Jeśli twój dwulatek zna tych 25 słów, to znaczy, że rozwija się prawidłowo. Sprawdź!

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/15246598089/]Donnie Ray Jones[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC[/url]
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC
Nie jesteś pewna, czy twój maluch, który skończył już 24. miesiąc swojego życia ma odpowiedni zasób słownictwa? Większość dwuletnich dzieci już mówi. Oczywiście ilość wyrazów i zwrotów, których używają jest ograniczona, jednak ocenia się, że powinny znać ich około 50-iu.

Ostatnie badania przeprowadzone przez profesor Leslie Rescorla z Bryn Mawr College w Pensylwanii pokazują, że dwuletnie maluchy najczęściej wypowiadają określone, powtarzające się słowa. Rescorla obserwowała dzieci i zauważyła, że to co mówią można zebrać i stworzyć swoistą listę zwrotów obowiązkowych w słowniku dwulatka. Sugeruje ona również, że jeśli malec ich nie zna rodzic powinien być czujniejszy i upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Oto lista 25ciu słów obowiązkowych w słowniku dwulatka:


1. Mama
2. Tata
3. Dziecko
4. Mleko
5. Sok
6. Cześć
7. Pa pa
8. Tak
9. Nie
10. Pies
11. Kot
12. Piłka
13. Nos
14. Oko
15. Banan
16. Ciastko
17. Auto
18. Gorące
19. Dziękuję
20. Kąpiel
21. But
22. Czapka
23. Książka
24. Jeszcze
25. Nie ma

To co najważniejsze w tej liście to fakt, że powyższe słowa padały najczęściej podczas rozmów z dziećmi – za ich pomocą maluchy opisywały świat i komunikowały swoje potrzeby. Profesor Rescorla we wnioskach opublikowanych po przeprowadzonych badaniach zasugerowała, że jeżeli dziecko używa tylko tych słów, warto skonsultować się z pediatrą, który oceni jego rozwój. Może bowiem być tak, że malec nie rozwija się prawidłowo. Może jednak okazać się też, że zacznie mówić więcej w „swoim czasie”.


Podkreśla jednak, że dwa lata to czas w którym malec intensywnie się rozwija. Jeśli więc ma jakiś problem, to im szybciej zostanie zdiagnozowany, tym szybciej będzie można mu zaradzić.

Źródło: parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE