Jak rozpoznać, czy niemowlak ma alergię skórną? Sprawdź, jakie są objawy

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/godny-podziwu-kochanie-piękny-21998/]Stefanie[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Stefanie / CC0 Public Domain
Zaczerwieniony, podrażniony naskórek u niemowlaka nie musi oznaczać poważnej choroby skórnej. Takie zmiany, jak pokrzywka, wysypka, łuszczenie się czy swędzenie skóry często występują w wyniku alergii kontaktowej, czyli po zetknięciu ze szkodliwą substancją. Reakcję alergiczną mogą wywołać: niewłaściwie dobrane kosmetyki, proszek do prania, biżuteria zawierająca nikiel, a nawet klamra od paska.

Małe dzieci są szczególnie podatne na różnego rodzaju problemy skórne. Ich cienka delikatna skóra łatwo pokrywa się krostami, łatwo ulega wysuszeniu i zaczerwienieniu. Tego typu podrażnienia często stanowią symptomy alergii kontaktowej. Podpowiadamy, jak im zaradzić.

1. Zrozum alergię
Jeżeli podrażnienie skóry utrzymuje się, zostaje zachwiana naturalna bariera ochronna dziecka. Naskórek ulega uszkodzeniu, a przez to alergenom łatwiej jest dostać się do organizmu. Dla rozwijającego się dopiero układu immunologicznego niemowlaka nawet pozornie niegroźny czynnik uczulający może stanowić duże wyzwanie. Ponieważ alergia stanowi odpowiedź immunologiczną na kontakt z uczulającą substancją, postaraj się jak najszybciej ustalić, co wywołuje problemy skórne.

2. Zidentyfikuj objawy
Produkty dostępne w drogeriach często zawierają dodatki chemiczne – barwniki, substancje pieniące i kompozycje zapachowe, które szkodzą dzieciom. Delikatna skóra niemowlaka reaguje na nie bardzo szybko. Możesz zaobserwować u dziecka wypryski w postaci zaczerwienionych grudek, świąd, łuszczenie się naskórka, a nawet wysięk – wydostający się z miejsca zapalnego płyn. Naskórek malucha staje się szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Może pękać i twardnieć.
Opisanym symptomom towarzyszą: uczucie swędzenia, obrzęk, a nawet ból. Dziecko staje się niespokojne i marudne, próbuje się drapać. Styczność z uczulającą substancją nie tylko wywołuje reakcje skórne, ale może także przejawiać się poprzez objawy alergii wziewnej i pokarmowej, powodując: kaszel, katar, duszności, wymioty czy biegunkę. Zdarza się, że organizm reaguje dopiero po dłuższym czasie od kontaktu z alergenem, np. po kilkunastu godzinach. Ponadto zmiany na tle alergicznym mogą wystąpić w różnych miejscach, nie tylko tam, gdzie doszło do bezpośredniego kontaktu z alergenem.


3. Znajdź przyczynę
Powodów wystąpienia alergii kontaktowej może być wiele. Nieraz wystarczy niedokładne wypłukanie ubranek albo kontakt z podrażniającą tkaniną. Jednak jedną z najczęściej występujących przyczyn alergii jest nieodpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych dla niemowlaka. Jeżeli uda ci się usunąć źródło zaczerwienienia skóry czy krostek, po pewnym czasie reakcja powinna ustąpić.

4. Zmień kosmetyki do pielęgnacji dziecka
Tego typu podrażnienia zniwelują dobrej jakości preparaty pielęgnacyjne – emolienty dostępne w aptekach. Ponieważ jednocześnie mają właściwości profilaktyczne, skutecznie zapobiegają występowaniu podrażnień. Są bezpieczniejsze od kosmetyków drogeryjnych, gdyż nie zawierają składników, które wywołują podrażnienia – barwników, kompozycji zapachowych, silnie pieniących substancji, ani mydła. Jeśli niepokoi cię stan skóry twojego dziecka, a stosujesz pachnące, pieniące kosmetyki, odstaw je w pierwszej kolejności i kup naturalny emolient z apteki. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń związanych z alergią zasięgnij także porady lekarza specjalisty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE