występują choroby skórne o podłożu wirusowym, a u młodzi dorośli borykają się ze zmianami trądzikowymi. W trzeciej kolejności odnotowano zaburzenia depresyjne – te najczęściej występowały wśród młodych dorosłych.
Źródło: The Huffington Post
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE